آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۱۳

 • نطفه جهش قیمت ارز

  دنیای اقتصاد: سازمان برنامه و بودجه در گزارشی نقطه آغاز جهش ارزی در سال گذشته را بررسی کرده است. این سازمان در راستای کارکرد نظارتی خود، بعد از بانک مرکزی، دومین نهاد دولتی است که روایت خود را از جهش نرخ ارز در سال گذشته منتشر کرده و از این رو دومین روایت رسمی از جهش ارزی به حساب می‌آید. البته در این گزارش، صرفا به ارائه آمار اکتفا نشده و کارشناسان سازمان برنامه، سرمنشأ جهش ارزی را نیز مورد تحلیل قرار داده‌اند. بر اساس تحلیل ارائه‌شده، عوامل سیاستی، بیرونی و انتظاری در اتفاقات بازار ارز دخیل بوده‌اند. اقداماتی همچون کاهش نرخ سود بانکی در شرایط تشدید تهدیدهای خارجی، تزریق ارز به بازار آزاد زیر قیمت موجود در بازار و اختصاص ارز رسمی برای واردات بسیاری از کالاهای غیرضروری از خطاهای سیاستی سیاست‌گذار بوده است. هر چند به اعتقاد این سازمان، پیش از اینها، تثبیت نرخ ارز بین سال‌های ۹۲ تا ۹۶ که موجب کاهش نرخ حقیقی ارز و افزایش مزیت وارداتی شده بود، اثر مهمی بر تخلیه ارزی در سال گذشته داشت. ریسک‌های ناشی از ترامپ و تقاضای احتیاطی نیز اجزای دیگر این پازل را شکل می‌دهند. این تحلیل از این جهت می‌تواند مهم باشد که کارکرد قدیمی این سازمان، از بعد تلفیقی و نظارتی فعال شده است.
 • گسل بودجه‌ای در کابینه روحانی

  دنیای اقتصاد: سرانجام دیروز دولتی‌ها رسما موضوع استعفای وزیر بهداشت را در حاشیه جلسه هیات دولت تایید کردند؛ نکته جالب تفاوت موضع محمود واعظی و نوبخت در واکنش به استعفای قاضی‌زاده هاشمی بود. واعظی از مقاومت روحانی نسبت به پذیرش استعفای وزیر بهداشت خبر داد، اما دقایقی بعد محمدباقر نوبخت وزیر بهداشت را پیکان انتقادات صریح خود قرار داد. موضع نوبخت اختلافات در کابینه روحانی را آشکار کرد. پیش از این گمانه‌ها حول اختلاف سازمان برنامه و وزارت بهداشت بر سر رقم بودجه بود. سخنان دیروز نوبخت علاوه بر وجود اصل اختلاف تاییدکننده منشأ آن نیز بود.
 • بذر رفاه در شوره‌زار بودجه

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۴۰ درصد از منابع عمومی دولت شامل هزینه رفاهی در بودجه سال آینده خواهد شد، این درحالی است که به علت «تعدد نظام‌های حمایتگر و غیرموثر»، «مکانیزم نادرست نظام‌های مالیاتی» و «نبود نظام اطلاعات کامل در شناسایی خانوارها» عموما برنامه‌های هزینه بر رفاهی بودجه، با ناکارآمدی روبه‌رو می‌شوند. مطابق بررسی‌ها، وجود یک برنامه یکپارچه و هدفمند که از کثرت سازمان‌های حمایتگر بکاهد و بر افزایش کارآیی سیاست‌ها بیفزاید، می‌تواند هزینه رفاهی بودجه را مدیریت کند.
 • تصمیم ترامپ درباره سوریه چه معنایی برای ایران دارد؟

  کاوه افراسیابی پژوهشگر ارشد مسائل بین‌الملل
  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با اعلام تصمیم خود مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، هم خاورمیانه و هم تشکیلات سیاست خارجی ایالات‌متحده را شگفت‌زده کرد. این تصمیم که به استعفای جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا انجامید، با نارضایتی متحدان آمریکا همراه شد و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، انتقاد شدید خود را از آن ابراز کرد و به ادامه حضور ارتش فرانسه در شرق سوریه وعده داد.
 • پیش‌بینی احتمال جنگ با ایران در سال ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: ریچارد ‌هاس، رئیس اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی، در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی گفت که ایران محتمل‌ترین صحنه برای وقوع یک جنگ بزرگ در سال جدید میلادی خواهد بود.
 • روایت بعیدی‌نژاد از تجهیز صدام توسط غرب در جنگ با ایران

  دنیای اقتصاد: حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس در آستانه‌ سالگرد عملیات‌های کربلای چهار و پنج، تجهیز لجستیکی و تسلیحاتی رژیم صدام توسط غرب و شرق به‌ویژه آمریکا و فرازهایی از اعترافات «هوارد تایشر» عضو شورای امنیت ملی آمریکا را در دادگاه، یادآور شد.
 • آمار اشتغال به روایت روحانی

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری از افزایش تعداد شاغلان کشور خبر داد. او روز گذشته در جلسه هیات دولت با اشاره به گزارش ارائه شده در زمینه اشتغال گفت: این آمار در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲۳ هزار نفر اشتغال خالص را نشان می‌دهد و این با توجه به شرایط کشورمان امیدوارکننده است و برای اولین بار آمار اشتغال خالص تقریبا به مرز ۲۴ میلیون نفر رسیده و این در حالی است که در آغاز دولت، تعداد شاغلان ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود و طی سال‌های گذشته در مجموع ۳ میلیون و ۳۰۹ هزار نفر به میزان اشتغال خالص افزوده شده است.
 • انتصاب حجت‌الاسلام عاملی به عضویت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام دکتر سیدسعیدرضا عاملی را به عضویت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی منصوب کردند.
 • لایحه تفکیک وزارت کار از مجلس مسترد می‌شود

  دنیای اقتصاد: حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: در دولت مقرر شد لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در کمیسیون اجتماعی مجلس هم تصویب شده است، مسترد شود. به گزارش « ایسنا» او روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: این لایحه پیش از این توسط دولت برای اصلاح ساختار به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.وی افزود: با توجه به اینکه محمد شریعتمداری اخیرا از مجلس رای اعتماد گرفته و همچنین با توجه به اینکه باید کار با قوت بیشتری در این وزارتخانه دنبال شود، امروز در دولت مقرر شد لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در کمیسیون اجتماعی مجلس هم مصوب شده است، از مجلس مسترد شود.
 • تاکید دادستان تهران بر برخورد با رانندگان مست

  ایسنا: دادستان تهران بر برخورد با رانندگانی که در حال مستی پشت فرمان می‌نشینند و توقیف خودروی آنها تاکید کرد.عباس جعفری دولت‌آبادی با اشاره به گزارش‌های واصله از پلیس درباره رانندگی حین مستی اظهار کرد: رانندگی حین مستی در تمام دنیا جرم است و در کشور اسلامی مثل ایران هم که بر مبنای دین دارد اداره می‌شود کسی به خودش اجازه بدهد علاوه‌بر اینکه مست است رانندگی کند و برای دیگران خطر ایجاد کند هم جرم است.دادستان تهران اظهار کرد: عده‌ای دارند تجارت مشروب تقلبی می‌کنند و جان عده‌ای را می‌گیرند. عده‌ای مشروب می‌خورند و با ماشین در خیابان و اتوبان رانندگی می‌کنند و توقع دارند با آنها برخورد نشود.وی تصریح کرد: من اعلام می‌کنم که پلیس در توقیف این خودروها تردید نکند و تا انقضای زمان هم رفع توقیف نکند. لغو دستور توقیف با دادستان یا معاون او یا دادگاه است و تا انقضای زمان یا لغو دستور، پلیس نباید این کار را انجام دهد.
 • استیضاح وزیر علوم از حدنصاب افتاد

  دنیای اقتصاد: معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۷۵ نماینده امضای خود را از طرح استیضاح وزیر علوم پس گرفتند و این استیضاح از حدنصاب افتاد.
 • کنایه ظریف به آمریکا و اسرائیل

  ایسنا نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در توییتی به اقدام رژیم صهیونیستی و آمریکا مبنی‌بر خروج از یونسکو واکنش نشان داد. او نوشت: بعد از برجام، نفتا (توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی)، پیمان مشارکت فراآتلانتیک (اروپا ـ آمریکا) و معاهده آب و هوایی پاریس و... رژیم ترامپ به همراه رژیم اسرائیل امروز رسما از یونسکو خارج شدند. آیا چیز دیگری باقی مانده است که دولت ترامپ و رژیم نوچه او از آن خارج شوند؟! شاید هر دو با هم از سیاره زمین؟»ازسوی دیگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ویدئویی توییتری، خروج از برجام را یکی از دستاوردهای دولت خود خطاب کرد.
 • نظر آیت‌الله مکارم در مورد حجاب

  خبرآنلاین نوشت: آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم گفت: مسوولان باید حجاب را مساله امنیتی، اجتماعی، قضایی و مساله واقعی مرتبط با تمام جامعه حساب کنند و دولت حل این مساله را از خود آغاز و بانوان کارمند در ادارات را مکلف به رعایت حجاب شرعی کند. این مرجع تقلید افزود: مساله بدحجابی و بی‌حجابی فقط یک مساله تکلیف شرعی نیست، بلکه نتیجه بسیار بدی برای جامعه دارد؛ یعنی فساد اخلاق جوانان، متلاشی شدن خانواده‌ها، ارتباطات نامشروع، بی‌سرپرست شدن بچه‌ها، ارتکاب جنایات از جمله معضلات مساله بدحجابی و بی‌حجابی است.
 • پیام باهنر به محصورین

  خبرآنلاین نوشت: محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در یک نشست خبری در خبرآنلاین با اشاره به موضوع حصر گفت: الان پیغام رسانه‌ای می‌دهم نظام اصلا دنبال انتقام‌گیری و انتقام‌کشی نیست؛ اما اینهایی که دنبال این هستند که داستان حصر عوض شود، آیا این تضمین را می‌دهند که اگر حصری نباشد دوباره آن تکرار نمی‌شود. وی افزود: سال گذشته، یعنی سال ۹۶ تقریبا مساله حل شدن مشکل حصر داشت جلو می‌رفت، به آن لب آخرش که رسید، یک دفعه آقای کروبی نامه سراسر اتهام را منتشر کرد. حالا این نامه را خودش می‌نوشت یا بچه‌هایش می‌نوشتند، ما فکر می‌کنیم آیا این پوست خربزه را در آینده نمی‌توانند {همچنان} زیر پای او بیندازند؟
 • شکایت وزارت اطلاعات از کریمی قدوسی

  جماران نوشت: علی رضا رحیمی از شکایت وزارت اطلاعات از کریمی قدوسی خبر داد. علیرضا رحیمی در حساب توییتری خود نوشت: وزارت اطلاعات به‌دلیل پخش محتوای محرمانه و مطالب خلاف واقع در مستند دوتابعیتی‌ها که در جریان سوال از دکتر ظریف در جلسه علنی مجلس پخش شد، به‌طور رسمی از آقای کریمی قدوسی شکایت کرده است.
 • ابلاغ کیفرخواست به متهمان محیط زیست

  ایرنا نوشت: محمد حسین آقاسی، وکیل مدافع دو تن از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیست از احضار متهمان پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و ابلاغ کیفرخواست به آنها خبر داد.
 • تکذیب متواری شدن مدیرعامل شرکت هفت‌تپه

  ایسنا نوشت: حسینی پویا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان با تکذیب خبر منتشرشده درباره متواری شدن مدیرعامل شرکت هفت‌تپه گفت: نامبرده متواری نیست و در جلسات کار گروه زیرمجموعه شورای تامین که به‌منظور بررسی مشکلات هفت‌تپه تشکیل می‌شود، در دادستانی مرکز استان خوزستان حضور مستمر دارد.
 • صدور حکم قضایی برای فیلتر اینستاگرام

  انتخاب نوشت: سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور در گفت‌وگو با ماهنامه پیوست از صدور حکم قضایی برای فیلتر اینستاگرام خبر داد. جاویدنیا با اشاره به اینکه طبق مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی، ترافیک اینستاگرام از یک سطح نباید بالاتر می‌رفت، گفت: براساس مصوبات این شورا باید دولت، برای فعالیت این شبکه در کشور مجوز صادر می‌کرد که این کار هم انجام نشده است. دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه (فیلترینگ) در ادامه افزود: «هم‌اکنون دستور قضایی برای فیلتر این سرویس داریم و نظر اکثریت شورای‌عالی فضای مجازی نیز مبنی‌بر فیلتر شدن این سرویس است.»
 • سلطان کاغذ بازداشت شد

  فارس نوشت: سردار «حسین رحیمی» رئیس پلیس پایتخت از بازداشت سلطان کاغذ همراه یک گروه ۱۶ نفره خبر داد و گفت: ارزش پرونده مربوط به بازداشت‌شدگان بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.
 • آمار سفر گردشگران آمریکایی به ایران

  ایرنا نوشت: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ادعای سفر سالانه ۴۰۰ هزار گردشگر آمریکایی به ایران را نادرست عنوان کرد و گفت: در ۹ ماه سال‌جاری یک هزار و ۸۷۹ گردشگر آمریکایی به ایران سفر کرده‌اند.ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی روز گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرده بود که سالانه بالای ۴٠٠ هزار نفر گردشگر آمریکایی به ایران می‌آیند.
 • بیشترین متقاضیان پناهندگی در بریتانیا

  عصر ایران نوشت: به ادعای بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۷ ایرانی‌ها بزرگ‌ترین گروه متقاضی پناهندگی در بریتانیا بودند.در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۲۶ هزار و ۳۵۰ فرم درخواست پناهندگی در بریتانیا ثبت شده است.
 • انتشار بوی نامطبوع در پایتخت

  دنیای اقتصاد‌: به‌دنبال انتشار بوی نامطبوع در بخش وسیعی از پایتخت، عصر روز گذشته رئیس اداره محیط زیست شهر تهران منشأ بوی نامطبوع در شهر تهران را که عمدتا در مناطق مرکزی پایتخت انتشار یافته بود نامشخص اعلام کرد.در همین حال کانال روزنامه ایران منشأ بوی نامطبوع تهران را در روز گذشته ترکیدگی شبکه فاضلاب در میدان انقلاب اعلام کرد. همچنین بررسی‌ها و پیگیری‌های خبرآنلاین نشان می‌دهد، منشا بو بد در تهران نشت یکی از مراکز پالایشگاهی یا گازی بود.

بیشتر