تولد یک برند ترک در صنعت خودرو

شنبه اخبار خودرویی تحت تاثیر تولد یک برند ترک در صنعت خودرو قرار گرفت. این اتفاق سبب شد ترکیه که پیش از این به واسطه حضور برندهای مطرح بین‌المللی به‌عنوان یک مونتاژکار در صنعت خودرو شناخته می‌شد، با سرمایه‌گذاری ۷/ ۳ میلیارد دلاری دولت این کشور، پا در عرصه تولید خودرو با برند خود گذارد. از همین رو در هفته جاری اولین خودروی ملی این کشور با حضور رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور رونمایی شد. نخستین خودروی ملی ترکیه که قرار است در پنج مدل مختلف به تولید برسد کاملا برقی است. آن طور که در خبرها آمده تولید انبوه این خودرو در سال ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد. ترکیه تیراژ ۱۷۵ هزار دستگاهی به‌صورت سالانه را برای تولید این محصولات در نظر گرفته است. از نکات قابل توجه در این ارتباط این است که از بدو ورود ترکیه به حوزه تولید خودرو مقامات این کشور تاکید داشتند که محصول ملی این کشور تمام برقی خواهد بود.

در واقع مسوولان صنعتی این کشور به نوعی میان‌بر زده و به جای تولید محصولات بنزین‌سوز مستقیم به سمت تولید محصولات با تکنولوژی روز حرکت کردند. اما در هفته جاری آمار تولید خودرو نیز منتشر شد. بر اساس اطلاعاتی که شرکت‌های خودروساز در اختیار سازمان بورس قرار داده و این سازمان آنها را در سایت «کدال» منتشر کرده است، خودروسازان طی ۹ ماهی که از سال گذشته، توانسته‌اند ۶۰۲ هزار و ۴۵۸ دستگاه انواع محصول سواری را به تولید برسانند.  این آمار سبب شده تیراژ خودروهای سواری حدود ۸ درصد کاهش پیدا کند. در میان شرکت‌های خودروساز، سایپا ضمن آنکه بیشترین تیراژ را در ۹ ماه سال جاری به خود اختصاص داده، توانسته پس از مدت‌ها نرخ رشدش را مثبت کند.

تا از اطلاعات ارائه شده خودروسازان به سازمان بورس دور نشده‌ایم، سری هم به وضعیت فروش آنها در ۹ ماهه سال جاری بیندازیم.

همان‌طور که اشاره شد خودروسازان تا پایان آذر ۹۸ به نسبت مدت مشابه در سال گذشته افت ۸ درصدی را در تولید ثبت کرده‌اند. با این حال آنها در مقایسه بازه زمانی یاد شده در سال جاری به نسبت مدت مشابه سال ۹۷، توانسته‌اند آمار فروش را به لحاظ تعداد ۵ درصد رشد دهند. بر این اساس، سه خودروساز بزرگ کشور شامل ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در مجموع تا پایان آخرین ماه پاییز ۹۸ توانسته‌اند ۶۵۶ هزار و ۴۵۳ دستگاه از انواع محصولات خود را به فروش برسانند. همچنین فروش این تعداد محصول درآمدی بالغ بر ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را نصیب خودروسازان بزرگ کشور کرده است. این رقم در مقایسه با ۹ ماه سال گذشته، رشد بیش از ۵هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

استاندارد آلایندگی خودروهای داخلی

الزام شرکت‌های خودروساز به رعایت استاندارد آلایندگی یورو ۵ از ابتدای سال آینده در شرایطی است که نزدیک به ۶۷ درصد محصولاتی که در شرایط حاضر توسط شرکت‌های خودروساز تولید و روانه بازار می‌شود، دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ هستند. نگاهی به لیست محصولاتی که این روزها توسط خودروسازان تولید می‌شود، گویای این نکته است که از ۲۱ محصول مورد بررسی در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز، ۱۴ محصول استاندارد یورو ۴ دارند و ۷ محصول دیگر در شرایط حاضر به استاندارد آلایندگی یورو ۵ مجهزند. بر این اساس خودروهای یورو ۵ در دسته محصولات مونتاژی شرکت‌های خودروساز قرار دارند که با توجه به شرایط تحریمی مشخص نیست حیات این خودروها در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

در حال حاضر ایران‌خودرویی‌ها دو محصول یورو ۵ به نام پژو ۲۰۰۸ و هایما S۵ را در خطوط تولید خود دارند. ۲۰۰۸ که تا چندی دیگر به دلیل خروج پژو از ایران از خطوط تولید این خودروساز رخت بر می‌بندد و ادامه وضعیت تولید هایما S۵ نیز نامشخص است. اما سایپایی‌ها بعد از بازگشت تحریم‌ها و خروج شرکای تجاری خود هیچ محصولی که توانایی پاس کردن استانداردهای یورو ۵ را داشته باشد در خطوط تولید خود ندارند. این خودروساز پیش‌تر مونتاژ سیتروئن C۳ را انجام می‌داد. این محصول توانایی پاس کردن استانداردهای یورو ۶ را داشت. همان‌طور که مشاهده شد تاثیر تحریم‌ها همچنان دامن صنعت خودروی کشور را گرفته است. یکی از ره‌آورد‌های تحریم‌ها خروج شرکت‌های بین‌المللی از خطوط تولید خودروسازان است که این شرکت‌ها را با چالش‌های گوناگونی مواجه کرده است.

در این زمینه چندی پیش مدیرعامل یکی از شرکت‌های خودروسازی کرمان از نبود نقدینگی و به تبع آن مشکلات تولید در شرکت‌های بخش خصوصی گلایه کرده بود. این در شرایطی است که در هفته جاری معاون طرح و برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین بخشی از نقدینگی خودروسازان کرمان از محل تسهیلات تبصره ۱۸ خبر داد. سعید زرندی در نشست بررسی مشکلات خودروسازان که سه‌شنبه در محل استانداری کرمان برگزار شد، تاکید کرده که طبق رویه موجود برای کمک به تامین مالی شرکت‌های خودروسازی کرمان موتور و خودروسازان بم، مجوز پیش‌فروش به این ۲ شرکت خودروساز که شرایط پیش‌فروش را نداشتند، داده شد.به نظر می‌رسد این اقدام وزارتخانه در راستای بازدید مهرماه رضا رحمانی از خطوط تولید کرمان موتور است.

در آن بازدید رحمانی قول تامین نقدینگی را داده بود. و خبر آخر اینکه رضا مفیدی مدیرکل دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صمت از پایان تولید خودروهای ناقص تا پایان دی ماه خبر داد. وی در این زمینه تاکید کرده که با اعمال سیاست توجه به عمق ساخت داخل در صنعت خودرو که یکی از ۷ محور اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال‌جاری است؛ از پایان دی ماه دیگر شاهد تولید خودروهای ناقص توسط شرکت‌های بزرگ خودروسازی در کشورمان نخواهیم بود. این در شرایطی است که از سال گذشته هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور ۱۰۰ هزار خودروی ناقص را در پارکینگ‌های خود دپو کرده بودند. ظاهرا براساس برنامه‌ریزی وزارت صمت این تعداد خودرو تا پایان دی ماه تکمیل خواهد شد و دیگر خودروسازان محصول ناقص تولید نمی‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند