آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۶۳

 • هدف آمریکا از فشارهای اقتصادی

  مراسم سالانه دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) روز گذشته با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.
 • پیروزی دوم دیپلماسی ایران

  دنیای اقتصاد: جلسه اخیر گروه ویژه اقدام مالی صحنه دومین پیروزی دیپلماتیک ایران در حوزه اقتصادی پس از خروج آمریکا از برجام بود. این کارگروه بین‌المللی پس از جلسه اخیر خود از اجماع ۳۷ عضو خود برای تمدید تعلیق اقدام متقابل علیه ایران خبر داد. تصمیمی که با توجه به مسکوت ماندن لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین‌مالی تروریسم و تلاش لابی ضدایرانی دور از انتظار بود. اما به‌نظر می‌رسد تحرکات دیپلماتیک ایران طی ماه‌های اخیر توانسته سایه تهدید این اقدامات را لااقل برای مدتی از اقتصاد کشور دور کند.
 • توضیح موسویان درباره «استعفای دولت»

  دنیای اقتصاد: نام سیدحسین موسویان، تحلیگر مسائل بین‌الملل و عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نام آشنایی است. اما این نام طی روزهای گذشته با پیشنهاد جنجالی او مبنی‌بر استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودرس بیشتر شنیده شده است. او چند روز پیش در مصاحبه با روزنامه همشهری، با اشاره به وضعیت کنونی در صحنه سیاسی جاری، نبود «اجماع و وحدت داخلی» را به‌دلیل اختلافات جناح‌های سیاسی بزرگ‌ترین مانع خروج از بن‌بست کنونی برشمرده و گفته بود: «بزرگان نظام باید قبل از هر چیز در این مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا ۲ سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیرقابل‌جبران شود.» پیشنهادی که البته ازسوی برخی از جریان‌ها با استقبال و انتقاد رو‌به‌رو شد و در نهایت واکنش رسمی حسن روحانی رئیس‌جمهوری را دربرداشت.
 • برجام حفظ خواهد شد

  دنیای اقتصاد: در آستانه تحویل بسته حمایتی اروپا به ایران برای حفاظت از برجام، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا تاکید کرد که حتی بدون حمایت آمریکا، توافق هسته‌ای ایران حفظ خواهد شد. اگرچه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخبار مربوط به ارائه بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا در حمایت از برجام را تایید نکرد.
 • تهدید فرصت‌های اقتصادی و سیاسی

  دنیای اقتصاد: یک روزنامه آلمانی در مطلبی تاکید کرد که اگر اتحادیه اروپا به‌دلیل سیاست‌های تحمیل شده از طرف ترامپ، منافع شخصی خود در مناسبات با ایران را دنبال نکند، نه‌تنها فرصت‌های سیاسی بلکه فرصت‌های اقتصادی خود را در معرض تهدید قرار می‌دهد.
 • انتصاب نماینده دائم ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد

  ایسنا: نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو منصوب شد. بنا به پیشنهاد وزیر امورخارجه و تصویب رئیس‌جمهوری، اسماعیل بقایی‌هامانه به‌عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو تعیین شد. اسماعیل بقایی‌هامانه پیش از این عضو تیم مذاکره‌کننده مذاکرات هسته‌ای کشورمان با ۱+۵ و پس از آن، دبیر ستاد اجرای برجام در وزارت امورخارجه بود.
 • دلایل اهمیت سفر روحانی به اتریش و سوئیس

  ایسنا: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با اشاره به اهمیت سفر رئیس‌جمهوری به دو کشور سوئیس و اتریش در هفته پیش‌‌رو، تصریح کرد: «این سفر در مقطع کنونی می‌تواند بر روابط ایران با این دو کشور اروپایی و همچنین اتحادیه اروپا تاثیرمثبتی داشته باشد.»
 • انتشار اطلاعات میزان و ارزش کالاهای وارداتی

  وزیر اقتصاد در یاددداشتی اینستاگرامی اطلاعات میزان و ارزش کالاهای وارداتی را منتشر کرد.
 • کشف ۱۴۸ هزار دلار تقلبی

  دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۲۲ نفر که در بازار کالا و ارز استان اقدام به تخلفاتی از جمله قاچاق، احتکار و گرانفروشی کرده بودند، دستگیر شدند.به گزارش «ایبِنا» ولی پوراحمدنژاد روز شنبه در پایان نشست ستاد تنظیم بازار استان تهران، اظهار کرد: متخلفان برای طی مراحل قانونی به نهادهای ذی‌ربط از جمله دستگاه قضایی معرفی شدند.وی گفت: ۱۴۸ هزار دلار تقلبی کشف و همچنین با پیگیری سرشاخه‌ها، میلیون‌ها دلار ارز تقلبی آماده توزیع در بازار نیز قبل از هر اقدامی کشف شد.دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران افزود: وارد و خارج کردن ارز، سکه و طلا در مبادی ورودی و خروجی کشور با جدیت کنترل می‌شود و ۹۵ درصد از جاسازها تاکنون کشف شده است.پوراحمدنژاد با اشاره به تعامل خوب نهادها در سطح بازار بیان کرد: موج‌سواری عده‌ای سودجو به جایی نمی‌رسد؛ چرا که کشور سابقه شرایط بحرانی مشابه را از گذشته دارد و در این زمینه تجربه‌های خوبی داریم که به ما کمک می‌کند.بهمن حسن بیگی نیز با هشدار به متخلفان بازار ارز و کالا گفت: گشت‌های مشترک نظارت و بازرسی با حضور نمایندگانی از تعزیرات، سازمان تنظیم بازار، گمرک، پلیس آگاهی و سازمان صنعت و تجارت بازرسی‌های مکرر از واحدهای مختلف را در دستور کار دارند.
 • یک سوم مردم اتحادیه اروپا به سفر نمی‌روند

  فارس: جدیدترین آمار یورو استات نشان می‌دهد که یک‌سوم از مردم کشورهای اتحادیه اروپا سالانه به سفرهای توریستی نمی‌روند که دلایل نیمی از آنها نداشتن بضاعت مالی است.براساس آمار یورواستات در سال ۲۰۱۶، ۶۲ درصد مردم بالای ۱۵ سال اتحادیه اروپا حداقل یک سفر سیاحتی داشته‌اند. تقریبا نیمی از آنها سفرهای داخلی انجام دادند و حداقل یک شب هم اقامت داشتند.
 • برآوردی از درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان

  مسوول شرکت عادی دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: درآمد شرکت‌ها‌ی دانش‌بنیان در سال ۴۰ هزار میلیارد تومان است که طی چند سال گذشته به‌طور متوسط هر سال ۲ برابر شده است و ۱۹۰ هزار نفر در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند.
 • قانون‌گذاری برای مبارزه با تامین مالی تروریسم

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیروز با اشاره به تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران برای یک دوره چهار ماهه دیگر از سوی کارگروه ویژه اقدام مالی(FATF)، از فعال شدن بدنه کارشناسی کمیسیون امنیت ملی برای قانون‌گذاری درباره پیوستن به CFT (کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم) خبر داد.
 • بررسی سناریوهای مقابله با تهدیدات آمریکا در جلسه سران قوا

  ایرنا: سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی روزگذشته با حضور سران سه قوه و به ریاست رئیس‌جمهوری تشکیل و طی آن سناریوهای مختلف اقدامات تهدیدآمیز آمریکا علیه اقتصاد ایران بررسی شد. در این جلسه، آخرین تحولات اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفت و گزارش اقدامات دستگاه‌های ذی‌ربط در اجرای مصوبات ۹ گانه شورا در مورد مدیریت واردات، حمایت از بازار بورس و واگذاری سهام بنگاه‌های دولتی و عمومی، ارائه شد.
 • افزایش ساعت کاری وزرا برای مقابله با تحریم

  تسنیم: محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با ابراز اینکه برای مقابله با تحریم‌های پیش‌رو برخی از برنامه‌های دولت باید تغییر کند، گفت: در شرایط اقتصادی فعلی که پول ملی ما در خطر است به کمک بیشتر مردم نیاز داریم و به‌طور حتم ساعت کاری وزرای دولت افزایش خواهد یافت.
 • تغییر معاون اجرایی رئیس مجلس

  ایرنا: پس از ۱۰ سال معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی تغییر کرد. غلامرضا نوری قزلجه با حکم علی لاریجانی، معاون جدید رئیس مجلس شد. پیش از این علی افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس بود که به‌عنوان مشاور منصوب شد.
 • تلاش گسترده آمریکا برای ابطال پاسپورت دوم شهروندان ایرانی

  ایسنا: دولت آمریکا دستورالعملی را به کشورهای پذیرنده سرمایه‌گذار خارجی ابلاغ کرده تا علاوه‌بر ممنوعیت برای اتباع ایرانی، پاسپورت‌های پیشین آنان را نیز باطل کنند.
 • بررسی استیضاح کرباسیان در کمیسیون اقتصادی

  دنیای اقتصاد: بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان مجلس درباره طرح استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی در دستور کار این هفته مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. براساس آنچه در دستور کار این هفته کمیسیون‌های تخصصی پارلمان آمده است، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسات این هفته خود طرح استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد را که به گفته علی اصغر یوسف نژاد به امضای بیش از ۵۰ نماینده رسیده و تقدیم هیات‌رئیسه پارلمان شده است، بررسی می‌کنند.
 • واکنش فاطمه حسینی به شایعات اخیر در مورد خرید سکه

  ایسنا نوشت: سیده فاطمه حسینی، نماینده تهران نماینده مردم تهران در مجلس شایعات اخیر درباره خرید سکه را رد کرد.
 • دفاع باهنر از محمدرضا رحیمی

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رحیمی مرتکب عمل مجرمانه‌ای نشده و دوران محکومیتش را سنگین‌تر از هر مجرمی گذرانده است. محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به دیدار اخیر خود با محمدرضا رحیمی معاون اول دولت احمدی‌نژاد در دفتر عزت‌الله ضرغامی در پاستور اظهار کرد: ما از این دیدارها زیاد داریم، بنده از گذشته با آقایان ضرغامی و رحیمی دوست بوده و رفت‌و‌آمد دارم و آقای رحیمی اگرچه اشتباهاتی داشته اما معتقدم که مرتکب عمل مجرمانه‌ای نشد، اگرچه دوران محکومیتش را سنگین‌‌تر از هر مجرمی گذرانده است. رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید کرد: در حالت عادی یک فرد می‌تواند با گذراندن یک سوم از دوران محکومیتش درخواست آزادی مشروط بدهد؛ اما رحیمی بعد ازطی ۴۰ ماه موفق به اخذ این نوع آزادی شد.
 • جهانگیری تغییر در کابینه را تایید کرد

  خبرآنلاین نوشت: اسحاق جهانگیری در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی گفت: هیچ‌کس نیست که بگوید کشوری که در شرایط جنگ است، اقتصادش باید اقتصاد آزاد باشد. ما الان فکر می‌کنیم با تدابیری می‌توانیم به سمت کنترل خیلی شدید برویم.
 • جلسات انتخاباتی رئیسی

  عصر ایران نوشت: سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی جلسات انتخاباتی را با موضوع مجلس کلید زده است. به نوشته هفته‌نامه مثلث، سید‌ابراهیم رئیسی جلسات سیاسی مهمی را در تهران برگزار کرده است. بنابر این گزارش، در این جلسات که با موضوع انتخابات مجلس برگزار شده، برخی شخصیت‌های اصولگرا حضور داشتند. این جلسات را چند ماهی است که رئیسی تشکیل می‌دهد و در برخی جلسات هم محمدباقر قالیباف حضور داشته است. همچنین سعید جلیلی که از نظر گفتمان با رئیسی اشتراک‌هایی دارد در برخی از این جلسات شرکت کرده است. از محسن رضایی، حدادعادل، ذوالقدر و رحیمیان به‌عنوان دیگر نفرات شرکت‌‌کننده در جلسات نام برده می‌شود. محور این جلسات ائتلاف در انتخابات مجلس سال ۹۸ است.
 • تکذیب کشته شدن یک نفر در حوادث اخیر بازار

  فارس نوشت: سرهنگ حمیدرضا یاراحمدی، سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ، با رد هر گونه شایعه و خبر مبنی‌بر کشته شدن فردی در ناآرامی‌های چند روز گذشته در بازار تهران گفت: پرونده قتل دست فروشی در محدوده بازار حضرتی تهران که در اداره دهم پلیس آگاهی تهران به آن رسیدگی و قاتل نیز در کمترین زمان ممکن دستگیر شده، هیچ‌گونه ارتباطی با ناآرامی‌های بازار تهران ندارد.
 • آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی

  ایسنا نوشت: عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی گفت: وزارت علوم تاکنون درخواست رسمی در رابطه با دانشجویان نداشته و اسامی آنها را نیز اعلام نکرده است. دادستان عمومی و انقلاب تهران افزود: وزارت علوم تا این لحظه به ما رسما اسامی را نداده است و بعد از پیگیری‌های تلفنی، نام چند نفر را دادند. احکام این تعدادی که ما شناسایی کردیم، صادر شده و توصیه می‌کنیم به احکام خود اعتراض کنند و دادگاه‌های تجدیدنظر به این نکات توجه خواهند کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر