به گزارش سرویس بین‌الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: «دو روز بعد از آنکه پارلمان بریتانیا از تعطیلات تابستانی ۶ هفته‌ای خود باز می‌گردد، اولتیماتوم ۶۰ روزه ایران به قدرت‌های اروپایی در تاریخ ۵ سپتامبر به پایان خواهد رسید. تهران هشدار داده است که در صورت برآورده نشدن خواسته‌هایش، گام‌های بیشتری برای خروج از توافق هسته‌ای برخواهد داشت. هیچ کس هنوز نمی‌داند که مقامات تهران دست به چه اقدامی خواهند زد.»

به این ترتیب در ماه سپتامبر احتمالا شاهد تشدید تنش‌ها بین تهران و واشنگتن خواهیم بود. بریتانیا همزمان باید حداکثر تا تاریخ ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود، اما هنوز توافقی در مورد شرایط خروج حاصل نشده است. جانسون قول داده است که کشورش را حتی در صورت عدم دستیابی به توافق، از اتحادیه اروپا خارج کند. هر دو بحران سوالات زیادی را در مورد آینده بریتانیا ایجاد کرده‌اند: «آیا بریتانیا اساسا یک قدرت اروپایی باقی می‌ماند و در حوزه‌های تجارت، سیاست خارجی و امنیتی از مواضع همسایگان اروپایی خود پیروی خواهد کرد یا اینکه بعد از خروج شاهد نزدیک‌تر شدن بریتانیا و آمریکا به یکدیگر خواهیم بود؟»

تصمیم‌گیری برای بریتانیا آسان نخواهد بود. بریتانیا اهمیت زیادی برای رابطه ویژه خود با واشنگتن قائل است. این دو قدرت به‌طور خاص در حوزه‌های دفاعی و اشتراک‌گذاری اطلاعات با یکدیگر همکاری می‌کنند. اما اقتصاد این کشور بیشتر با اعضای اتحادیه اروپا در هم تنیده شده است. علاوه بر این، لندن در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ در حوزه سیاست خارجی از جمله توافق هسته‌ای ایران موضع مشترکی با اعضای اتحادیه اروپا داشته است.

در صورتی که بریتانیا بدون دستیابی به توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، گزینه‌های محدودی پیش رو خواهد داشت. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که چنین سناریویی به تضعیف روابط بین بریتانیا و اتحادیه اروپا منجر شده و لندن به سمت واشنگتن متمایل خواهد شد. برخی مقامات بریتانیایی نگرانند که دولت بوریس جانسون برای پیروی از سیاست خارجی آمریکا تحت فشار قرار بگیرد. ممکن است دولت ترامپ لندن را وادار کند که موضع سرسختانه‌تری در قبال ایران اتخاذ کند. بسیاری از مقامات اروپایی نیز به‌طور جدی نگران این موضوع هستند. بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، تنش‌ها در منطقه به سرعت افزایش پیدا کردند. بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین طرف‌های دیگر این پیمان بین‌المللی هستند. ایران در ازای برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی با محدود کردن برنامه هسته‌ای خود موافقت کرده بود. کشور‌های اروپایی در ماه‌های اخیر تلاش کرده‌اند که راهی برای نجات دادن این توافق پیدا کنند اما تلاش‌های آنها بی‌نتیجه بوده است.

مک تاگ در ادامه نوشت: «اما تهران در واکنش به کمپین فشار حداکثری ترامپ دست به اقدامات تحریک‌آمیزی زده است. مقامات تهران ماه گذشته یک پهپاد جاسوسی آمریکا را سرنگون کردند. تهران سپس محدودیت غنی‌سازی تعریف شده در چارچوب توافق برجام را به حالت تعلیق درآورد. اوایل این ماه نیرو‌های بریتانیایی یک نفتکش ایرانی را در نزدیکی تنگه جبل‌الطارق توقیف کردند. بریتانیا ادعا می‌کند که این نفتکش بر خلاف تحریم‌های اروپا درحال انتقال نفت به سوریه بوده است. ایران نیز در واکنش یک نفتکش بریتانیایی را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد. جانسون در ماه‌های آینده گزینه‌های محدودی برای آرام کردن اوضاع و حل بحران‌های پیش روی کشورش خواهد داشت.»

وی ادامه داد: «در صورتی که ایران سطح غنی‌سازی اورانیوم در سایت‌های هسته‌ای خود را افزایش دهد، کشور‌های اروپایی با بحران دیپلماتیک جدی‌ای روبه‌رو خواهند شد. بدون شک آمریکا و اسرائیل فشار بیشتری به تهران برای جلوگیری از پیشروی ایران به سمت تولید تسلیحات هسته‌ای وارد خواهند کرد.»

اما حمایت از استراتژی آمریکا می‌تواند به درگیری نظامی با ایران منجر شود و این بدترین سناریوی ممکن برای قدرت‌های اروپایی خواهد بود. مقامات بریتانیایی می‌گویند به‌طور جدی درحال تلاش برای نجات توافق برجام هستند.

تاکنون قضیه برگزیت و بحران هسته‌ای ایران دو مساله مستقل از یکدیگر بودند. جانسون قبلا با استراتژی دولت ترامپ در قبال ایران مخالفت کرده است. اما در شرایط کنونی توافق تجاری بین بریتانیا و آمریکا بعد از خروج از اتحادیه اروپا نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است. برخی مقامات بریتانیایی نگرانند که جانسون مواضع کشورش در حوزه سیاست خارجی را برای امتیاز گرفتن از ترامپ در توافق تجاری تغییر دهد. البته بریتانیا تاکنون از مواضع خود دفاع کرده است. جرمی ‌هانت، وزیرخارجه پیشین بریتانیا بعد از توقیف نفتکش کشورش اعلام کرد که پیشنهادی را برای تشکیل یک ائتلاف دریایی مطرح کرده است. اما او تاکید کرد که بریتانیا در کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه تهران مشارکت نخواهد کرد و بریتانیا به تعهدات خود در چارچوب برجام متعهد باقی می‌ماند.

دولت ترامپ ادعا می‌کند که کمپین فشار علیه تهران درحال جواب دادن است اما مقامات بریتانیایی دیدگاه متفاوتی دارند. آنها معتقدند که بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای ادامه همکاری با کشور‌های اروپایی خواهد بود. همچنین به گزارش آتلانتیک، اگرچه واشنگتن تاکید می‌کند که به‌دنبال بازگرداندن تهران به میز مذاکره است، بریتانیا در شرایط کنونی معتقد است که حفظ توافق برجام بهترین گزینه خواهد بود. گفتنی است، ترامپ تمایلی به شروع جنگی جدید در خاورمیانه ندارد. ایرانی‌ها نیز ظاهرا تمایلی برای گفت‌وگو با واشنگتن نشان نداده‌اند. به همین خاطر اروپایی‌ها راه‌حل دیگری را برای عبور از بحران کنونی پیش روی خود نمی‌بینند.

در پایان گزارش آتلانتیک آمده است که اما دو رویداد می‌توانند در ماه‌های آینده اوضاع را کاملا تغییر دهند: «افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران یا تضعیف روابط بین لندن و اتحادیه اروپا. تاکنون دولت بریتانیا تلاش کرده است که مساله برگزیت را به دیگر حوزه‌های سیاست خارجی و امنیت ملی خود ارتباط ندهد. اما ممکن است بوریس جانسون رویه دیگری را در پیش بگیرد.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند