سیدکمال خرازی همواره به فعالیت‌های فرهنگی و علمی مبادرت ورزیده و در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز مسوولیت ستاد تبلیغات جنگ را عهده‌دار بوده است. او پس از آن طی سال‌های ۶۸ تا ۷۶ مسوولیت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل را به عهده داشت. این دیپلمات با سابقه ایران، در دوره ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی نیز طی دو دوره به‌عنوان وزیر امورخارجه دولت اصلاحات مشغول به‌کار بود. البته در این سال‌ها به‌عنوان دبیر ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فعالیت داشت. خرازی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با «ایسنا» در ارزیابی خود از سیاست جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: «در اصول تغییر زیادی در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران پدید نیامده، ما براساس اصل استقلال خودمان و براساس اصل حمایت از ملت‌ها، اصل ثبات کشور و همچنین براساس احیای ارزش‌های اسلامی همچنان پابرجا بودیم، فراز و نشیب به دلایل مختلف داشتیم اما در کلیت بر اصول خودمان ایستادگی کردیم.»

او تصریح کرد:‌ «البته ریشه مشکلات‌مان هم با کشورهایی مثل آمریکا همین است که آنها نمی‌خواهند موجودیت جمهوری اسلامی ایران را برتابند و بعضی از آنها به صراحت می‌گویند می‌خواهیم تغییر رژیم انجام دهیم. بعضی‌ها نیز در پرده این را مطرح می‌کنند بنابراین بسیاری از مشکلات ما ناشی از استقلال‌طلبی ما است، اینکه بر ارزش‌های خود پا بر جا هستیم، از مستضعفان جهان حمایت می‌کنیم، اینها براساس قانون‌اساسی وظیفه ما است و آنها نمی‌خواهند این ارزش‌ها را برتابند.» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، در پاسخ به این سوال که با وجود گذشت ۴۰ سال از انقلاب، در این سال‌ها چه اشتباهاتی رخ داده و شما به‌عنوان کسی که سال‌ها مسوول بودید این اشتباهات را در چه مواردی می‌دانید که با شناخت‌ آنها بتوان اشتباهات را سریع‌تر حل و اصلاح کرد، گفت: «اشتباهات، طبیعت هر انسانی است و نظام‌ها هم مجموعه انسان‌ها هستند، اما شاخص‌هایی داریم که باید ببینیم آیا به آن شاخص‌ها به درستی عمل شده یا خیر؟»

این دیپلمات ارشد اظهار کرد: «قانون‌اساسی کشور این شاخص‌ها را در اختیار ما می‌گذارد، باید ببینیم، چقدر نسبت به قانون‌اساسی وفادار بوده‌ایم. آیا همه ابعاد قانون‌اساسی را اجرا کردیم یا خیر و اینها باید مورد ارزیابی قرار گیرد. البته ما باید خود ارزیابی کنیم و ببینیم چه اشکالاتی داشتیم، چه خطاهایی را مرتکب شدیم و در آینده چگونه می‌شود. امیدوار هم هستیم ما اشتباهات گذشته را مجددا تکرار نکنیم.»