مصطفی طاهری در زمینه قیمت‌گذاری خودرو و نحوه عرضه در بازار اظهار کرد: مشکلی که در بازار خودرو وجود دارد در بحث عرضه و تقاضا است، در حال حاضر به دلیل اختلاف قیمتی که وجود دارد نیاز بازار بیشتر از نیاز واقعی کشور است.

وی افزود: دو راهکار برای این موضوع وجود دارد، در این شرایط یا باید تولید به حدی افزایش یابد که به همه این تقاضاها پاسخگو باشد یا اینکه تقاضاهای بازار را واقعی‌تر کنیم و کالا به دست مصرف‌کننده واقعی برسد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با اشاره به راهکار ارائه شده در کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که در شرایطی که اختلاف قیمت به حد مشخصی رسید و نیاز بازار افزایش یافت، فروش کالا از طریق بورس کالا انجام شود.

وی عنوان کرد: در این روش قیمت پایه خودرو تعیین می‌شود و فروش آن طبق فرمولی خواهد بود که بر اساس نیاز خانوار باشد که در آن صورت اختلاف قیمت به حداقل یا به صفر می‌رسد و در نتیجه آن تقاضا متعادل می‌شود و کالا با قیمتی که کارخانه عرضه می‌کند به دست مشتری می‌رسد.

طاهری خاطرنشان کرد: در این روش برای فروش زودتر از ۳ سال نیز حدود ۳۰ درصد قیمت خودرو مالیات در نظر گرفته شده است و امکان فروش وجود ندارد و خودرویی که به قیمت بازار خریداری شده باشد عملا تقاضا را کاهش خواهد داد، بر این اساس ممکن است در اوایل کار رقابت در بازار ایجاد شود  ولی به مرور به ثبات خواهیم رسید.

وی با اشاره به مبلغ مابه‌‌التفاوت ایجاد شده، گفت: دو بحث در این زمینه مطرح است، موضوع نخست این است که این اختلاف قیمتی به دولت پرداخت شود و در امور مرتبط نظیر حمل و نقل عمومی یا کمک به تولیدکننده هزینه شود یا اینکه اگر اختلاف بسیار کاهش یابد این مبلغ به تولید کننده تعلق یابد.

این نماینده با بیان اینکه خودروسازان نیز با این طرح موافق هستند عنوان کرد: این طرح به صحن علنی مجلس ارسال شده و بعد از بررسی با طی مراحل و تایید شورای نگهبان به مرحله اجرا خواهد رسید.

وی افزود: ظرفیت انجام این کار در بورس کالا وجود ندارد، اما متخصصان بورس کالا اعلام کرده‌اند که امکان انجام این کار را دارند و اگر نیاز باشد ظرفیت آن را ایجاد می‌کنند. شورای رقابت در اجرای این طرح حضور دارد و کف عرضه در نظر گرفته می‌شود و جای هیچ کوتاهی و ورود واسطه به بازار وجود ندارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند