جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس درحالی برگزار شد که گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز پیش (۲۷ مهر ماه) در پایان نشست عمومی خود در پاریس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تعلیق اقدامات احتیاطی علیه ایران را تمدید می‌کند و به ایران تا فوریه ۲۰۱۹ (چهار ماه دیگر) برای برآورده کردن انتظاراتش مهلت داد. ارائه مهلت چهار ماهه به ایران در شرایطی انجام شد که روند تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با اف.ای.تی.اف در نهادهای تصمیم‌گیر کشور همچنان درحال طی شدن است. دولت برای تکمیل توصیه‌های گروه FATF چهار لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است؛ لایحه «الحاق‌ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)» و «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» به تصویب نمایندگان رسیده و به شورای نگهبان ارسال شده است. شورای نگهبان با وجود تایید انطباق این لوایح با قانون اساسی و شرع به منظور تامین نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام، این دو لایحه را به مجلس شورای اسلامی عودت داده است.

لایحه «الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)» هم که از خرداد ماه سال جاری به مدت دو ماه مسکوت گذاشته شده بود، بالاخره در نیمه مهر به صحن علنی آمد و با کسب ۱۴۳ رای موافق نمایندگان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای انطباق با شرع و قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال شده و در نوبت بررسی این نهاد قرار دارد. چهارمین لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است که در مجلس شورای اسلامی تصویب و با تایید شورای نگهبان تبدیل به قانون شده است. درهمین راستا روز گذشته محمد جواد ظریف و سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه درجلسه غیر‌علنی مجلس حضور یافتند وگزارشی از آخرین روند مذاکرات خود با گروه CFT اروپایی به نمایندگان مجلس ارائه کردند.

بهروز نعمتی در حاشیه جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس در جمع خبرنگاران در مورد جلسه غیر‌علنی مجلس که با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد، گفت: این جلسه در مورد برجام و CFT بود، در این جلسه ظریف و عراقچی مواردی را مطرح کردند مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها فشار حداکثری را از طریق منابع و موضوعات اقتصادی به ما وارد می‌کنند و بر این باورند که با این فشارها می‌توانند کشور ما را به فروپاشی بکشانند ولی خیالی باطل است. به گزارش «ایرنا» وی افزود: در این راستا آنان موضوعات کوچکی را در رسانه‌های مختلف پیگیری می‌کنند و می‌خواهند با فشار روانی به خواسته‌های خود برسند.

وعده اروپا

نعمتی در مورد مذاکره با اروپایی‌ها و تشکیل ساز‌و‌کار مالی گفت: اروپایی‌ها قول دادند از ۱۳ آبان ساز‌و‌کار ارتباط مالی با ایران انجام شود و به غیر‌از اروپایی‌ها، روسیه، هند و چین به این موضوع متعهد هستند.

وی تاکید کرد: ظریف در این جلسه مطرح کرد که اروپایی‌ها تاکنون ایستادگی خوبی را در موضوع برجام داشته‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در مورد گفت‌وگو با اروپایی‌ها در مورد CFT و FATF نیز در این جلسه مباحثی مطرح شد و مسوولان دولت مطرح کردند که اروپایی‌ها در جلسه گروه ویژه اقدام مالی برخلاف فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی کاملا با ایران همراه بودند، نهایتا مهلت چهار ماهه به ایران دادند. سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس تصریح کرد: ظریف در این جلسه بیان کرد که باید ساز‌و‌کار مناسب در این مهلت چهارماهه به تصویب نظام برسد ضمن اینکه اعلام کرد که نکند با خودتحریمی ما، قراردادها و تفاهم‌های دو جانبه با برخی کشورها دچار خدشه شود. وی در مورد اظهارنظر مخالفان CFT گفت: بیشتر مخالفان نظرشان این بود که طرف‌های خارجی ما باید مبنای الزام آوری در مورد این موضوع داشته باشند و تعهد بدهند، البته دوستان موافق هم این نظر را داشتند، زیرا نگرانی‌هایی وجود دارد.

سیدجواد ابطحی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز با اشاره به برخی اظهارات عباس عراقچی در جلسه غیرعلنی مجلس گفت: وی اعلام کرد بعضی از کشورهای دوست هم می‌گویند اگر می‌خواهید با شما (ایران) مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید و ما باید تابلوی پذیرش را بالا نگه داریم، اما در آینده معلوم نیست که چه اتفاقاتی بیفتد، ممکن است در آینده با آن همکاری نکنیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون سیاسی وزیر امورخارجه، اعلام کرد شورای امنیت سازمان ملل در موضع ضعف قرار گرفت. آقای ظریف هم در ادامه صحبت‌های عراقچی، مسائلی را مطرح کرد و اشاره‌ای به موضوع SPV ( ساز‌و‌کار ویژه مبادلات پولی بین ایران و اروپا) داشت و گفت اگر چه اروپایی‌ها مذاکرات و تضمین‌ها را طولانی کرده‌اند، اما به هر حال فعلا در مخالفت با آمریکا، اقداماتی انجام داده‌اند.

سیدحسین نقوی‌حسینی، نماینده مردم ورامین در مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در تشریح جلسه غیرعلنی روزگذشته مجلس اظهار کرد: در این جلسه میهمانان نکاتی را درباره «FATF»، مذاکراتی که با اروپایی‌ها صورت گرفته و همچنین کانالی که آنها قرار است برای مبادلات مالی طراحی کنند، مطرح کردند. همچنین گزارشی از وضعیت ایران در نشست اخیر«FATF» به وکلای‌ملت ارائه شد.