سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با فرانس ۲۴ مهم‌ترین موضع ایران از ابتدای مذاکرات احیای برجام را برداشته شدن همه ۸۰۰ تحریمی اعلام کرد که دولت ترامپ یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران اعمال کرده است که باید همگی آنها برداشته شود، سعید خطیب‌زاده همچنین تاکید کرد که باید راهی برای اخذ تضمین لازم برای رفع همه این تحریم‌ها به طور موثر پیدا کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که اخیرا سفری به پاریس داشت، در گفت‌وگو با فرانس ٢٤ در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه درباره از سرگیری مذاکرات وین در آینده نزدیک، اظهار کرد: به محض اینکه روند بررسی و بازبینی رایزنی‌های قبلی پایان پذیرد.

  دومین فرآیند بازبینی هنوز پایان نپذیرفته

خطیب‌زاده با ذکر این نکته که بعد از آغاز به کار دولت جدید ما دو روند بررسی گفت‌وگوهای قبلی را در داخل کشور آغاز کردیم، تاکید کرد: نخستین پروسه بازبینی پایان یافته و به جمع‌بندی رسیده است و بر همین اساس تصمیم گرفتیم که قطعا به گفت‌وگوهای هسته‌ای با گروه ۱+۴ در وین ادامه بدهیم و آن را اعلام کرده‌ایم. بنابراین، پاسخ به نخستین پروسه بازبینی مثبت بوده است.

خطیب‌زاده با یادآوری این نکته که دومین فرآیند بازبینی هنوز پایان نپذیرفته است، گفت: دولت جدید در حال مرور تمامی جزئیات گفت‌وگوهای صورت گرفته در جریان ۶ دور مذاکرات در دولت گذشته است و طبعا در این راستا سوالاتی دارد و می‌خواهد بررسی کند. اینکه کمبودها چه بوده مجموعه ویژگی‌ها و نتایج آن گفت‌وگوها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اما به زودی روند این بازبینی نیز به جمع‌بندی خواهد رسید و ما قادر خواهیم بود که  تاریخ مشخصی برای دور جدید گفت‌وگوها تعیین کنیم. خطیب‌زاده در پاسخ به این‌ پرسش که آیا می‌توانید یک زمان تقریبی را اعلام کنید؟ اظهار کرد: رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه اعلام کرده‌اند که به محض تکمیل روند بازبینی گفت‌وگوهای قبلی تاریخ اعلام خواهد شد. هم‌اکنون تلاش‌های زیادی در تهران برای بازبینی همه جزئیات مربوط به مذاکرات قبلی در جریان است. چرا که جزئیات فراوانی در ارتباط با مذاکرات وجود دارد. تصور می‌کنم که این زمان کمتر از زمان مورد نیاز تیم دولت آقای بایدن برای بازگشت به گفت‌وگوهای وین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش‌تر و در نشست خبری با تاکید بر اینکه گفت‌وگوهای وین «قطعا» انجام خواهد شد، اضافه کرده بود که روند بررسی شش دور مذاکرات قبلی بدون وقفه ادامه دارد. خطیب‌زاده افزود: «فکر نمی‌کنم  این بررسی‌ها به اندازه ۹۰ روزی که طول کشید دولت آقای بایدن تصمیم بگیرد به مذاکرات وین بیاید، به طول بینجامد.» با توجه به اینکه دولت جدید در ایران حدود ۶۰ روز است آغاز به کار کرده، به نظر می‌رسد مذاکرات حداکثر از یک‌ماه دیگر آغاز شود.

  آمریکا نیازمند کلید ورود به اتاق مذاکره

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که از نظر شما چه جزئیاتی باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد؟ عنوان کرد: سوالاتی برای دولت جدید وجود دارد که چرا گفت‌وگوهای قبلی به نتیجه دلخواه در مذاکرات و سندی که مورد رضایت همه طرف‌ها باشد، منجر نشده است. وی ادامه داد: همچنین ما به دنبال تدوین دقیق موضوعاتی هستیم که باید در دور بعدی گفت‌وگوها به شکلی مناسب به آنها پرداخته شود. مهم‌ترین موضوع برداشتن تمامی تحریم‌هایی است که پس از خروج یکجانبه رئیس‌جمهور ترامپ از برجام علیه ایران اعمال شده است.

خطیب‌زاده با یادآوری اینکه شما می‌دانید دولت ترامپ ۸۰۰ تحریم یکجانبه و غیرقانونی جدید علیه ایران اعمال کرده است که باید همگی آنها برداشته شود، خاطرنشان کرد: این در واقع موضع ما از ابتدا بوده است، لذا باید راهی برای اخذ تضمین لازم برای رفع همه این تحریم‌ها به طور موثر پیدا کنیم. خبرنگار از خطیب‌زاده پرسید که آیا شرط شما برای حضور بر سر میز مذاکره برداشته شدن تمام تحریم‌های مورد اشاره است؟ که وی پاسخ داد: صحبت از پیش شرط در این زمینه نیست.در واقع ایران و گروه ۱+۴ همگی اعضای برجام هستند و این آمریکاست که می‌خواهد به اتاق مذاکرات بازگردد؛ پس نیازمند کلید ورود است و این کلید در واقع همان توانایی پاسخگویی این کشور به درخواست کشورهای ۱+۴ و ایران است.

او با بیان اینکه موضوعات مهمی در این زمینه وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از آنها برداشتن تمامی تحریم‌هایی است که اعمال شده یا مجددا برقرار شده یا تحت عناوین دیگری از سوی دولت رئیس‌جمهور ترامپ علیه ایران اتخاذ شده است و همچنین تضمین این موضوع که مجددا شخص دیگری در آمریکا این توافق را نقض نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که‌ آیا هیچ امتیاز دیگری از آمریکا می‌خواهید؟ ادامه داد: ما گمان می‌کنیم که باید مذاکرات را در میز مذاکرات دنبال کرد، اما نکته اصلی این است که باید به توافق امضا و مهر و موم شده احترام گذاشته شود. لذا باید اطمینان حاصل کنیم که تضمین کافی برای اجرای کامل و متعهدانه مفاد توافق هسته‌ای از سوی همه طرف‌ها وجود دارد.

خبرنگار از خطیب‌زاده سوال کرد که آیا با روی کار آمدن جو بایدن امیدواری جدیدی در این زمینه دارید؟ که وی تصریح کرد: آقای بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی وعده بازگشت به توافق‌های بین‌المللی را داد که دولت ترامپ به صورت یکجانبه از آنها خارج شده بود. توافق آب‌ و هوایی پاریس و برجام از جمله این موارد بودند و امیدواری فراوانی در واشنگتن برای بازگشت سریع به این توافقات وجود داشت.اما عملا درباره برجام این اتفاق نیفتاد. وی گفت: اگر بخواهم شفاف و صریح بگویم دولت جدید در آمریکا عملا سیاست‌ها و رهیافت‌های خود را در قبال ایران تغییر نداده است.خطیب‌زاده همچنین افزود: تحریم‌های اعمالی توسط دولت ترامپ کماکان علیه جمهوری اسلامی ایران جاری است و ما شاهد تغییر عمده و معناداری در سیاست‌های دولت جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران نبودیم.

  گفت‌وگوها بین ایران و عربستان

این دیپلمات ارشد ایرانی در ادامه گفت‌وگو با فرانس ۲۴ و در پاسخ به پرسشی درباره گفت‌وگوها بین ایران و عربستان و اینکه آیا شاهد تغییرات جدید در زمینه بازسازی روابط دو کشور خواهیم بود؟ نیز بیان کرد: چند دور گفت‌وگو بین مقامات دو کشور در بغداد و با کمک دوستان عراقی ما برگزار شده که در جریان آنها موضوعات مختلف مورد علاقه، از جمله دوجانبه و منطقه‌ای مورد تبادل نظر قرار گرفته است. اکنون با امید فراوان در جایگاهی قرار داریم که می‌توانیم گفت‌وگوهای شفاف و صریحی را با دوستان عربستانی خود داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من اگر شاهد تغییر رویکردها باشیم، شاهد نتایج و خروجی خوب و مناسبی از این گفت‌وگوها نیز خواهیم بود.

خبرنگار فرانس ۲۴ از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید ایران برای حل بحران یمن چه رویکردی دارد؟ که سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: جمهوری اسلامی رویکرد بسیار سازنده‌ای هم در زمینه کمک به ابتکار سازمان ملل برای گفت‌وگو با دوستان یمنی ما داشته است و هم زمینه شکل‌گیری گفت‌وگوهای یمنی - یمنی را تسهیل کرده است. به گفته وی بحران یمن یکی از موضوعاتی بود که ما در جریان گفت‌وگوها با همتایان عربستانی در بغداد نیز درباره آن صحبت کردیم و کماکان به این تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.

  صحبت از شناسایی طالبان زودهنگام است

خطیب‌زاده در ادامه این گفت‌وگو درباره روابط ایران با حکومت طالبان در افغانستان نیز عنوان کرد: اکنون صحبت از شناسایی، قدری زود هنگام است. جمهوری اسلامی ایران با همه طرف‌های مختلف در افغانستان ارتباط داشته و در تماس است. مهم‌ترین موضوع این است که آینده افغانستان باید مبتنی بر یک حکومت فراگیر و برگرفته از خواست مردم باشد. وی توضیح داد: حکومت فراگیری که منعکس‌کننده تنوع موجود در بین مردم افغانستان است. تضمین‌کننده صلح و ثبات در آینده این کشور خواهد بود و این نگاه باید برای همه، به‌ ویژه رهبران افغانستان روشن شود. سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه افغانستان نباید به مامنی برای افراط‌گرایی و تروریسم تبدیل شود، اظهار کرد: افغانستان باید یکی از طرف‌ها در تمام ترتیبات منطقه‌ای و یک دوست خوب برای همه‌ در منطقه و خارج از آن باشد. اینها مواردی هستند که باید همه به کمک یکدیگر در راستای تضمین آینده افغانستان در دستورکار قرار دهیم.

 

این مطلب برایم مفید است
36 نفر این پست را پسندیده اند