آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۶۱

 • همکاری با دولت در حل مشکلات اقتصادی

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه در دیدار رئیس و مسوولان قوه‌قضائیه با اشاره به مسوولیت‌های سنگین و حاکمیتی دستگاه قضا تاکید کردند: قوه‌قضائیه باید «مظهر عدالت» و «ملجا مورد اطمینان و پناهگاه آرامش‌بخش مردم» برای احقاق حقوق فردی و عمومی باشد و اعتماد افکار عمومی را با تبلیغ درست یعنی انعکاس هنرمندانه و موثر واقعیات و عملکرد دستگاه قضایی و نیز حرکت و تحول مستمر درونی به‌دست آورد.
 • روحانی: دولت استعفا نمی‌دهد

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی دیروز در جمع مدیران ارشد دولت گفت: «دولت در شرایط جدید خواهد ایستاد و اگر کسی فکر می‌کند دولت استعفا می‌کند و کنار می‌رود اشتباه می‌کند و همه ما در کنار هم به عهد و پیمانی که با مردم بستیم وفاداریم؛ چراکه امانتدار مردم هستیم.» رئیس‌جمهور همچنین با تشریح سه مسیر ممکن در مواجهه ایران با تهدید‌های آمریکا گفت: «با کمترین هزینه مقاومت و ایستادگی می‌کنیم.» روحانی تاکید کرد: «در این راه توقعات را پایین می‌آوریم، واقعیت امروز ایران را مد نظر قرار می‌دهیم و همه باهم همکاری می‌کنیم.»
 • خواب نفتی ترامپ برای ایران

  دنیای اقتصاد: حدود چهار ماه مانده به پایان موعد ۱۸۰ روزه بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، فشار دولت دونالد ترامپ بر متحدانش برای توقف کامل خرید نفت ایران آغاز شده است. آمریکا انتظار دارد بتواند تا تاریخ ۴ نوامبر(۱۳ آبان سال‌جاری) با تکیه بر افزایش تولید عربستان سعودی و روسیه، صادرات حدودا ۵/ ۲ میلیون بشکه‌ای نفت‌خام ایران را از بازار حذف کند.
 • نشست سران سه قوه برای بررسی شرایط اقتصادی

  ایسنا: نشست سران سه قوه برای بررسی شرایط اقتصادی کشور در مجلس برگزار می‌شود. در نشست سران سه قوه که قرار است یکشنبه آینده در مجلس برگزار شود، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه‌قضائیه به همراه معاون اول رئیس‌جمهور، وزرای کابینه دولت، نمایندگان مجلس و مقامات قضایی حضور پیدا می‌کنند.
 • جزئیات نامه رئیس‌جمهوری به سران اروپا

  دنیای اقتصاد: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: دولت به هیچ وجه به‌دنبال عضویت در FATF نیست. به گزارش «ایرنا» وی درحاشیه جلسه هیات دولت تاکید کرد: این موضوع به بحث دیگری نیازی دارد که باید در این زمینه بررسی شود و هر وقت نظام هر تصمیمی در مورد FATF گرفت ما آن را عملیاتی می‌کنیم. همچنین به گزارش «ایسنا» وی افزود: هر هفته رئیس‌جمهوری با رهبر انقلاب دیدار دارند و دیروز هم دیدار کردند و در مورد FATFهم صحبت شد.
 • یک سوال از رئیس‌جمهوری از دستور کار مجلس خارج شد

  دنیای اقتصاد: احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات‌رئیسه مجلس اعلام کرد که سوال از رئیس‌جمهوری درباره موسسات مالی و اعتباری از دستور کار مجلس خارج شده است. او سه‌شنبه شب در گفت‌وگو با «ایرنا» با اشاره به جلسه هیات‌رئیسه مجلس گفت موضوع سوال نمایندگان از رئیس‌جمهوری درخصوص وضعیت موسسات مالی و اعتباری که برای دومین بار به جریان افتاده بود، بررسی و نهایتا این سوال دستور کار خارج شد.
 • گزارش سازمان بازرسی از خرید سکه

  مهر: قاضی ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخصوص نابسامانی‌های بازار ارز و سکه و اقدامات سازمان بازرسی در این رابطه گفت: متاسفانه مواردی را در بحث خرید سکه شاهد بوده‌ایم که اقتصاد کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد. در رابطه با سکه نفر اول ۳۸ هزار و ۲۵۰ عدد سکه خریداری کرده و برای این خرید، معادل ۵۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان پول پرداخت کرده است.وی با بیان اینکه این فرد تنها ۳۱ سال سن دارد، گفت: ما در رابطه با فروش و عرضه باید تدبیری اتخاذ کنیم و سختی‌هایی را در نظر بگیریم که هرکسی پول دارد نتواند وارد بازار شود و هرکاری خواست در ارتباط با اقتصاد کشور انجام دهد. سراج درباره نتیجه بازدید از شرکت ایران‌خودرو و احتمال احتکار از سوی این شرکت تصریح کرد: این موضوع را بررسی می‌کنیم اما نتیجه بازدید ما این بود که فردای روز بازدید سرزده ما از ایران خودرو، قیمت برخی خودروهای داخلی تا چند میلیون تومان ارزان شد و دیگر هم قیمت‌ها بالا نرفت. اوهمچنین گفت: دست‌های خارجی قطعا در نابسامانی‌های اخیر بازار ارز و سکه دخیل است و به‌طور قطع با هماهنگی روسای قوا مشکلات موجود حل خواهد شد.
 • باید از ظرفیت کشورهای حامی برجام استفاده شود

  دنیای اقتصاد: سخنگوی فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به تاکیدات وزیرخارجه مبنی بر پرهیز پمپاژ ناامیدی به مردم گفت که اکثریت کشورها اعلام کردند که با ایران در برجام همکاری می‌کنند. اکنون طرفداران برجام بیشتر و فعال‌تر هستند که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.
 • سازمان ملل نقش جدی‌تری در توقف جنگ یمن ایفا کند

  ایرنا: کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی خواستار پایان دادن به جنگ در یمن شد و گفت: «سازمان ملل باید نقش جدی‌تر خود را در توقف این جنگ بی‌منطق ایفا و زمینه مصالحه یمنی - یمنی را فراهم کند.»
 • ارسال سیگنال «ترمیم کابینه» به دولت

  دنیای اقتصاد: «ترمیم کابینه» که ماه‌ها است به‌عنوان یکی از مطالبات مجلسی‌ها از دولت تقاضا می‌شود، حالا و در شرایط اقتصادی کنونی، وارد فاز جدیدی شده است؛ علاوه بر آنکه بسیاری از نمایندگان پا را فراتر از توصیه گذاشته و «ترمیم کابینه» به ویژه تغییر تیم اقتصادی دولت را در نامه نگاری‌های خود با حسن روحانی رئیس‌جمهوری مطالبه می‌کنند، دیروز رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز مطالبی را در جمع خبرنگاران مطرح کرد که نشان می‌دهد دولتی‌ها هم اجرایی کردن ایده «ترمیم کابینه» را کلید زده‌اند.
 • خطای محاسبه در تحلیل اعتراض بازار

  دنیای‌اقتصاد: روز‌های میانی هفته جاری شاهد وقوع برخی ناآرامی‌ها در بازار تهران بودیم. مقامات دولتی در نخستین واکنش‌ها به این اعتراضات، بدون اشاره به عوامل اقتصادی، ناآرامی‌های اخیر را به تحرکات خصمانه خارجی نسبت دادند. این در حالی است که بررسی متغیرهای اقتصادی نشان می‌دهد وضعیت رکودی در سمت تقاضا و ریسک ناشی از نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر به‌عنوان عوامل ریشه‌ای، فضای بازار را مستعد اثرپذیری از تحریکات خارجی کرده بود. عواملی که به‌نظر می‌رسد پشت پرده امنیتی از چشم مقامات دور مانده است.
 • ردپای عوامل ضدانقلاب در اعتراضات اخیر

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال اعتراضات اخیر جمعی از بازاریان به گرانی‌های اخیر و وضعیت ارز در کشور، محمدحسین مقیمی استاندار تهران گفت: ردپای عوامل ضدانقلاب و منافقان با رسوخ بین صفوف برخی کسبه در شهر تهران که اعتراض‌های صنفی و اقتصادی خود را مطرح می‌کنند، مشهود است.
 • رایزنی وزیر علوم با قوه‌قضائیه در مورد احکام دانشجویان

  ایسنا نوشت: منصور غلامی، وزیر علوم در حاشیه جلسه هیات‌دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت احکام دانشجویان بازداشتی دی‌ماه و سنگین بودن آن گفت: احکام صادر شده برای دانشجویان به‌نظر ما هم سقف بالایی دارد.
 • تاکید سرلشکر صفوی بر حمایت از دولت

  ایسنا: سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: برای همه ما وظیفه است تلاش کنیم تا با هماهنگی و هم‌افزایی و کمک به دولت و قوای دیگر در حل مشکلات و معضلات اقتصادی، نقشه‌های دشمن در عرصه‌های جنگ اقتصادی و عملیات روانی را خنثی کنیم.
 • مدافع عنوان قهرمانی حذف شد

  مدافع عنوان قهرمانی از مسابقات جام‌جهانی روسیه حذف شد. دیشب و در یک شگفتی بزرگ، کره‌جنوبی با ارائه نمایشی جذاب، جسورانه و دیدنی دو بر صفر آلمان نامدار را شکست داد و این تیم را از مرحله گروهی مسابقات جام‌جهانی حذف کرد. در روزی که آلمان برای صعود به پیروزی نیاز داشت، شاگردان یواخیم لو کاری از پیش نبردند و با دو گل دیرهنگام مغلوب حریف آسیایی‌شان شدند. به این ترتیب کره به اولین تیمی تبدیل شد که در تاریخ جام‌های جهانی از آلمان امتیاز می‌گیرد. کره با این پیروزی بالاتر از آلمان روی پله سوم گروه ایستاد و با شایستگی حذف شد. در دیگر بازی این گروه نیز سوئد سه بر صفر مکزیک را شکست داد، اما با توجه به شکست آلمان، هر دو تیم به دور بعد صعود کردند.

بیشتر