آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۶۲

 • آخرین ماموریت ژنرال

  دنیای اقتصاد: مجله آمریکایی فارن‌پالیسی در گزارشی از ماموریت ایرانی جیمز متیس در حلقه ترامپ پرده برداشت. فارن‌پالیسی در تحلیلی به قلم مارک پری با بیان اینکه جیمز متیس از حلقه درونی ترامپ دور شده اما ماموریتی مشخص دارد، نوشت که ماموریت متیس جلوگیری از جنگ آمریکا با ایران است.
 • بازیگردان اصلی تورم

  دنیای اقتصاد: اقتصاد ایران، جزو معدود اقتصادهایی است که هنوز نتوانسته راه حل مشخصی را برای کنترل نرخ تورم، پیدا کند، اگرچه در برخی از برهه‌های زمانی تلاشی برای کنترل نرخ تورم، به وجود آمده است اما این تلاش ها، نتوانسته باعث ایجاد یک پارادایم مشخص برای کنترل نرخ تورم در تمام دوره‌های زمانی شود. بنابراین رفتار سیاست‌گذار در مجموعه سیاست‌های تورمی، یک حرکت کج دار و مریز بوده است و در اقتصاد کشور به جای تزریق واکسن تورم، از آمپول مسکن تورم استفاده می‌شود.
 • توصیه‌های علمای قم به دولت

  دنیای اقتصاد: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه برای دیداری دو روزه با مراجع تقلید وارد قم شد. مراجع تقلید نیز دراین دیدارها بر رفع اختلافات داخلی، انسجام داخلی، کمک به دولت و اجتناب از تضعیف دولت تاکید کردند. واعظی در سفر دو روزه‌اش به قم روز پنج‌شنبه با حضرات آیات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، علوی گرگانی، شبیری زنجانی و شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 • دو مولفه راهبرد ضدایرانی آمریکا

  دنیای اقتصاد: رئیس‌مجلس شورای اسلامی در سخنانی به واکاوی دو مولفه ضدایرانی استراتژی آمریکا پرداخت و این دو مولفه را شامل «آشفته‌‌سازی سیاسی درون و اطراف ایران» و «ایجاد شکنندگی در حوزه اقتصاد» عنوان کرد. از سوی دیگر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز چهارشنبه شب با اشاره به اعلام جنگ اقتصادی از سوی آمریکا علیه ملت ایران و برنامه‌ریزی این کشور برای اعمال تحریم‌های هوشمند اقتصادی گفت: «باید با اتخاذ برنامه‌های هوشمند، عاقلانه و پیگیر در برابر راهبرد و هدف آنها که نابودی ایران است با جدیت پای کار بایستیم و با مقاومت دشمن را ذلیل کنیم.»
 • تور ضدایرانی نیکی هیلی

  دنیای اقتصاد: مقامات آمریکایی تلاش‌های دیپلماتیک‌ خود را برای اعمال فشار بر ایران افزایش داد‌ه‌اند. در همین خصوص نیکی هیلی با نارندرا مودی درباره اهمیت قطع واردات نفت هند از ایران گفت‌وگو کرده، اما اکونومیک‌تایمز می‌گوید که هند مایل نیست دیکته‌های آمریکا درباره قطع واردات نفت ایران را قبول کند.
 • تصویر ایران در افکار عمومی جهان عرب

  دنیای اقتصاد: تصویر ایران نزد افکار عمومی جهان عرب نشان می‌دهد امکان تغییر افکارعمومی جهان عرب به نفع ایران وجود دارد، اگرچه چنین چیزی مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و هوشمندانه است. به گزارش «فرارو»، روابط ایران و جهان عرب، به‌خصوص پس از تحولات بنیادین سال‌های اخیر در برخی کشور‌های عربی، شاهد فرازونشیب‌هایی بوده است.
 • پاسخ قاطع و مستدل ظریف به همتای آمریکایی‌اش

  ایسنا: محمدجواد ظریف عصر روز پنج‌شنبه در توییتر خود بیانیه‌ای را در واکنش به بیانیه اخیر همتای آمریکایی‌اش علیه ایران، منتشر کرد. وزیر امور خارجه در توییتر خود خطاب به وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «آنکه در خانه شیشه‌ای زندگی می‌کند نباید سنگ پرتاب کند.»
 • روابط تجاری را با ایران قطع نمی‌کنیم

  دنیای اقتصاد: وزیر امورخارجه ترکیه گفت که آنکارا به‌خاطر دیگر کشورها روابط تجاری‌اش با ایران را قطع نمی‌کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رویترز، مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه ان‌تی‌وی تاکید کرد که این کشور به‌خاطر دیگران روابط تجاری‌اش با ایران را متوقف نخواهد کرد. آمریکا از کشورها خواسته است تا واردات نفت‌خام ایران را به صفر برسانند. یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت که واشنگتن از خریداران نفت ایران خواسته است تا از چهارم نوامبر این واردات را متوقف کنند و برای نفت ایران جایگزین بیابند.چاووش اوغلو در ادامه گفت: اگر تصمیمات آمریکا در راستای صلح و ثبات باشد ما از آن حمایت خواهیم کرد اما مجبور نیستیم از هر تصمیمی پیروی کنیم. متحد بودن به معنی این نیست که هر تصمیمی را لغت به لغت دنبال کنیم. وی افزود: ایران یک همسایه خوب است و ما روابط تجاری داریم. قصد ما این نیست که روابط تجاری‌مان با ایران را به این دلیل که کشورهای دیگر به ما گفته‌اند قطع کنیم.
 • ابلاغ پیام روحانی به رئیس‌جمهوری برزیل

  ایسنا: غلامرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری، با وزیر امور خارجه برزیل دیدار کرد. او در این دیدار پیام شفاهی حسن روحانی خطاب به رئیس‌جمهوری برزیل درخصوص برجام را ابلاغ کرد.
 • ابراز نگرانی مسکو نسبت به آینده برجام

  دنیای اقتصاد: آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران موسوم به برجام را همچنان کارآمد خواند و گفت که ما نسبت به آینده این توافق نگران هستیم. به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس از واشنگتن، وی در یک کنفرانس ویژه برای پنجاهمین سالگرد امضای پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) در وزارت‌خارجه آمریکا با اعلام اینکه وضعیت این پیمان بسیار پیچیده شده است، گفت: «این وضعیت موجب شده است تا ما نسبت به آینده برجام بسیار خوف داشته باشیم و بنابراین از همه کشورهای امضاکننده این توافق بین‌المللی می‌خواهم بدون هیچ شائبه و ابهامی به تعهدات و وظایف خود درخصوص آن عمل کنند.»
 • تمدید مهلت FATF به ایران

  دنیای اقتصاد: اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که گروه ویژه اقدام مالی تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران را برای یک دوره چهار ماهه دیگر تمدید کرده است. تایید این خبر به معنای آن است که ایران با وجود لابی‌های برخی کشورها به فهرست سیاه بانکی برنگشته است. این خبر می‌تواند در دوره‌ای که تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران شدت گرفته است، برای اقتصاد ایران خبر خوبی باشد؛ زیرا همکاری‌های مالی بانک‌ها و فعالان اقتصادی ایرانی با حوزه‌های مالی کشورهایی که حاضر به پذیرش تحریم‌های یکجانبه آمریکا نیستند، با زحمت کمتری انجام می‌شود.
 • حاشیه‌ای درباره درخواست تغییر تیم اقتصادی دولت

  حمید قزوینی
  ۱) تعدادی از نمایندگان مجلس با انتشار نامه‌ای از رئیس‌جمهوری خواسته‌اند تیم اقتصادی خود را تغییر دهد. این توصیه از سوی برخی فعالان سیاسی و اقتصادی هم مطرح شده است. گویا از نظر این افراد، مشکلات اقتصادی کشور بدون اصلاح روندها صرفا با تغییر مدیران پایان می‌یابد. در حالی که اگر چنین بود، با تغییرات متعدد که گاه در یک دولت چند بار هم بوده مشکلات حل یا کاهش می‌یافت.
 • ریسک تقویت دلار برای اقتصادهای در حال توسعه

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی و خدمات سرمایه‌گذاری «مودیز» در جدیدترین ارزیابی خود مدعی شده است، تقویت ارزش دلار آمریکا که از اواسط ماه آوریل آغاز شد، ریسک اعتباری برخی از اقتصادهای نوظهور را افزایش داده است. چهارشنبه هفته گذشته این موسسه طی بیانیه‌ای اعلام کرد از آنجا که تقویت دلار موجب کاهش ارزش پول اقتصادهای نوظهور می‌شود، ریسک‌ اعتباری آنها در حال افزایش است. به گزارش این موسسه،‌ دلار قدرتمند همچنین باعث سقوط ارزش سایر پول‌های ملی در کشورهای آرژانتین، غنا، مغولستان، پاکستان، سریلانکا، ترکیه و زامبیا خواهد شد. در طرف مقابل اما کشورهای شیلی، کلمبیا، اندونزی و مالزی در دوره کوتاه‌مدت در مقابل پیامدهای دلار قدرتمند آسیب‌پذیر نخواهند بود.
 • نامه نمایندگان به لاریجانی برای دعوت از روحانی

  دنیای اقتصاد: در ادامه جدی شدن درخواست مجلسی‌ها از دولت برای ترمیم کابینه دوازدهم، تعدادی از نمایندگان طی نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس، خواستار حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری در یکی از جلسات پارلمان به منظور ارائه توضیحاتی درباره مسائل ارزی شدند.
 • تقدیم ۵ برنامه عملیاتی به رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: سخنگوی دولت از تقدیم ۵ برنامه عملیاتی از سوی سازمان برنامه و بودجه به رئیس‌جمهور خبر داد. به گفته محمدباقر نوبخت، بودجه، تولید، اشتغال و حمایت از اقشار کم‌‌درآمد و مدیریت نقدینگی اولویت این بسته‌ها است. سخنگوی دولت همچنین از تشکیل جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا در روز یکشنبه هفته آینده و بررسی برنامه‌های عملیاتی در این جلسه خبر داد.
 • خداوند روزی‌رسان است

  ایرنا: امام جمعه موقت تهران گفت: موشک وسیله دفاعی ماست یک روزی بود که تهران در تیررس موشک بعثی‌ها و اجانب غربی و شرقی بود امروز هزاران موشک در زیر زمین‌ها داریم و با وجود موشک‌ها می‌بینید که اسرائیل پیام می‌دهد که شما نزنید ما هم نمی‌زنیم. کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: گاهی اشخاصی، گروه‌هایی مشکلات اقتصادی برای شما درست می‌کنند گرانی بر شما تحمیل می‌کنند وضع بازار شما را به هم می‌ریزند.
 • توضیحات دادستان در مورد حوادث اخیر در بازار

  ایسنا: عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در رابطه با حادثه اخیر بازار تهران و بازداشت شدگان این حادثه گفت: با اطلاعاتی که پلیس و دستگاه امنیتی به ما دادند کسانی که وضع بازار را به هم زدند از جنس بازار نبودند. عده‌ای در تلاش هستند این عنوان را بسازند که ظرف چهل سال گذشته برای اولین بار وضع بازار به هم ریخته، حال که این طور نبوده است. دادستان تهران عنوان کرد: طبق دستگیری‌هایی که در رابطه با حادثه اخیر داشتیم سران محرک را شناسایی کردیم. اینها بازار و افرادی که در صنوف فعالیت می‌کردند، نیستند. اینها ممکن است که مطالباتی داشته باشند اما این مطالبات هیچ کدام به معنای بر هم زدن و آشوب در سطح کشور و تهران نیست. کلیه عوامل شناسایی شدند و تصمیم گرفته شده تا زمان محاکمه آزاد نشوند. وی در مورد حضور مهدی جهانگیری در همایش‌های اقتصادی و عرصه عمومی گفت: کار پرونده این فرد در حال انجام است و تمام که شد اطلاع می‌دهیم. این پرونده در مرحله کارشناسی است. این فرد هم‌اکنون با قرار وثیقه آزاد است.
 • بازگشت آرامش به بازار تهران

  ایسنا: جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ از بازگشت آرامش به بازار تهران خبر داد و تاکید کرد که پلیس به‌منظور استقرار نظم و امنیت در کنار شهروندان و کسبه بازار است. سردار حمید هداوند در حاشیه حضور در بازار تهران در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره اقدامات انجام،شده از سوی پلیس در بازار تهران اظهار کرد: ماموران پلیس به‌منظور استقرار نظم و امنیت در بازار تهران در این محل حاضر شده و اجازه نخواهند داد تا عده‌ای قلیل آرامش بازاریان و شهروندان را به‌خطر بیندازند. وی با بیان اینکه پلیس خادم مردم است، گفت: ما اجازه نخواهیم داد که فردی کوچک‌ترین خلل در آرامش و امنیت مردم و کسبه بازار ایجاد کند و معدود افرادی هم که به‌دنبال ایجاد آشوب‌های خیابانی هستند، باید بدانند که موفق به رسیدن به اهداف خود نخواهند شد.
 • انتقاد باهنر از تخریب دولت در تریبون‌های رسمی

  دنیای اقتصاد: محمدرضا باهنر، دبیرکل حزب جامعه اسلامی مهندسین روز پنج‌شنبه در سیزدهمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین گفت: در روزهای اخیر مشکلات اقتصادی بیشتر نمایان شد و گوش‌ها مطالبات بحق مردم را بهتر شنیدند؛ به‌نظر می‌آید اصلی‌ترین موضوعی که امروز ما به آن نیاز داریم، وحدت کلی جامعه است و همواره به‌عنوان یک سیاست‌ورز و فعال سیاسی اعلام کردیم که رقابت‌ها باید محدود به زمان انتخابات شود. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: برخی از نردبان مردم برای انتخابات بالا می‌روند و بعد از انتخابات کاری با مردم ندارند. وی تاکید کرد: اگر دولت و مجلس مستقر موفق نشوند به معنای پیروزی حزب و جناح رقیب نیست، بلکه خطای نظام صورت گرفته است. دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: متاسفانه تریبون‌های رسمی نظام که از خزانه بیت‌المال استفاده می‌کنند، امروز ناکارآمدی دولت را مطرح می‌کنند.
 • بررسی تخلفات نحوه مصرف ارزدولتی

  جماران: رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تشریح نحوه نظارت این سازمان بر نحوه مصرف ارز ۴۲۰۰ تومانی، از بررسی تخلفات گزارش شده درباره این موضوع خبر داد. ناصر سراج در گفت‌و‌گو با جماران، در مورد اقدامات سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر نحوه مصرف ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی گفت: ما گروهی را در بانک مرکزی مستقر کرده‌ایم و نسبت به ارزهایی که می‌دهد داریم بررسی می‌کنیم که ان‌شاء‌الله وقتی این ارزها تبدیل به کالا می‌شود، به همان نحو به مردم داده شود و اجحاف به مردم نشود. وی درمورد تخلف‌های گزارش شده از نحوه مصرف ارز دولتی اظهار کرد: در حال بررسی هستیم و هنوز به نتایج نهایی نرسیده‌ایم.
 • هزینه حج امسال با دلار ۳۹۰۰ تومانی محاسبه شد

  انتخاب نوشت: سیدعلی قاضی‌عسکر، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در همایش آموزشی توجیهی زائران حج تمتع ۹۷ گفت: هزینه نهایی حج تمتع سال ۹۷ با ارز مبادله‌ای یعنی با دلار ۳۹۰۰ تومان محاسبه شد. وی در ادامه تصریح کرد: زائران حج تمتع سال‌جاری از همراه داشتن پول رایج کشور در عربستان خودداری کنند. قاضی عسکر تاکید کرد: با توجه به افزایش قیمت دلار به هیچ وجه مصلحت نیست زائر پول ایرانی به همراه خود ببرد و در بازار عربستان آن را تبدیل کند؛ چراکه این اقدام باعث تحقیر ملت ما می‌شود.
 • اعتراض مردم خرمشهر به کیفیت آب

  ایرنا نوشت: جمعی از شهروندان خرمشهری در اعتراض به شوری آب روز گذشته در مقابل مسجد جامع این شهر حاضر شده و خواستار شیرین شدن و بهبود کیفیت آب آشامیدنی این شهر شدند. در همین حال روز گذشته سیدابوالحسن حسن‌زاده، امام جمعه موقت اهواز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز گفت: مردم خرمشهر و آبادان روزهای بسیار سختی را می‌گذرانند و صحنه‌های تاسف‌بار و ناراحت‌کننده صف‌های آب شایسته آنها نیست.
 • انتقاد زیباکلام از سخنان رئیس‌جمهوری

  انتخاب نوشت: صادق زیباکلام استاد دانشگاه درباره سخنرانی چهارشنبه شب رئیس‌جمهور با انتقاد از وی گفت: معلوم نیست چه کسی این حرف‌ها را به آقای روحانی گفته است. آقای روحانی! فکر می‌کنید، اگر شما به مردم امید بدهید، مردم همه خوشحال و امیدوار می‌شوند. نمی‌دانم چه کسی این مطالب را به ذهن ایشان منتقل کرده است. او خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی! آیا خبر دارید که محبوبیت شما چقدر است؟ آیا مشاورانتان این را به شما گفته‌اند؟ شما به حرف صادق زیباکلام گوش نکنید؛ اما به حرف مشاورانتان هم گوش ندهید. زیباکلام افزود: آقای روحانی لازم نیست اقدام خاصی انجام دهند، فقط بیایند به صراحت به مردم بگویند در مملکت چه اتفاقی در حال رخ دادن است. بگذارید مردم به اندازه‌ای که دولت نقش دارد، مطالبه کنند.
 • راهکارهای احمدی‌نژاد برای حل مسائل اقتصادی

  خبرآنلاین نوشت: محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق در مراسمی به مناسبت هفتم تیرماه با اشاره به مسائل اقتصادی اخیر گفت: نمی‌شود ثبات در بازار ارز ایجاد کرد؟ می‌شود. من اعلام کردم. راه دارد، می‌شود. حق ملت ایران این نیست. می‌شود با سه ـ چهار تا حرکت این فضا را سریع عوض کرد. البته هر چه بیشتر بگذرد، سخت‌تر می‌شود. او در بخش دیگری از سخنانش گفت: خیال نکنیم فضا را که امنیتی کردیم، مسائل اقتصاد حل می‌شود، بدتر می‌شود. صورت مساله را که نباید پاک کرد. مسائل را باید با کمک خود مردم حل کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر