رئیسی روز گذشته در حالی که به مناسبت روز دانشجو در دیدار دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف حضور یافته بود، با اشاره به مذاکرات وین و بالا رفتن نرخ ارز تاکید کرد: خبر دقیق داریم که عده‌ای شبانه‌روز در تلاشند همزمان با مذاکرات، نرخ ارز را بالا ببرند و مذاکرات را به اقتصاد گره بزنند تا خواسته‌های خود را به ملت تحمیل کنند.  به گزارش «ایرنا»، رئیس‌جمهوری در واکنش به سوال دانشجویی که چرا این افراد را معرفی نمی‌کنید، گفت: دستگاه‌های اطلاعاتی پیگیر موضوع هستند.  رئیسی ادامه داد: برخی از این افراد در داخل و برخی هم در خارج از کشور در فضای مجازی و واقعی به دنبال بالا بردن قیمت ارز هستند. وی تاکید کرد: منابع ارزی موجود در وضعیت خوبی قرار دارد و برخلاف روزهای اولی که دولت را تحویل گرفته‌ایم، نگران وضع ارز نیستیم.  رئیس‌جمهور با بیان اینکه اقتصاد، نان و سفره مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم، گفت: فروش نفت نیز با وجود تهدیدها و تحریم‌ها شرایط خوبی دارد و صادرات نفت و میعانات بیش از گذشته افزایش یافته است.

  با فعل «می‌شود و خواهد شد» سخن نمی‌گویم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیسی با اشاره به برخی اقدامات دولت در ۱۰۰روز گذشته، گفت: قبل از این مدت آشفتگی‌هایی را در سطح کشور شاهد بودیم و روزانه حدود ۷۰۰نفر به خاطر ابتلا به کرونا فوت می‌شدند و وضعیت بازار و تولید به هم ریخته بود، اما وضعیت کنونی کرونا مشخص است، امروز سامانه جامع تجارت که از آرزوهای دیرینه بود به راه افتاده و بخش‌های مختلف کشور با یکدیگر هماهنگ شده‌اند ضمن اینکه اقدامات بسیاری در دستور کار قرار گرفته از آنجا که بنا نداریم با فعل «می‌شود و خواهد شد» سخن بگوییم، زمانی که این اقدامات به نتیجه رسید گزارش آن به مردم ارائه خواهد شد.  رئیسی تصریح کرد: دولت به هیچ عنوان با حرف‌های حاشیه‌ای جا نخواهد خورد و رسالت اصلی خود را در خدمت صادقانه به مردم انجام خواهد داد.

   تفاوت میان اعتراض و اغتشاش

رئیس‌جمهور افزود: دولت خود را نیازمند انتقاد می‌داند و نقدپذیری را زمینه رشد کشور می‌داند و هر کسی می‌تواند اعتراض داشته باشد اما شخصا بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائل هستم همچنان‌که جرم سیاسی و جرم امنیتی متفاوت است.

   اقتصاد کشور نیازمند جراحی‌های جدی

رئیسی با بیان اینکه اقتصاد کشور نیازمند جراحی‌های جدی است، اظهار کرد: سرمایه جدی برای انجام این جراحی آبرو است و ما حاضریم برای اصلاح و سر و سامان گرفتن اقتصاد کشور از آبروی خود بگذریم.رئیس‌جمهور افزود: متاسفانه برخی اقداماتی که طبق قانون باید در سال‌های گذشته انجام می‌شد در زمان خود انجام نشده است و دولت مصمم است این‌گونه مسائل را حل و فصل کرده و به زندگی مردم سر و سامان دهد و بی‌تردید با اقداماتی که در حال انجام است شاهد آرامش در جامعه خواهیم بود.  رئیسی با بیان اینکه در تصمیمات مهم اقتصادی مردم و بازار باید در جریان باشند، تصریح کرد: دولت در جلب رضایت بین خواص و عموم مردم قطعا رضایت عموم را بر رضایت خواص ترجیح خواهد داد.

   لایحه حذف ارز ترجیحی را پس نگرفتیم

به گزارش «ایرنا»، رئیسی در ادامه این نشست اظهار کرد: لایحه حذف ارز ترجیحی با مطالعه و حساب شده تدوین و ارائه شده است و برخی مطالب مطرح شده درباره پس گرفتن آن از مجلس، صحت ندارد و خلاف واقع است. فوریت بررسی این لایحه در مجلس رای نیاورده است.

   سیلوها را پرکردیم

رئیسی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه تامین کالاهای اساسی گفت: در سه ماه گذشته تلاش کردیم برخی از سیلوهای خالی را پر کنیم تا مردم هیچ‌گونه نگرانی در این زمینه نداشته باشند و در این مدت دولت تلاش کرده ریل‌های نادرست را اصلاح و در مسیر درست قرار دهد. رئیس‌جمهور اعتماد مردم به دولت را مهم‌ترین مولفه در حل و فصل برخی مشکلات و معضلات کشور دانست و اظهار کرد: در حمله سایبری اخیر به جایگاه‌های سوخت به دنبال ایجاد فتنه بزرگی در کشور بودند، اما آنچه این فتنه را ناکام گذاشت این بود که مردم احساس کردند دولت در کنار آنها و به دنبال برطرف کردن مشکلات‌شان است.

   هماهنگی همه اجزای  اقتصادی  دولت

رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان در خصوص ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت اظهار کرد: همه اجزای اقتصادی دولت با یکدیگر هماهنگ هستند ضمن اینکه در دولت تلاش می‌کنیم سخنان و نظرات همه صاحب‌نظران اقتصادی شنیده شود.

رئیس‌جمهور گفت: در بودجه ۱۴۰۱ تلاش داریم کسری وجود نداشته باشد و تورم که مردم از آن رنج می‌برند کنترل و رو به کاهش باشد.   رئیسی اضافه کرد: دولت ضمن تلاش برای کاهش تورم، سازوکارهایی برای نظارت و کنترل بازار ایجاد کرده است تا مردم احساس آرامش خاطر داشته باشند.

    خزانه مقروض تحویل گرفتیم

به گزارش «ایسنا» رئیس‌جمهور با اشاره به سخن یکی دیگر از دانشجویان در مورد شرایط و وضعیت اقتصادی دولت در زمان تحویل دولت سیزدهم، گفت: یکی از اقتصاددانان تاکید داشت که به جای عنوان خزانه خالی از عنوان خزانه مقروض استفاده شود و امروز دولت در کنار پرداخت حقوق و دستمزد ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سررسید فاکتورهای گذشته را می‌پردازد، اما با وجود همه این مشکلات تلاش شده تا درآمدهای کشور و صادرات نفت و میعانات افزایش یابد همچنان‌که میزان صادرات در این مدت ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

   واکنش رئیسی به انتصابات فامیلی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور با اشاره به دغدغه مطرح شده در خصوص انتخاب اعضای کابینه، گفت: هیچ‌گونه وابستگی به حزب، گروه، دسته و جریان سیاسی نداریم و در انتخاب همکاران خود تلاش کردیم کارآمدی و برخورداری از روحیه جهادی ملاک باشد ضمن اینکه اکثر آنها عضو هیات علمی دانشگاه‌های کشور هستند.  رئیسی با اشاره به تخریب دولت بر مبنای اتهامات بی‌اساس از جمله انتصابات فامیلی اظهار کرد: برای روشن شدن این مطلب می‌توان دولت‌های سه دهه گذشته را با این دولت مقایسه کرد البته کسانی که چنین اتهاماتی مطرح می‌کنند به نادرستی آن نیز اذعان دارند منتها این موضوع اسم رمزی برای تخریب دولت شده تا اقدامات دولت را تحت‌الشعاع آن قرار دهند.

   لزوم تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام

رئیس‌جمهور با اشاره به عزم دولت برای تکمیل و به سامان رساندن پروژه‌های نیمه تمام گفت: پروژه‌های نیمه‌تمام مربوط به یک سال و دو سال نیست و به جرات می‌گویم که ده‌ها سال است بر زمین مانده است و تصمیم دولت این است که اینها را شناسایی و تمام کند.

   همکاری مداوم با نخبگان

رئیس‌جمهور همچنین روز گذشته در نشست با اساتید و فناوران دانشگاه صنعتی شریف، با تاکید بر اهمیت و ضرورت حفظ و جذب نخبگان دانشگاهی اظهار کرد: دولت بنا ندارد از کنار دغدغه‌ها و بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص حفظ نخبگان صرفا به عنوان یک توصیه رد شود، بلکه مصمم است در همکاری تنگاتنگ با دانشگاه زمینه‌های جذب و حفظ نخبگان را تقویت کند. به گزارش «ایسنا»، وی گفت: باید دولت و دانشگاه در همکاری مشترک، دغدغه‌ها و مشکلات این عزیزان را حل و فصل کرده و زمینه‌های خدمت آنان به کشور را تسهیل کنند. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: کشورمان با مسائل و مشکلاتی از جمله خشکسالی مواجه است که بی‌تردید دانشگاه‌ها می‌توانند نقش مهمی در حل‌و‌فصل این مشکلات ایفا کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند