ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۸ شهریور گفت که بعد از خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران، تهران باید آماده مذاکرات برای آینده برنامه هسته‌ای، موشک‌های بالستیک و نقش خود در جنگ سوریه و یمن باشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، لودریان گفته بود که حفظ تجارت با ایران مهم است اما به تهران هشدار داد که باید به تعهداتش در توافق پایبند بماند و برای گسترش مذاکرات آماده باشد. او گفته بود: «ایران باید اصول برجام (توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵) را محترم بشمارد. اما ایران نمی‌تواند از بحث و گفت‌وگو بر سر سه موضوع عمده که ما را نگران می‌کند سر باز بزند.» وزیرخارجه فرانسه این سه موضوع را، آینده تعهدات هسته‌ای پس از ۲۰۲۵، پرسش‌هایی که در مورد برنامه موشکی بالستیک مطرح است و نقشی که ایران در تامین ثبات کل منطقه ایفا می‌کند، دانست.

بهرام قاسمی در ادامه با بیان اینکه فرانسه از شرکای مهم ایران در حوزه اروپاست و جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی با این کشور و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد، تاکید کرد: البته داشتن روابط خوب به معنای یکسان بودن دیدگاه‌های دو کشور در مورد همه مسائل نیست. دو کشور می‌توانند روابط خوبی داشته باشند ولی در مورد برخی مسائل اختلاف دیدگاه داشته باشند. این دیپلمات ارشد ادامه داد: برای حل این اختلاف‌نظرها یا کاهش آن عموما دولت‌ها از ابزارهای مختلفی که در چارچوب دیپلماسی از آن برخوردارند استفاده می‌کنند. مثلا سفارتخانه‌های دو کشور به ایفای نقش می‌پردازند یا هیات‌هایی بین دو کشور مبادله می‌شود و مذاکرات تلفنی صورت می‌گیرد تا اشتراکات افزایش پیدا کرده و از میزان اختلافات کاسته شود. قاسمی در همین چارچوب تاکید کرد: «تماس وزیران امورخارجه و فرانسه در ادامه تماس‌های مکرری است که بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اروپایی از جمله فرانسه وجود دارد. ما از این فرصت استفاده می‌کنیم. مواضع و دیدگاه‌های خود را بیان می‌کنیم و طرف مقابل نیز نظرات خود را در مورد مسائل مختلف مطرح می‌کند و این کار دیپلماسی است.» سخنگوی وزارت‌خارجه همچنین در مورد آخرین روند مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا در ارتباط با برجام، تصریح کرد: در این ارتباط باید کمی صبر کرد و منتظر ماند. اروپایی‌ها دارای اراده سیاسی جهت استمرار برجام بعد از خروج آمریکا از این توافق هستند. درواقع ما انتظار داریم که اروپا بتواند خلأ خروج آمریکا از برجام را جبران کند و طرف‌های عضو برجام تعهداتی را که در این قرارداد نسبت به ایران به‌خصوص در حوزه اقتصادی دارند اجرایی و عملیاتی کنند.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه مذاکرات ادامه دارد و پیشنهادهای متعددی دریافت کردیم، تاکید کرد: این پیشنهادها کافی نیست و ما هنوز ضمانت‌ها و تعهدات لازم و عملی را دریافت نکرده‌ایم. ما منتظر هستیم پیشنهادهای عملی دریافت کنیم که از ضمانت‌های لازم اجرایی برخوردار باشند. بعد از دریافت این پیشنهادها ایران تصمیم مقتضی را درباره برجام خواهد گرفت. او در مورد سفر اخیر معاون وزیرخارجه انگلیس به تهران و دیدارش با سیدعباس عراقچی و همچنین ادعای برخی رسانه‌های انگلیسی مبنی بر اینکه یکی از محورهای مذاکرات بین مقامات دیپلماتیک ارشد تهران و لندن موضوع نازنین زاغری بوده است، ادامه داد: ما با کشورهای مختلف اروپایی از جمله انگلیس تماس‌ها و گفت‌وگوهای سیاسی داریم. با برخی از این کشورها این گفت‌وگوها به‌صورت دوره‌ای و هر شش ماه یک‌بار صورت می‌گیرد که در مورد انگلستان چنین موضوعی صدق می‌کند. دور قبلی مذاکرات بین دو کشور در لندن برگزار شد و این بار دیپلمات‌های انگلیسی برای شرکت در مذاکرات به تهران آمدند. قاسمی ادامه داد: هیات انگلیسی مذاکرات مفصلی را با آقای عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه داشت. دو طرف پیرامون طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه بحث و گفت‌وگو کردند. در مورد مسائل دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، کنسولی رایزنی شد. سخنگوی وزارت‌خارجه با بیان اینکه موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر محورهای رایزنی مقامات دو کشور بود، تصریح کرد: در مورد برجام و وظایفی که در این توافق‌نامه متوجه کشورهای اروپایی است نیز بحث و رایزنی شد و در مجموع فکر می‌کنم از این رایزنی‌ها دستاورد خوبی حاصل شده است.