به گزارش «ایرنا»، سخنگوی دولت با بیان اینکه این دولت مردمی است؛ نه امنیتی، اضافه کرد: این میراث تلخ به دولت جدید نسبت داده نشود. چون دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارد، بلکه برای عادلانه‌تر شدن نظام توزیع، طرح آزمایشی عرضه بنزین با همین نرخ در دو جزیره کیش و قشم اجرا خواهد شد و سپس اجرای آن در سطح ملی با استفاده از تجارب دوره آزمایشی پیش خواهد رفت.  بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: به کسانی که چند خودرو دارند، چند برابر کسی که یک خودرو دارد یا حتی خودرو ندارد یارانه بنزین داده می‌شود که این نظام توزیع ناعادلانه است. با توزیع همین یارانه به نحوی که به جای خودرو به مردم داده شود، مردم نتیجه آزمایشی آن را در دو جزیره خواهند دید.

  نظر دولت در مورد ارز ترجیحی

بهادری جهرمی در بخش دیگری از این نشست، درباره حذف ارز ترجیحی برای برخی اقلام و کالاها گفت: دولت هیچ برنامه کوتاه‌مدتی در زمینه حذف ارز ترجیحی گندم و دارو ندارد.

سخنگوی دولت افزود: در حوزه بلندمدت هم باید دید تصمیم مجلس درخصوص لایحه بودجه ۱۴۰۱ چیست، بعد دولت برنامه‌ریزی لازم را انجام خواهد داد. سخنگوی دولت درباره زمان قطعی اجرای طرح حذف ارز ترجیحی و سوءاستفاده برخی از این وضعیت، با ابراز تاسف از رواج برخی شایعات در جریان اجرای برخی تصمیمات و طرح‌ها گفت: دولت هر برنامه‌ای داشته باشد، معاون اول یا سخنگوی دولت آن را به اطلاع مردم خواهد رساند. سخنگوی دولت در خصوص وضعیت منابع ارزی کشور گفت: کشور در شرایط تحریمی قرار دارد و نمی‌شود با شرایط عادی قیاس کرد. اما به نسبت شرایط تحریمی، فروش نفت و بازگشت ارز حاصل از آن در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و دولت محدودیتی برای تامین ارز ندارد. وی با بیان اینکه وضعیت درآمد ارزی کشور مناسب است و شاهد ثبات بازار ارزی هستیم، گفت: با مسیرهایی که دولت در حال طی کردن آنها است مستمرا منتظر شنیدن خبرهای خوب گشایش‌های ارزی باید بود.

  تکذیب عدم هماهنگی اقتصادی در دولت

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر فقدان برنامه از سوی دولت برای حل مشکلات اقتصادی گفت: رئیس‌جمهور قبل از اخذ رای اعتماد به وزیران این نکته را شفاف اعلام کرد که مسوول تیم اقتصادی دولت شخص معاون اول است.

بهادری جهرمی افزود: طراحی اقتصادی برای فعالیت اقتصادی پیش از آغاز به کار دولت از سوی تیم کارشناسی در قالب سند تحول دولت در حوزه‌های مختلف تدوین شد که شروع تدوین آن پیش از آغاز به کار دولت بود و بعدا با ترکیب وزرای جدید نهایی شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در حوزه برنامه‌ریزی و تصمیمات اقتصادی هیچ‌گونه مشکل و مساله و عدم هماهنگی وجود ندارد و نظرات مختلف دستگاه‌ها و کارشناسان شنیده و تحت نظارت و مسوولیت معاون اول بررسی می‌شود. تاکید رئیس‌جمهور هم این بود که یک صدا از دولت شنیده شود. بهادری‌جهرمی همچنین برخی اخبار در مورد استیضاح برخی وزرا از جمله وزیر اقتصاد را شایعات و شوخی تلخ توصیف کرد که ارزشی برای پاسخ ندارد.

  حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره  این که نظر دولت نسبت به  طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» که پیش از این با عنوان طرح صیانت از کاربران فضای مجازی مطرح شده بود، چیست، گفت: وزارت ارتباطات به نمایندگی از دولت نظرات کارشناسی خود و بسیاری از نگرانی‌ها در خصوص طرح مزبور را جمع‌بندی و به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است. بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: دولت معتقد است با توجه به وضعیت فعلی فضای مجازی در کشور و جهان دسترسی به اینترنت پرسرعت، امن، ارزان و با کیفیت جزو حقوق شهروندی مردم به حساب می‌آید. بنابراین دولت خود را مکلف به تامین این حق شهروندی مردم می‌داند. وی ادامه داد: تدابیر لازم در جهت توسعه و تقویت زیرساخت‌های اینترنتی و تسهیل دسترسی مردم به فضای مجازی به ویژه با اولویت و جهت‌گیری حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی در دستور کار دولت قرار دارد. سخنگوی دولت همچنین گفت که دولت عراق در بازگشت شهید ایرلو سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن که به کرونا مبتلا شده بود، میانجی‌گری داشته است.

 

2 نفر این پست را پسندیده اند