آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۱۲

 • طالبان مذاکره با ایران را تایید کرد

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از آنکه سخنگوی وزارت‌خارجه ایران از سفر هیاتی از طالبان به کشور خبر داد، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز تایید کرد که یک هیات از امارت اسلامی روز یکشنبه از سوی این گروه به تهران آمده است. این گروه با اشاره به سفر هیات اعزامی خود به تهران نوشته است که این هیات «ضمن تماس‌هایش با کشورهای منطقه، به تهران رسید.» براساس گزارش سایت صدای جهاد متعلق به گروهی که خود را «امارت اسلامی افغانستان» می‌خواند، سخنگوی طالبان ضمن تایید سفر هیاتی از این گروه به ایران گفت که «این سفر در ارتباط با مسائل و شرایط بعد از اشغال و بازگشت صلح و امنیت به افغانستان و منطقه انجام شده است.»
 • عامل واگرایی طبقات درآمدی

  دنیای‌اقتصاد: ضریب جینی پس از سال ۹۲ روند افزایشی داشته و به سطح ۳۹۸/ ۰ واحد در سال ۹۶ رسیده است. یکی از عواملی که در تغییرات ضریب جینی طی سال‌های اخیر اثر گذاشته، تغییر میزان مشارکت در طرح جمع‌آوری هزینه و درآمدهای خانوار بوده است. پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۸ به‌دلیل ابهام در افشای درآمدها و هزینه‌های خانواده، میزان مشارکت خانوارهای پردرآمد تغییر یافت که این روند بر کاهش ضریب جینی اثرگذاشته بود؛ کاهش حساسیت نسبت به افشای درآمدها و هزینه‌ها در سال‌های اخیر باعث افزایش این معیار نابرابری شده است.
 • پیش‌بینی باهنر از آینده لوایح FATF

  دنیای اقتصاد: محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در یک نشست خبری تاکید کرد که ایران با لحاظ تحفظاتی به اف‌ای‌تی‌اف می‌پیوندد.
 • معنای خروج متیس برای ایران

  دنیای اقتصاد: بدون شک خروج جیمز متیس، ژنرال کارکشته آمریکایی پیامد‌هایی را برای سیاست واشنگتن در زمینه‌های گوناگون درپی خواهد داشت که یکی از این موارد بسیار مهم، سیاست دولت ترامپ در برابر ایران خواهد بود. این ژنرال بازنشسته آمریکایی اختلافات اساسی با رئیس‌جمهور در رابطه با ایران داشت.
 • لزوم توجه جدی به فاکتور اقتصاد در عراق و سوریه

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جلسه روز یکشنبه این کمیسیون با عنوان راهبردهای اقتصادی ایران در عراق و سوریه، گفت: در کمیسیون این سوال مطرح شد که با توجه به عملکرد خوب ایران در عرصه سیاسی و نظامی در عراق، آیا در عرصه اقتصادی هم خوب عمل شده که پاسخ ما به آن منفی است. او با بیان اینکه جای کالاهای ایرانی در بازارهای بغداد خالی است، تاکید کرد: در شهرهای نجف و کربلا هم یک رقابت ناعادلانه‌ای شکل گرفته که عملا شرکت‌های ایرانی درحال حذف شدن هستند.
 • تعیین دومین سفیر زن ایران در تاریخ پس از انقلاب

  ایرنا: عضو فراکسیون زنان مجلس به نقل از وزیر امورخارجه گفت: فرماندار کنونی قصرقند در استان سیستان و بلوچستان قرار است به‌عنوان سفیر ایران در برونئی عازم این کشور شود.
 • ظریف آغاز سال ۲۰۱۹ را تبریک گفت

  ایرنا: وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی توییتری آغاز سال ۲۰۱۹ را تبریک گفت. در پیام توییتری محمدجواد ظریف آمده است: برای تمامی انسان‌ها در جای‌جای جهان از همه نژادها، مذاهب و قومیت‌ها سالی نو توام با سلامتی، صلح و آرامش آرزو می‌کنم. بیاییم تصمیم جدی بگیریم که در سال ۲۰۱۹ هیچ مرد و زن و کودک بی‌گناهی به‌خاطر درگیری، تروریسم، تجاوز و فشار کشته نمی‌شود یا گرسنه نمی‌ماند.
 • جانشین فرمانده کل سپاه: فقدان عقلانیت سیاسی در آمریکا مشهود است

  ایسنا: جانشین فرمانده کل سپاه گفت در یکی از فرازهای برجسته، خطیر، سرنوشت‌ساز و در عین حال امیدبخش از تاریخ اسلام و ایران قرار داریم. سردار حسین سلامی در مراسم معارفه فرمانده جدید سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام، با بیان اینکه دشمن امروز بر فشار اقتصادی و عملیات روانی متمرکز شده است، ادامه داد: امروز ملت ایران نمی‌ترسد و هر چه دشمن ارعاب و تهدید می‌کند ملت آرام‌تر و قوی‌تر می‌شود و جز بر ایمانش اضافه نمی‌شود و جبهه استکبار نیز متلاطم و سرگردان است. جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: امروز جبهه دشمن در هم شکسته و آثار عجز در رفتار و چهره آنان نمایان است که نمونه آن آل‌سعود، رئیس‌جمهور آمریکا و اوضاع فرانسه است که خود را مهد آزادی و دموکراسی می‌داند. سلامی گفت: شاهد زوال و خاتمه عقل سیاسی و فقدان عقلانیت در آمریکا هستیم و در مقابل ایران کانون جوشان تدبیر و حکمت و مصلحت و منطق است.
 • نتانیاهو: هرگز با ایران مذاکره نخواهم کرد!

  دنیای اقتصاد: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرد که اگر جمهوری اسلامی همچنان به‌دنبال نابودی رژیم صهیونیستی باشد، هرگز با ایران مذاکره نخواهد کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از تایمز آو اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه «گلوبو تی‌وی» برزیل، با اشاره به این مساله که انقلابی در روابط با دنیای عرب پیش آمده، ادعا کرد که اسرائیلی‌ها و عرب‌ها متحدانی ضروری در مقابله با ایران و داعش هستند. او همچنین در ادعاهایی خصمانه و واهی و با اذعان به شکست خود در پیشروی در غزه اظهار کرد: متاسفانه ما نتوانسته‌ایم با فلسطینی‌ها پیشرفتی داشته باشیم. تا به این جای کار نیمی از آنها در زیر سلطه ایران قرار دارند. نتانیاهو در پاسخ به پرسش «آیا با سران ایران برای صلح مذاکره خواهید کرد؟» گفت: اگر آنها همچنان کمر به نابودی ما بسته باشند، پاسخ من منفی است. او در ادامه اظهار کرد که تنها راه مذاکره، دگرگونی تمام و کمال ایران است.
 • ارزیابی قاسمی از کارنامه ایران در مبارزه با تروریسم

  ‎دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت کشورهای جهان در عمل به این نکته دست پیدا کردند که این منطقه در یک نگاه منصفانه بدون کمک ایران نمی‌توانست بر مشکلات فائق بیاید.
 • تصویری از شاغلان فقیر

  دنیای اقتصاد: آمارها حاکی از این است که بیش از نیمی از خانوارهای فقیر، شاغل هستند. داده‌هایی که ثابت می‌کنند صرف داشتن شغل تضمین‌کننده رفاه نخواهد بود و این در خلاف عمده سیاست‌های دولت است که تمرکز غالب آنها بر اشتغال‌زایی صرف بوده و به سرنوشت پس از اشتغال بی‌توجه است. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در اظهارنظر کارشناسی درباره «طرح حمایت از شاغلین فقیر و بیکاران»، به آسیب‌شناسی این موضوع پرداخته است. بر اساس گزارش این مرکز، اشتغال ناقص، درآمد پایین و عدم پوشش بیمه‌ای، سه عاملی هستند که بخشی از شاغلان را به سمت فقر هول داده‌اند.
 • مهندسی دوباره دولت

  رضا سلمانی رحیمی
  طرح مجدد لایحه تفکیک تعدادی از وزارتخانه‌های موجود (صنعت، معدن و تجارت، مسکن و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و تکرار سناریوی زیانبار سعی و خطا در سازمان‌دهی دولت، موجب نگارش این یادداشت شده است. وجود نواقص متعدد در قوانین موجود در تبیین شفاف وظایف حاکمیتی و رویه‌های اجرای آنها موجب شده است تا تصدی‌گری‌ها، کارکرد غالب دستگاه‌های قوه مجریه و سایر نهادهای حاکمیتی کشور در چهار دهه اخیر باشد.
 • امتناع صداوسیما از ثبت حقوق کارکنان

  ایرنا: سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد: صدا و سیما، دیوان محاسبات، برخی بخش‌های زیرمجموعه قوه قضائیه و دستگاه‌های خارج از قوای سه‌گانه اقدامی برای وارد کردن اطلاعات کارکنان خود در سامانه حقوق و مزایا انجام نداده‌اند.۲۵۲ دستگاه زیرمجموعه‌های تابعه دولت (قوه مجریه)، ستاد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تعدادی از ادارات کل دادگستری استان‌ها و سازمان تبلیغات اسلامی، اطلاعات خود را در سامانه حقوق و مزایا ثبت کرده‌اند.پیگیری برای ثبت اطلاعات سایر دستگاه‌ها ادامه دارد و به محض اینکه اطلاعات از سوی همه دستگاه‌های مشمول ماده ۲۹ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، همچون دستگاه‌های خارج از قوه مجریه و دارای مقررات خاص دریافت شود، امکان دسترسی عمومی برای مشاهده اقلام مربوط به حقوق و مزایای مندرج در سامانه عملیاتی خواهد شد.سازمان اداری و استخدامی همچنین اعلام کرد: سامانه حقوق و مزایا قابلیت لازم برای اعلام عمومی حقوق و مزایای تمام سطوح مدیریت را دارد و درخصوص درج اطلاعات مدیران پایین‌تر از سطح مدیرکل (که مورد ایراد رئیس مجلس قرار گرفته بود) نیز اقدام خواهد شد.
 • زنان قاچاقچی در فرودگاه‌های کشور دستگیر شدند

  سردار حسن مهری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: با استفاده از تجهیزات و سگ‌های مواد یاب ۹۷ کیلوگرم انواع مواد مخدر طی یک ماه آذر امسال از قاچاقچیان پروازی که قصد خروج از کشور را داشتند، کشف و ضبط شد.
 • افزایش حداقل سن بازنشستگی در روسیه

  حداقل سن بازنشستگی در روسیه، هم برای مردان و هم برای زنان سه سال افزایش می‌یابد.به گزارش «ایسنا» افزایش سن بازنشستگی در روسیه یک فرآیند تدریجی است وتا سال ۲۰۲۸ به طول خواهد انجامید و به موجب آن حداقل سن بازنشستگی برای مردان به ۶۵ سال و برای زنان به ۶۰ سال افزایش می‌یابد.
 • آخرین‌ گمانه‌زنی‌ها از خبر استعفای وزیر بهداشت

  دنیای اقتصاد: صحت موضوع کناره‌گیری وزیر بهداشت گرچه طی روزهای اخیر از سوی برخی افراد از جمله معاون وزیر و نیز برخی نمایندگان مجلس تایید شد اما همچنان در پذیرش این کناره‌گیری از سوی روحانی ابهاماتی مطرح می‌شود.
 • پیام تبریک رئیس‌جمهوری به رئیس جدید مجمع تشخیص

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: رئیس‌جمهور در پیامی انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی از سوی رهبر معظم انقلاب به سمت «ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام» و نیز عضویت فقهای شورای نگهبان را تبریک گفت.
 • آیین‌نامه جدید نظارت مجمع به‌زودی تصویب می‌شود

  خبرگزاری صدا و سیما: مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیین‌نامه جدید نظارت مجمع بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در حال تدوین است و به‌زودی تصویب و به رهبر معظم انقلاب ارائه می‌شود. انصاری افزود: این آیین‌نامه پس از تایید رهبر معظم انقلاب، مبنای نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام خواهد بود و نظارت مجمع، دقیق‌تر اعمال می‌شود. وی گفت: وظیفه نظارت برحسن اجرای سیاست‌های کلی فعلا بر عهده هیاتی منتخب از مجمع است؛ البته این احتمال وجود دارد که در آینده از جانب رهبر معظم انقلاب به نهاد یا جای دیگری واگذار شود؛ اما تدبیر ایشان در واگذاری این وظیفه به مجمع حکیمانه بوده است؛ زیرا طبعا تشکیلاتی که خودش سیاست‌های کلی را پیشنهاد، بررسی و تصویب کرده است، بهتر می‌تواند بر حسن اجرای آن نظارت کند.
 • آخرین وضعیت پرونده مشایی و بقایی

  دنیای اقتصاد: دادستان تهران با اشاره به اینکه ۱۷۰۰ نفر در جریان مبارزه با فساد در ۶ ماه گذشته احضار شده‌اند، گفت: ۴۸ نفر با حکم دادگاه محکوم شده‌اند که در حال تحمل حبس هستند. به گزارش «ایلنا» جعفری دولت‌آبادی درخصوص پرونده اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و علی اکبر جوانفکر هم گفت: آقای بقایی درحال گذراندن محکومیت خود است. ۵ سال از ۵/ ۶ سال محکومیت آقای مشایی نیز تایید شده و ایشان در حال گذراندن محکومیت خود هستند. در حال حاضر اطلاعی از حکم آقای جوانفکر ندارم. وی ادامه داد: در خصوص نیشکر هفت‌تپه مسائلی وجود دارد که قوه‌قضائیه در حال رسیدگی است. دادستان تهران درخصوص اجرایی شدن حکم بابک زنجانی هم گفت:‌ تنها مانعی که وجود دارد بازگشت وجوه است؛ زیرا مبلغ کمی نیست و حدود ۲ میلیارد یورو است. اموالی که شناسایی شده به حراج گذاشته شده و این روند ادامه دارد.
 • آغاز بررسی بودجه از ۲۷ بهمن در مجلس

  دنیای اقتصاد: هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که نمایندگان از روز شنبه ۲۷ بهمن بررسی لایحه بودجه ۹۸ در صحن علنی آغاز می‌شود. به گزارش «ایسنا» هیات‌رئیسه مجلس، جلسات کاری مجلس تا بهمن ماه را اعلام کرد. بر این اساس هفته آینده هفته چهارم کاری نمایندگان خواهد بود و مجلس تا ۱۹ دی‌ماه جلسه دارد و بعد از آن یک هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه تعطیل است.
 • واکنش رئیسی به احتمال انتصابش به‌عنوان رئیس قوه‌قضائیه

  ایسنا نوشت: سید‌ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در واکنش به شایعه انتصابش به‌عنوان رئیس قوه‌قضائیه در شبکه‌های مجازی تصریح کرد: از همان‌هایی که این خبر را منتشر کرده‌اند، بپرسید. همچنین به گزارش تسنیم، وی اظهار کرد: در حال حاضر مشغول خدمت‌رسانی در آستان قدس رضوی هستم و هیچ حسی جز خدمت در این بارگاه مقدس ندارم. ازسوی دیگر به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته استعفای سید‌مرتضی بختیاری قائم‌مقام آستان با سوابق روشن در قوه‌قضائیه و وزارت دادگستری بعد از ماه‌ها اصرار وی و مخالفت رئیسی مورد موافقت قرار گرفت و همین احتمال حضور وی در قوه را در کنار رئیسی تقویت می‌کند.
 • پاسخ ظریف به هجمه‌های اخیر علیه او

  انتخاب نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی با روزنامه همشهری در واکنش به حملات اخیر به او پیرامون اظهاراتش درباره اسرائیل گفت: آقایان می‌آیند حرفی را که صریح است و حرف امام است و من همان را تکرار کرده‌ام، دست می‌گیرند و حمله می‌کنند؛ شروع می‌کنند می‌گویند فلانی سیاست ایران را عوض کرد! من کجا سیاست ایران را عوض کرده‌ام.
 • قدردانی آشنا از توضیحات رضایی

  انتخاب نوشت: حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری در واکنش به برنامه «حالا خورشید» و حضور محسن رضایی و گفت و گوی تلفنی قاسم سلیمانی با این برنامه در کانال تلگرامی خود نوشت: از سرداران عزیز رضایی و سلیمانی، مدیریت محترم روابط عمومی سپاه، معاونت محترم سیما، برنامه حالا خورشید و مجری آن برای تلاش موفق در ابهام‌زدایی از توئیت قبلی و شرح تفصیلی کیفیت تصمیم‌گیری و اقدام در جریان دو عملیات کربلای ۴ و۵ قدردانی می‌کنم.
 • حکم نماینده سراوان در هیات نظارت

  ایرنا نوشت: علیرضا سلیمی، عضو هیات‌رئیسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در حاشیه جلسه علنی دیروز مجلس، حکم این هیات برای محمدباسط درازهی نماینده سراوان را تذکر، درج در پرونده و کسر از حقوق اعلام کرد. نماینده مردم محلات در مجلس یادآور شد: در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نمی‌توانیم درباره رفتار کارمند گمرک اظهارنظر کنیم، برای کارمند گمرک جداگانه تصمیم‌گیری می‌شود تا رفتار اخلاق‌مدارانه با او صورت بگیرد. سلیمی تصریح کرد: اگر طرفین شکایتی از همدیگر داشته باشند، می‌توانند از طریق دستگاه قضایی اقدام کنند.
 • آخرین وضعیت درمان مصدومان حادثه دانشگاه آزاد

  خبرآنلاین نوشت: محسن نفر، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان مصدوم در حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات گفت: شرایط آنها مانند قبل است و دو نفری که حال وخیمی دارند، هنوز در کما هستند. کسی که دچار ضربه مغزی می‌شود، ممکن است طی چند ماه یا چند سال در کما بماند. نفر ادامه داد: درمان آن تعدادی که در کما نبوده‌اند نیز ادامه دارد، آنها نیز دچار شکستگی‌های متعددی شده‌اند که باید مورد جراحی و درمان‌ قرار بگیرند. این مراحل درمان طولانی است و بعضی افراد مجبور می‌شوند چند بار در بیمارستان‌های مختلف بستری شوند و دوره درمان‌های زیادی را بگذرانند.
 • نظر فاطمه هاشمی در مورد مرگ پدرش

  جماران نوشت: فاطمه هاشمی دختر مرحوم آیت‌الله هاشمی در گفت‌وگو با جماران در مورد تهدید آیت‌الله هاشمی به مرگ گفت: تهدید پدر من مربوط به دو ماه قبل آن حادثه بود. به نحوی که آبان‌ماه همان سال، دو نفر از آقایانی که ادعا می‌کردند از بچه‌های جبهه و جنگ هستند، به دفتر من در دانشگاه آمدند و گفتند که «قصد ترور پدرتان را دارند و این پیغام را به ایشان برسانید.» من این مساله را در شورای‌عالی امنیت ملی مطرح کردم. او در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: من با شواهدی که در این مدت به دست آوردم، مطمئن هستم که مرگ ایشان، مرگی طبیعی نبوده است.
 • تشییع پیکر امیر دریادار ضرغامی

  ایلنا نوشت: مراسم تشییع پیکر امیر دریادار ضرغامی از تکاوران دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس و فرماندهان مدافع خرمشهر، با حضور مقامات لشکری و کشوری، کارکنان، همرزمان و خانواده آن مرحوم در ستاد نیروی دریایی ارتش برگزار شد. پیکر مرحوم دریادار ضرغامی پس از تشییع در ستاد نیروی دریایی ارتش، به بهشت‌زهرا(س) منتقل و در قطعه ۵۱ آرام گرفت.
 • پیگیری وضعیت مرزبانان ربوده شده

  ایرنا نوشت: سردار سرتیپ قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: پیگیر آزادی دیگر مرزبانان ربوده شده در مرز ایران و پاکستان از طریق دیپلماسی مرزی و سران طوایف و بزرگان منطقه هستیم. سردار رضایی اعلام کرد: بر اساس آخرین خبر‌ها و اطلاعات دریافتی باقیمانده مرزبانان ایرانی ربوده شده در سلامت هستند. تعدادی از مرزبانان و بسیجیان بومی در نقطه صفر مرزی میرجاوه در جنوب شرق کشور ۲۴ مهر ۹۷ توسط گروهک تروریستی جیش‌الظلم ربوده و به داخل خاک پاکستان منتقل شدند. پنج نفر از این مرزبانان ۲۴ آبان با پیگیری‌های دولت پاکستان آزاد و به ایران تحویل داده شدند و اکنون ۶ نفر دیگر در اختیار این گروه تروریستی قرار دارند.

بیشتر