موسوی تصریح کرد: رعایت حقوق مردم برای جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک نظام مردم‌سالار یک اصل و از الزامات امنیت ملی است و عملکرد جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه گذشته نیز به خوبی نشانگر جدیت کشورمان در جهت ارتقای حقوق‌بشر و حفظ حقوق مردم بوده است.

سخنگوی وزارت‌خارجه اضافه کرد: اعتراضات مردمی و برگزاری تجمعات از جمله حقوق شناخته شده مردم در جمهوری اسلامی است؛ اما سوءاستفاده از این حق برای غارتگری و حمله به مردم و اماکن عمومی قابل‌تحمل نیست، همانطور که در خود اروپا هم تحمل نمی‌شود و شاهد مثال عینی آن برخورد پلیس با تظاهرات‌کنندگان در پاریس است که تاکنون با تلفات و زخمی‌ها و بازداشتی‌های بسیاری همراه بوده است. او با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای بررسی ابعاد مختلف حوادث اخیر در کشور و با ابراز تاسف از آسیب‌دیدن برخی تظاهرات‌کنندگان هم گفت: قطعا نسبت به جبران خسارت آسیب‌دیدگان در این تظاهرات اقدام خواهد شد، همان‌گونه که برخورد قانونی لازم با اشرار مسلح و غارتگران اموال مردم نیز صورت خواهد گرفت. سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: اتحادیه اروپایی را به توجه جدی نسبت به نقض حقوق‌بشر در برخی کشورهای عضو یا هم‌پیمان، ایفای تعهدات خود در قبال برجام و نقض حقوق‌بیش از ٨٠ میلیون شهروند ایرانی بر اثر تحریم‌های غیرانسانی و یکجانبه ایالات‌متحده آمریکا فرامی‌خوانیم.

«جوزپ بورل» مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه، ایران را به نقض حقوق‌بشر و برخورد خشونت‌آمیز با اعتراضات متهم کرد. او در این بیانیه مدعی شده است که نیروهای امنیتی ایران بی‌توجه به درخواست‌های خارجی، در برخورد با ناآرامی‌ها از خود خویشتنداری نشان نداده‌اند و به «استفاده نامتناسب از زور علیه معترضان غیرخشن» روی آورده‌اند. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین نحوه مقابله با ناآرامی‌های اخیر در ایران را «غیرقابل قبول» توصیف کرده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند