اسرائیل برای مدت طولانی ادعا کرده که برجام، برای منع ایران از تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای کافی نیست و امارات نیز مدعی شده که این توافق به ایران پوششی برای تقویت فعالیت‌هایش در منطقه داده است. اکنون که آمریکا راهبردی برای مهار ایران طراحی می‌کند، آنها ایده‌های زیادی در ذهن دارند. به گفته بلومبرگ، عربستان و امارات هرگز با این دیدگاه اوباما که توافق هسته‌ای باعث «میانه‌رو شدن» ایران و فعالیت‌هایش در منطقه می‌شود، موافق نبودند. بنابراین آنها از حملات لفظی ترامپ به ایران و بازگشت تحریم‌ها خرسند شدند. آنها از آمریکا می‌خواهند که هرگونه تلاش کشور‌های اروپایی برای یافتن راهی جهت ادامه تجارت شرکت‌هایشان با ایران را ناکام کند.

این درحالی است که براساس تحلیل بلومبرگ، گسترش قدرت منطقه‌ای ایران تا حدود زیادی قبل از امضای برجام صورت گرفته بود و تحریم‌های جامعه بین‌المللی که در سال‌های منتهی به امضای برجام وجود داشتند، مانع از حمایت تهران از گروه‌‌هایی در کشور‌های منطقه نشده بود. بلومبرگ نوشت: «بنابراین کشور‌های (عربی حوزه) خیلج فارس، توقع ندارند که تحریم‌ها به تنهایی ماموریت را انجام دهند. آنها امیدوارند که با توجه به شکست داعش در عراق و سوریه، اکنون واشنگتن یک استراتژی منطقه‌ای هماهنگ را برای کوچک کردن قدرت ایران رهبری کند. علاوه بر دیگر خواسته‌ها، آنها خواستار یک اقدام نظامی محدود و متمرکز برای برعکس کردن برخی دستاورد‌های ایران هستند. دستاورد‌هایی که ایران پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ به‌دست آورده است.»

به گفته این رسانه آمریکایی، آنها از قبل با حوثی‌های یمن - که به ایران نزدیک هستند- درافتاده‌اند و اکنون ممکن است امیدوار باشند که در مقابله با رفتار ایران در آب‌های خلیج‌فارس هم نقشی ایفا کنند. بلومبرگ افزود: «آنها از واشنگتن می‌خواهند که در مقابله با ایران در عراق، پیشگام شود. اما در همان جا هم، عربستان تمایلش را برای ایفای یک نقش دیپلماتیک، سیاسی و مالی ابراز کرده است. شاید به لحاظ استراتژیک، مهم‌ترین صحنه حیاتی در هرگونه کارزاری (علیه ایران)، سوریه باشد. کشوری که از کشور‌های خلیج فارس دور است. آنها امیدوارند که در آنجا (سوریه)، اسرائیل خطوط قرمزش علیه رفتار ایران را اجرا کند و شرایط را برای نیرو‌های حزب‌الله در سوریه و حتی احتمالا در لبنان، دشوار کند.»

علاوه بر این، کشور‌های عربی حوزه خلیج‌فارس از آمریکا خواهند خواست تا مانع بهره‌گیری ایران از فروپاشی داعش در غرب عراق و شرق سوریه شود. بلومبرگ ادامه داد: «کشور‌های عربی خلیج فارس خواهان کار با آمریکا جهت متقاعد کردن ترکیه و روسیه به این مساله هستند که منافع‌شان در سوریه توسط یک ایران قوی‌شده و تهاجمی، تامین نمی‌شود. در غیر این صورت، روسیه ممکن است مانع بزرگی در کاستن از نفوذ ایران در سوریه و بازگرداندن حزب‌الله به لبنان شود.» در ادامه این گزارش آمده است: «کشور‌های عربی خلیج‌فارس در عین اینکه خواهان یک جنگ تمام عیار با ایران نیستند، اما نشانه‌هایی وجود دارد که این کشور‌ها و آمریکا ناآرامی‌ها در مناطق قومیت‌نشین ایران را تحریک می‌کنند.» به گفته بلومبرگ، هدف این کشورها، تغییر رژیم ایران نیست. بلکه آنها خواهان راه‌اندازی یک کارزار مهار علیه ایران هستند تا به این کشور برای تغییر رفتارش فشار بیاورند.

براساس این تحلیل، خواسته‌های کشور‌های عربی، دشوار است. این کشور‌ها در گذشته به نظم آمریکایی منطقه عادت کرده و از آن نفع برده‌اند. اما اکنون، به‌خصوص پس از جنگ‌های عراق و افغانستان، آمریکایی‌ها از طیف‌های سیاسی گوناگون، از جنگ در خاورمیانه خسته شده‌اند. شعار «اول آمریکا»ی ترامپ، هیجان زیادی برای این نوع درخواست‌های مداخله‌جویانه عربی نشان نمی‌دهد. بلومبرگ در تشریح خواسته‌های کشور‌های عربی نوشت: «کشور‌های خلیج‌فارس خواهان تکرار ماجراجویی ۲۰۰۳ درعراق نیستند. آنها از این موضوع حمایت نمی‌کنند. بلکه آنها خواهان یک تلاش چندجبهه‌ای برای عقب راندن نفوذ ایران به‌واسطه خنثی‌سازی نایبانش، حمایت از دشمنان و شورشیان آن و خفه کردن اقتصاد آن هستند. آنها معتقدند فقط واشنگتن می‌تواند این کار را انجام دهد.»