علاوه بر این کیم‌این‌چول، سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی در کنفرانس مطبوعاتی خود در این باره گفت: «مقام مربوطه سفیر ایران را احضار کرده و درباره این اظهارات به گفته او «ناشایست» ابراز تاسف کردیم. طرف ایرانی خواستار تفاهم شده و تاکید کرد که این موضع رسمی دولت ایران نیست.»

این در حالی است که روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای در واکنش به خبر خبرگزاری رسمی کره‌جنوبی «یونهاپ» در مورد احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول، این اقدام را خبری غیرحرفه‌ای و بی‌اساس عنوان کرد. روابط عمومی وزارت امور خارجه روز سه‌شنبه اعلام کرد: «متاسفانه خبرگزاری یونهاپ در اقدامی غیرحرفه‌ای، خبری بی‌اساس را منتشر کرده است.»

به گزارش «ایرنا» در ادامه این اطلاعیه آمده است: «سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره‌جنوبی به وزارت خارجه محل احضار نشده، بلکه دعوت شده است.»

وزارت خارجه با بیان اینکه محور عمده بحث طرف کره‌ای در این گفت‌وگو برداشت از خبر یکی از رسانه‌های ایرانی درباره اظهارات سخنگوی محترم وزارت امور خارجه بوده، ‌توضیح داد: «سفیر  جمهوری اسلامی ایران نیز در این ارتباط توضیح لازم درباره انتشار مواضع وزارت امور خارجه را از طریق پایگاه اطلاع رسانی این وزارتخانه یا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به عنوان منبع قابل استناد به طرف مقابل اعلام کرده است.»

روابط عمومی وزارت امور خارجه همچنین این نکته را خاطرنشان ساخت که رسانه‌ها در ایران در انتشار مطالب آزاد بوده و مسوولیت آنچه می‌نویسند به‌ عهده خودشان است؛  از این‌رو نظر یک رسانه، ارتباطی با موضع رسمی دولت یا وزارت امور خارجه ایران ندارد. همچنین روابط عمومی وزارت امور خارجه درباره دارایی‌های ایران در کره‌جنوبی تاکید کرد: «پیگیری همه جانبه بر اساس دستور رئیس‌جمهوری محترم در دستور کار قرار دارد.»

همچنین به گزارش فارس، بدهی کره‌جنوبی به ایران در دو بانک این کشور مجموعا به ارزش هفت میلیارد دلار است که حدود ۲ سال (از سپتامبر ۲۰۱۹) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است. این بدهی در ازای خرید میعانات گازی از ایران بوده و کره‌ پس از توقف واردات این محصول، اقدام به خرید بنزین از آمریکا کرده است.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی خرداد ماه سال‌جاری در اظهاراتی عنوان کرد: «کره‌جنوبی شریک مورد اعتماد ما بود و ما در زمینه ماشین آلات سنگین، بخش خودرو و الکترونیک با آنها کار کردیم. در مقابل ما کالاهایی به ویژه نفت و میعانات گاز طبیعی به بازارهای کره صادر کردیم. صادرات ما پس از برجام افزایش یافت و صادرکنندگان ما توانستند منابع قابل توجهی را در بانک‌های کره‌ای تجمیع کنند. آن زمان نه تنها هیچ تحریمی بر صادرات ما نبود، بلکه برعکس تمام طرف‌ها تشویق شدند تجارت خود را با ایران گسترش دهند. منابعی که ما در بانک‌های کره‌ای داریم یا درآمدهای آن زمان مدت‌ها قبل از خروج آمریکا از برجام است یا حاصل معافیت‌های مختلفی است که از آن زمان آمریکا برای صادرات ما در نظر گرفت.» وی افزود: «هونگ نام کی، قائم مقام نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد و امور مالی در زمانی که من سال گذشته با او در سئول دیدار داشتم شخصا به من اطمینان داد که به حل این موضوع کمک می‌کند، با این وجود ما هیچ‌گونه پیشرفتی در وعده‌های او ندیده‌ایم. البته ما گفت‌وگوهای خود با مقامات کره‌ای را ادامه خواهیم داد.»

از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان ۲۳ خرداد ماه در گفت‌وگوی تلفنی با همتی رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از مسدودسازی منابع بانک مرکزی ایران توسط کره‌جنوبی، به رئیس کل بانک مرکزی دستور داد با همکاری وزارت امور خارجه موضوع را از طریق سیاسی دوجانبه و مسیر حقوقی و نهادهای مالی و مجامع بین‌المللی مورد پیگیری قرار دهد. وی تاکید کرد: «ممانعت کره‌جنوبی در استفاده ایران از منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی، دارو و اقلام انسان دوستانه هرگز پذیرفتنی نیست و انتظار داریم دولت کره‌جنوبی هرچه سریع‌تر این محدودیت را برطرف کند.»

در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری‌اسلامی ایران ۲۳ تیر ماه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بدهی کره‌جنوبی به ایران و دستور حسن روحانی رئیس جمهور برای برگرداندن طلب ۷ میلیارد دلاری ایران از این کشور بیان کرد: «هم در سطح سفرا و هم مقامات وزارت خارجه دو کشور و حتی مقامات اقتصادی و بانک مرکزی دو کشور رایزنی‌ها ادامه داشته و ما این کار را ادامه خواهیم داد. به صراحت به کره‌ای‌ها گفتیم و الان هم به صراحت می‌گویم آنچه آنها به عنوان بهانه عدم پرداخت بدهی‌های خودشان به ملت ایران ذکر می‌کنند، اصلا قابل قبول و مسموع نیست. جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم‌ نهادهای بین‌المللی، شورای امنیت و ... نیست و یک کشور قلدر یاغی و به صورت یکجانبه جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده است و کره به عنوان یک دولت مستقل موظف نیست آن تحریم‌ها را اجرا کند.» وی گفت: «این مذاکرات تا حالا روزنه‌هایی ایجاد کرده بود، اگر ببینیم این روزنه‌ها بسته می‌شود، حتما سایر اقدامات براساس دستور رئیس‌جمهور در دستورکار ما و بانک مرکزی که مسوول اصلی این کار است، قرار خواهد گرفت.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز ۲۴ تیرماه پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره اقدامات انجام گرفته برای بازگرداندن پول‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها، گفت: «وزارت امور خارجه و بانک مرکزی تلاش‌های بسیاری برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده انجام داده‌اند؛ اقدامات مثبتی از سوی برخی کشور‌ها مانند عمان و چین برای بازگشت این پول‌ها صورت گرفته، اما کره‌جنوبی اقدامات چندانی در این راستا انجام نداده است.»

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند