آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۱۴

 • رمزگشایی از جدایی وزیر بهداشت

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی روز پنج‌شنبه تکلیف کناره‌گیری وزیر بهداشت کابینه را روشن کرد و با پذیرش استعفای حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، در حکمی، سعید نمکی معاون علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه را به‌عنوان سرپرست وزارت بهداشت، منصوب کرد. «دنیای‌اقتصاد» علاوه بر روایت منجر به کناره‌گیری قاضی‌زاده، ریشه‌های اقتصادی این استعفا را بررسی کرده است.
 • دو وجه جدایی وزیر بهداشت

  بررسی‌ها نشان می‌دهد که نبود یک فرآیند دقیق و شفاف برای تامین مالی طرح‌های بلندمدت دولت و ایجاد انحراف در طرح‌های درمانی به‌خصوص طرح تحول سلامت دو وجه اصلی ایجاد اختلاف میان وزارتخانه بهداشت و سازمان برنامه و بودجه را تشکیل دادند.
 • اقدام عملی در برابر اروپا به‌صلاح نیست

  دنیای اقتصاد: همزمان با کندی اروپا برای عملیاتی ساختن مکانیسم ویژه مالی، مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه «تصور نمی‌کنم اروپا به ایران اعلام کند که سازوکار مالی را اجرایی نمی‌کند»،‌ گفت: «بهتر است هر چه زودتر FATF و CFT به نتیجه برسد تا این بهانه از اروپایی‌ها گرفته شود و بتوانیم اجرایی شدن سازوکار را از اروپایی‌ها بخواهیم.»
 • خداحافظی وزیر آموزش و پرورش با کنکور

  دنیای اقتصاد: وزیر آموزش و پرورش از تغییر شرایط پذیرش دانشجو در سال آینده خبر داد. سید‌محمد بطحایی پنج‌شنبه شب در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به جلسه چهارشنبه عصر، برای تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده اعلام کرد: ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت‌فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک‌عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم. خداحافظ کنکور.
 • درخواست امام جمعه تهران برای حذف موانع میان مردم و مسوولان

  دنیای اقتصاد: محمدجواد حاج علی‌اکبری که هفته گذشته به‌عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد، روز گذشته در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران خواستار حذف موانع بین مردم و مسوولان در نماز جمعه شد.
 • هشدار آیت‌الله جوادی‌آملی به وزیر اقتصاد

  دنیای اقتصاد: آیت‌الله جوادی آملی در دیدار فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باید مراقب ذخایر و داشته‌های کشور و نظاممان باشیم که در معرض خطرهایی همچون غارت غارتگران نباشند وگرنه ما در این مملکت به لطف الهی همه چیز داریم و از همه امکانات و نعمات برخورداریم، اگر اختلاس و بی‌نظمی مالی در کشور نباشد قطعا تحریم‌ها هیچ اثری نخواهند داشت.به گزارش خبرآنلاین، وی افزود‌: طبق بیان مولوی، کشاورزی که سال‌ها گندم ذخیره می‌کرد وقتی به انبار خود مراجعه کرد، دید اثری از گندم‌ها نیست؛ چراکه چند موش در زیر انبار او لانه کرده بودند و هرچه را کشاورز طی سال‌ها ذخیره کرده بود به یغما برده بودند. ما باید مراقب موش‌هایی که ممکن است به ذخایر ثروت این مملکت نفوذ کنند و به آن آسیب برسانند، باشیم. در ابتدای این دیدار فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و برنامه‌های پیش رو در جهت اصلاح نظام بانکداری ارائه کرد.
 • توضیح واعظی در مورد مذاکره ایران با طالبان

  ایسنا: رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «قبل از مذاکره با طالبان، با دولت افغانستان صحبت داشته‌ایم» گفت: ایران به هیچ‌وجه در مسائل داخلی افغانستان دخالت نمی‌کند. محمود واعظی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به اینکه «مذاکرات با طالبان با هماهنگی دولت افغانستان انجام می‌شود» افزود: من در هیچ گزارشی ندیده‌ام که دولت افغانستان از مذاکرات ایران و طالبان ناراضی باشد. پیش از آغاز مذاکرات با طالبان، با دولت افغانستان صحبت داشته‌ایم. رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: هدف ما از مذاکرات، تامین صلح و امنیت در منطقه و ایجاد زمینه برای آغاز مذاکرات افغانی- افغانی است. ما به هیچ وجه در مسائل داخلی افغانستان دخالتی نمی‌کنیم.
 • بررسی مجدد CFT در مجلس

  دنیای اقتصاد: براساس دستور کار اعلام شده از سوی مجلس، بررسی ایرادات شورای نگهبان در رابطه با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، دردستور کار این هفته کمیسیون امنیت ملی مجلس قراردارد.
 • روایت محمدی گلپایگانی از خصوصیات مقام معظم رهبری

  دنیای اقتصاد: محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا که در سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به خصوصیات رهبر معظم انقلاب، گفت: تقید کامل ایشان به احکام اسلامی، یکی از خصوصیات ایشان است؛ معظم له مانند یک مقلد پایبند، اجراکننده دقیق احکام اسلامی هستند؛ به‌عنوان مثال، غیبت یکی از گناهان کبیره است و متاسفانه قبح این قضیه نیز کمی در جامعه از بین رفته است؛ اما بنده تا به امروز ندیدم که ایشان از یک نفر غیبت کرده باشد؛ حتی اگر کسی بخواهد چیزی بگوید، اگر بتوانند، نهی کرده و اگر نتوانند، گوش نکرده و استماع نمی‌کنند.
 • تحلیل بهزادنبوی از وضعیت آمریکا

  خبرآنلاین نوشت: بهزادنبوی، فعال سیاسی گفت: حالا که ترامپ اسلحه روی شقیقه ما گذاشته وقت مذاکره نیست، باید روابطمان را با کشورهای دیگر حفظ کنیم. او در بیست و ششمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران اظهار کرد: بعد از برجام هیات‌های اروپایی به ایران آمدند.
 • ورود شورای‌عالی هماهنگی به اصلاح نظام بانکی

  رئیس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود تاکید کرد: طی چند ماه اخیر، تمرکز بانک مرکزی بر بازار ارز و تلاش برای ایجاد ثبات در این بازار، این تصور را موجب شده است که بانک مرکزی از موضوع مهم اصلاح نظام بانکی غفلت کرده یا آن را به تاخیر انداخته است.
 • ناهمگونی عرضه و تقاضا در بازار کار

  وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور گفت: هر سال یک میلیون نفر به عرصه تقاضای اشتغال در کشور وارد می‌شوند درحالی‌که به‌دلیل محدودیت‌های اقتصادی نمی‌توان چنین ظرفیتی را تحت پوشش اشتغال قرار داد.
 • حداقل دستمزد در کشورهای اروپایی

  ایسنا: در بسیاری از کشورهای اروپایی، حداقل دستمزد به میزانی که استانداردهای حداقلی زندگی را فراهم کند، کافی است. دویچه وله براساس حداقل سطح دستمزد در ۲۲ کشور از ۲۸ کشور عضو‌اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده است که تا پایان سال ۲۰۱۷، در هلند، انگلیس، پرتغال، یونان و رومانی، حداقل سطح دستمزد به درآمد طبقه متوسط نزدیک‌تر است تا سطح فقر.
 • تداوم چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی توسط بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش

  ایبِنا: بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که فقط بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی را تا بیست و ششم آوریل سال‌جاری میلادی چاپ خواهند کرد؛ درحالی‌که ۱۷ بانک مرکزی دیگر اروپا چاپ این اسکناس را تا بیست و هفتم ماه جاری میلادی متوقف خواهند کرد.
 • ناوهای ایرانی به اقیانوس اطلس می‌روند

  ایرنا: جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ناوگروه ارتش اوایل سال ۹۸ در یک سفر پنج ماهه وارد اقیانوس اطلس خواهد شد. امیر دریادار تورج حسنی‌مقدم روز جمعه در گفت‌وگویی اظهار کرد که این سفر در راستای دستور سلسله مراتب فرماندهی انجام خواهد شد.
 • توییت ظریف خطاب به مقامات آمریکا

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران خطاب به دولتمردان آمریکایی نوشت: «تهدید، تهدید به‌دنبال می‌آورد و احترام هم احترام!» به گزارش «ایسنا» وزیر امورخارجه ایران پنج‌شنبه شب در توییتی خطاب به مقامات کاخ سفید در صفحه توییتر خود نوشت: «پرتاب ماهواره بر فضایی یا آزمایش موشکی توسط ایران قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نمی‌کند. این آمریکاست که این قطعنامه را نقض کرده و در موقعیتی نیست که در این زمینه برای کسی داد سخن سر دهد. یادآوری به ایالات‌متحده:
 • ترامپ طرح «ایران‌محور» بولتون و پمپئو درباره سوریه را رد کرد

  دنیای اقتصاد: روزنامه آمریکایی به نقل از منابع مطلع گزارش داده رئیس‌جمهور آمریکا طرح دو نفر از مشاوران ارشدش درباره سوریه را که با محوریت ایران تدوین شده بود، رد کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، یک روزنامه آمریکایی به تشریح اختلافات میان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با دو نفر از مقام‌های ارشدش درباره راهبرد واشنگتن در سوریه پرداخته است.
 • علت سفر ظریف به هند از زبان سخنگو

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه برای گسترش همکاری‌های همه‌جانبه، وزیر امورخارجه به هند می‌رود، گفت: این سفر اهمیت بسیاری با توجه به نوع همکاری‌ها و ظرفیت‌های دو کشور دارد. به گزارش «ایسنا» بهرام قاسمی درباره اینکه اولین سفرهای آتی وزیر امورخارجه به کدام کشورها خواهد بود، گفت: رایزنی‌هایی برای انجام مقدمات آمد و شدهای دیگر با برخی همسایگان نیز وجود دارد و همان‌گونه که وزیر امورخارجه اعلام کرده، مقصد بعدی ایشان بعد از هند، عراق خواهد بود.

بیشتر