به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در نشست سخنگوی دولت که روز دوشنبه ۴ تیرماه با حضور رئیس‌‌‌کل بانک مرکزی و وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، در خصوص صدور حکم آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی توسط دیوان عدالت اداری گفت: زمانی که عرضه و تقاضای یک خدمت تراز نیست، نمی‌توانیم مدیریت نرخ آن را به بازار واگذار کنیم.

وی افزود: از رئیس قوه قضائیه و سرپرست ریاست جمهوری درخواست کرده‌‌‌ایم که در خصوص توقف این حکم تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

بذرپاش با اشاره به اینکه در چند روز صدور حکم مذکور، رشد جدی قیمت را در پروازهای داخلی شاهد بوده‌‌‌ایم، گفت: از سرپرست ریاست جمهوری درخواست کرده‌‌‌ایم که این موضوع در جلسه سران قوا مطرح شود تا مصوبات لازم در دستور کار قرار گیرد و حقوق مصرف‌کنندگان رعایت شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه نباید به مردم ظلم شود، اظهار کرد: وقتی که تقاضا با عرضه ناسازگار است، دولت باید با نرخ‌‌‌گذاری، بازار را کنترل کند؛ چرا که در غیر ‌این صورت مشکلات متعددی برای مصرف‌کنندگان ایجاد خواهد شد.

افزایش ۳۵ درصدی احداث آزادراه

وزیر راه و شهرسازی از افزایش ۳۵ درصدی احداث آزادراه در دولت سیزدهم و رشد ۲۲۵ درصدی بهره‌‌‌برداری از خطوط اصلی ریلی در این مدت خبر داد.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم در سه سال خدمت و مقایسه آن با مدت مشابه دولت قبل در حوزه‌‌‌های راه‌‌‌سازی و حمل‌‌‌ونقل ریلی، دریایی و هوایی از افزایش ۳۵ درصدی احداث آزادراه در سه‌‌‌ سال دولت سیزدهم نسبت به مدت مشابه دولت قبل خبر داد و گفت: مجموعا ۱۲.۵‌درصد به کل آزادراه‌‌‌های کشور و معادل ۳۲۷ کیلومتر آزادراه به شبکه آزادراهی کشور اضافه شد.

احداث ۳‌هزار و ۵۸۶ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در دولت سیزدهم

بذرپاش ادامه داد: حدود ۳‌هزار و ۵۸۶ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در دولت سیزدهم احداث شد و به کل شبکه بزرگراهی و راه اصلی کشور ۱۰‌درصد در این سه سال اضافه شد که با وجود محدودیت‌های منابع موجود، می‌توان آن را یک رکورد دانست.

احداث ۷‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی

وی در ادامه به احداث راه روستایی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه دو رکن مهم اقتصاد روستا مسکن و راه‌‌‌های مواصلاتی دسترسی به روستاست، در این بخش نیز ۷‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی احداث شد که علاوه بر آن سالی ۶ تا ۷‌هزار کیلومتر روکش و بهسازی راه‌‌‌های روستایی هم انجام می‌شود.

بهره‌‌‌برداری از ۲۸۷ کیلومتر خط ریلی اصلی

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به عملکرد حوزه ریلی اشاره کرد و گفت: در حوزه خطوط ریلی نیز ۲۸۷ کیلومتر خط ریلی اصلی بهره‌‌‌برداری شد و افزایش ۲۲۵ درصدی بهره‌‌‌برداری از خطوط اصلی ریلی در دولت سیزدهم به ثبت رسید که تا پایان سال نیز پروژه‌‌‌های بزرگ ریلی به بهره‌‌‌برداری خواهد رسید.

بذرپاش در ادامه به نوسازی ناوگان ریلی اشاره کرد و گفت: ۳۸۸۶ واگن باری در دولت سیزدهم اضافه شد و در این بخش ۱۴‌درصد رشد به ثبت رسید.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه رکورد جابه‌‌‌جایی مسافر با حمل‌‌‌ونقل ریلی نیز در سال ۱۴۰۲ به ثبت رسید، گفت: در حوزه ترانزیت ریلی نیز ۷۶۳‌هزار تن بار ترانزیتی از این طریق جابه‌‌‌جا شد.

رشد جابه‌‌‌جایی مسافر داخلی و خارجی توسط ناوگان هوایی

بذرپاش در ادامه با ارائه آمار و ارقام حوزه حمل‌‌‌ونقل هوایی گفت: در سه سال دولت سیزدهم جابه‌‌‌جایی مسافر بین‌المللی هوایی به ۹.۲ میلیون نفر رسید و ۷۶۷‌درصد افزایش را در این مدت نشان می‌دهد.

وی افزود: در حوزه مسافر داخلی نیز ۵ میلیون نفر با ناوگان هوایی جابه‌‌‌جا شدند که حاکی از رشد ۴۲ درصدی در سه سال دولت سیزدهم است.

به گفته بذرپاش، افزایش ۶۰‌هزار سورتی پرواز بین‌المللی با رشد ۴۰۰ درصدی در ‌هزار روز خدمت دولت سیزدهم به ثبت رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تحریم صنعت هوایی گفت: اگرچه هنوز ناترازی در بخش عرضه و تقاضا در حوزه حمل‌‌‌ونقل هوایی احساس می‌شود اما یکی از اتفاقات خوب رخ داده این است که با توانمندی مهندسان داخلی بخش اعظم نیازهای مربوط به تعمیرات این حوزه در داخل کشور انجام می‌شود.

افزایش ۱۴۰ درصدی جابه‌‌‌جایی مسافر توسط ناوگان دریایی

بذرپاش با اشاره به عملکرد ناوگان دریایی و سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ۲۸ میلیون تن تخلیه و بارگیری طی دولت سیزدهم در بنادر کشور انجام شده که رشد ۲۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

وی افزود: میزان تخلیه و بارگیری کانتینری نیز به ۷۷۲‌هزار TEU افزایش یافت که رشد ۴۲ درصدی را در این حوزه به ثبت رسانده است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از جابه‌‌‌جایی ۱۴ میلیون مسافر در بنادر خبر داد و گفت: این بخش با رشد ۱۴۰ درصدی در مدت سه سال دولت سیزدهم همراه شد.