اسفندیار نیک‌پور، با اشاره به توان تولید سالانه ۳۰ هزار دستگاه خودروی سورن سال، درباره اهداف شکل‌گیری پروژه گفت: تولید این محصول با هدف پشت سر گذاشتن برخی استاندارها و الزامات و نیز به‌روزآوری آیتم‌ها و فیچرهای خودرویی براساس نیاز بازار شکل گرفته است. 

وی با اشاره به مزایای خودروی سورن سال نسبت به خودروی مبنا، افزود: این خودرو دارای چراغ دی‌لایت یا روشنایی روز است که در دسته الزامات جدیدی قرار دارد که برای خودروها تعریف شده است. همچنین چراغ‌های عقب این خودرو تغییر یافته و دارای مه‌شکن و چراغ دنده‌عقب است. برخی دیگر از الزامات از جمله ایمنی کودک نیز روی صندلی‌های این خودرو تعبیه شده است. 

مدیر پروژه خودروی سورن سال با بیان اینکه این خودرو دارای موتور EF7 با قدرت 116 اسب‌بخار در 6 هزار دور با حداکثر گشتاور 160 نیوتن متر در چهار هزار و 500 دور و استاندارد آلایندگی اروپا-5 است، اظهار کرد: حجم تغییرات این محصول شامل جلو پنجره و سپر جلو و از نمای جانبی نیز رینگ‌های جدید دو رنگ است. ایران خودرو برای نخستین بار در ایران موفق شد این مدل از رینگ را داخلی‌سازی کرده و تکنولوژی ساخت آن را وارد کند. 

وی با اشاره به سایر مشخصات خودروی سورن سال تصریح کرد: درهای جانبی، دستگیره‌ها و زه‌های جانبی این محصول تغییر یافته و شیشه عقب و شیشه درهای عقب دودی است. در ناحیه عقب خودرو نیز سه سنسور و اسپویلر روی خودرو نصب شده است. 

نیک‌پور در ادامه اعلام کرد: روی داشبورد خودرو، صفحه نمایشگر (MFD) نصب و برخی افکت‌های آن دچار تغییرات شده است. فرمان خودرو جدید و به‌روزآوری شده همراه با کروز کنترل است. صندلی‌های این محصول تغییرات ظاهری یافته و روکش‌ها عوض شده است. همچنین رودری‌ها و طرح‌های روی آن نیز عوض شده و کفپوش‌های خودرو تغییر یافته است. وی با اشاره به حجم داخلی‌سازی در سورن سال افزود: تمامی قطعات این خودرو توسط سازندگان داخلی تولید و تامین می‌شود. یکی از مواردی که در گذشته ایران خودرو را در مسیر تامین دچار مشکل می‌کرد، سیستم برق و پلت‌فرم برقی بود. اما در حال حاضر با داخلی‌سازی این مجموعه و نصب آن روی محصولات ایران‌خودرو، مشکلات در این زمینه مرتفع شده است. همچنین به لطف بهره‌گیری از دانش مهندسان ایرانی، قطعه ای.سی.یو نیز در داخل کشور تولید و تامین می‌شود. نیک‌پور با بیان اینکه ظرفیت تولید سالانه 30 هزار دستگاه از این محصول ایجاد شده، به درصد پیشرفت پروژه سورن‌پلاس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر فاز شروع به تولید این پروژه طی می‌شود و تا یک ماه دیگر، مرحله تولید انبوه خودرو آغاز می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند