علی اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه توسعه دریا محور اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان شامل ۵۰‌هزار میلیارد تومان از منابع دولت و ۵۵‌هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برای پروژه‌‌های عمرانی و زیربنایی در بنادر کشور سرمایه‌گذاری شد.

وی افزود: بیش از ۱۳‌هزار میلیارد تومان از این حجم از سرمایه‌گذاری، هم اکنون آماده افتتاح با حضور وزیر راه و شهرسازی است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه بیان کرد: سایر پروژه‌‌ها در مناسبت‌‌های مختلف مانند هفته دولت امسال و برخی دیگر در سال آینده آماده بهره‌‌برداری می‌‌شوند. صفایی با اشاره به تاکید رئیس جمهوری بر توسعه تجارت خارجی با کشورهای همسایه گفت: با پیگیری‌‌های انجام شده در سال گذشته تعدادی از مذاکرات به امضای توافقنامه و تفاهم‌‌نامه منتج شد و تعدادی دیگری از آنها در آینده در قالب تفاهم‌‌نامه یا توافقنامه امضا می‌‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه توسعه روابط حمل‌‌ونقلی با کشورهای آمریکای لاتین نیز گفت: تعاملات حمل‌‌ونقل دریایی با کشور ونزوئلا از گذشته تا امروز ادامه دارد و با سایر کشورهای حوزه آمریکای جنوبی به صورت موردی انجام می‌شود.

تامین ۳ فروند کشتی ۹۰‌هزار تنی برای ونزوئلا توسط مهندسان ایرانی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: صنعت کشتی‌‌سازی جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی مورد توجه است و به طور مثال کشور ونزوئلا سفارش ساخت سه فروند کشتی ۹۰‌هزار تنی داشت که توسط مهندسان توانمند کشورمان انجام و تحویل شد.

صفایی بیان کرد: مذاکراتی در زمینه ساخت کشتی با کشور کوبا نیز انجام شده و امید است از توان داخلی کشورمان در این حوزه برای ساخت کشتی‌‌های موردنیاز کشورهای آمریکای جنوبی به خوبی استفاده کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در زمینه تجارت دریا برد با کشورهای حوزه دریای خزر نیز با دستیابی به رکورد حدود ۹ میلیون تن، ۳۰‌درصد رشد داشته‌‌ایم که عمدتا با کشورهای روسیه و قزاقستان بوده ‌‌است.