• ۵ فایده «مترو» برای توسعه پایدار

  دنیای‌اقتصاد: وجود پنج فایده و مزیت توسعه مترو سبب شده این مد حمل‌و‌نقلی به‌عنوان یکی از زیربناهای تحقق توسعه پایدار شهری مورد توجه برنامه‌ریزان شهری قرار گیرد. با این حال محدودیت‌های اقتصادی دست مدیران شهری را برای سرعت بخشیدن به توسعه این سیستم حمل‌و‌نقل عمومی می‌بندد. سرمایه‌گذاری شهرها در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی معمولا بین نیم تا ۲/ ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی آن شهر است.
 • راه‌حل مطمئن برای تامین مالی راه‌آهن

  اولین گام بعد از کشف قاره آمریکا، توسعه حمل‌ونقل ریلی بود. در هند اقتصاد حمل‌ونقل بیشتر حول محور راه‌آهن است، در چین و روسیه نیز این چنین است. اما باید قبول کنیم در زمینه راه‌آهن در ایران سرمایه‌گذاری وسیعی صورت نگرفته است. اینها بخشی از اظهارات مهدی کرباسیان، رئیس سابق هیات عامل ایمیدرو است. وی معتقد است در اقتصاد کشور یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که هم در توسعه کشور و هم قیمت تمام‌شده کالا موثر است، موضوع حمل‌و‌نقل است. کرباسیان برای حل مشکل کمبود منابع مالی توسعه راه‌آهن در کشور، یک راهکار تسهیلاتی معرفی کرده و معتقد است استقراض از بانک جهانی و بانک‌های توسعه‌ای برای اجرای این پروژه‌ها با دوره بازپرداخت ۲۰ و ۳۰ ساله می‌تواند راهگشا باشد.
 • اولویت‌های موثر بر توسعه حمل‌و‌نقل عمومی درون شهری

  مجید بابایی دبیر سابق انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی
  کارآیی و اثربخشی حمل‌و‌نقل عمومی در یک تصویر کلان با دو معیار Reliability به معنای قابلیت اطمینان و سطح دسترسی بالا و Affordability به معنای مقرون‌به‌صرفگی و توان مالی لازم در استفاده از آن سنجیده می‌شود. حمل‌و‌نقل عمومی در دهه‌های اخیر به‌دلیل سهم بی نظیر آن در توسعه پایدار و بهبود شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است. از همین رو معمولا دولت‌ها به حمل‌و‌نقل عمومی به‌عنوان یک مرکز درآمد و منفعت مستقیم و کوتاه‌مدت شهری و سازمانی نمی‌اندیشند، بلکه اثرات بلندمدت آن مورد توجه است.
 • مقایسه راه‌آهن اصفهان- اهواز با سایر گزینه‌ها

  عباس قربانعلی‌بیک معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن
  آغاز سال ۹۹ با بحران کرونا، افت قیمت نفت، فرار مجدد بانک جهانی از اعطای وام و هدف تعیین‌شده رهبر انقلاب برای جهش تولید، نیازمند گام‌های استوار برای بازنگری طرح‌های بزرگ است؛ به‌ویژه آنهایی که ریسک و زمان طولانی دارند.
 • افزوده شدن ۳ رام قطار به متروی تهران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) از افزوده شدن ۳ رام قطار جدید به ناوگان متروی تهران در نیمه اول سال جاری خبر داد. این در حالی است که متروی تهران تا پایان سال به ۳۰ رام قطار نیاز دارد؛ این ۳ رام قطار، آخرین سری باقیمانده از پروژه ۷۰ واگن یا ۱۰ رام قطار است که بخش عمده‌ای از این قطارها در شهریور و دی ماه سال گذشته به ناوگان متروی تهران افزوده شد و قطارهای باقیمانده در پایان مرحله مونتاژ قرار دارند و تست آنها به زودی آغاز می‌شود. هر یک رام از آنها هزینه‌ای بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان در بر داشته و با رعایت ایمنی و استاندارد‌های لازم ساخته شده است.
 • رابطه دوسویه «حمل‌ونقل» و «اقتصادسبز»

  مطالعات انجام شده از سوی گروه‌های مختلف دانشگاهی نشان می‌دهد بخش حمل‌و‌نقل در توسعه اقتصادی پایدار شهری می‌تواند دو نتیجه مثبت داشته باشد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، درحال‌حاضر بیش از نیمی از جمعیت جهان شهری است و با توجه به گزارش سازمان شهرهای جهانی، فعالیت‌های اقتصادی شهری ۵۵ درصد تولید ناخالص ملی در کشورهای کمتر توسعه‌یافته، ۷۳ درصد در کشورهایی که از لحاظ توسعه‌یافتگی در جایگاه متوسطی هستند و ۸۵ درصد در کشورهای پیشرفته را تشکیل می‌دهند. از این روحمل‌و‌نقل شهری- به‌عنوان یکی از عوامل مهم حیات و رشد اقتصادی شهر- به‌عنوان موثرترین جزء حمل‌و‌نقل مطرح است، به‌طوری‌که در شهرهای کشورهای درحال توسعه اغلب بین ۱۵ تا ۲۵ درصد بودجه، بین ۸ تا ۱۶ درصد درآمد خانوارها و بیش از ۳۳درصد سرمایه‌گذاری‌ها در زیرساخت‌های شهری در بخش حمل‌و‌نقل صورت می‌گیرد.
 • زمینگیر شدن شرکت‌های ریلی مسافری در نتیجه انتشار ویروس کرونا

  انتشار ویروس کرونا در کشور و عودت بلیت‌ها توسط مسافران، شرکت‌های مسافری در حوزه ریلی را زمینگیر کرده است. ناصر غفاری، مدیرعامل شرکت مهتاب سیر جم با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: شرکت‌های مسافری ریلی چشم امیدشان به درآمد اسفند و فروردین ماه است. به‌دلیل اینکه این شرکت‌ها درآمد خودشان را پیش از جابه‌جایی مسافر دریافت کرده و مبلغ دریافتی بلیت را خرج بدهی‌های خود و تجهیزات لازم برای ایام نوروز و سال آتی می‌کنند در نتیجه در استرداد مبلغ بلیت به مسافران نیز دچار مشکل شده‌اند. زیان شرکت‌های مسافری در این ایام کمر شرکت‌های مسافری را خواهد شکست و همه این شرکت‌ها را با زیان‌هایی مواجه می‌کند که اثرات آن را در سال آینده خواهیم دید.
 • رعایت اصول مشتری مداری برای تجاری شدن رجا

  مسوولیت و بار اصلی در جابه‌جایی‌ها و خدمات رسانی به مسافران به‌ویژه زائران بارگام امام رضا (ع) بر دوش روسای قطار و ماموران موظف قطارها (شامل ترنست‌رانان، سرمهمانداران، مهمانداران، ماموران فنی و خدماتی) است. مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا در مراسم تجلیل از ماموران برگزیده قطارها، درخصوص برگزاری این برنامه گفت: این برنامه به رسم هر سال برای مامورانی که مجبورند برای خدمات‌دهی به هموطنان همیشه در سیر باشند برگزار شده است تا از تلاش این همکاران قدردانی شود.
 • تمهیدات شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) برای مقابله با شیوع ویروس کرونا

  سخنگوی شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) اقدامات صورت گرفته در این مجموعه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را تشریح کرد. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره)، علی کاشانی‌حیدری، مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل این شرکت اظهار کرد با اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر مشاهده بیماری کرونا در کشور، به دستور رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) ستاد مقابله با ویروس کرونا با حضور نهادهای نظامی و انتظامی و ارگان‌های مستقر در این مجموعه، برای مقابله با گسترش این بیماری تشکیل شد.
 • جلسه آنلاین UITP با کشورهای عضو برای مقابله با ویروس کرونا

  اتحادیه جهانی حمل‌ونقل عمومی (UITP)برای مقابله با ویروس کرونا، اقدام به برگزاری جلسه کنفرانس تصویری با کشورهای عضو کرد. به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری متروی تهران وحومه یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که این روزها گریبانگیر کشورهای جهان شد نگرانی از شیوع وگسترش ویروس کرونا و افزایش شمار افراد مبتلا به این ویروس است. اتحادیه جهانی حمل‌ونقل عمومی نیز با هدف کنترل و ارائه راهکار‌های مناسب برای جلوگیری از انتشار این ویروس در وسایل حمل‌ونقل عمومی اقدام به برگزاری کنفرانس تصویری با حضور شرکت‌کنندگانی از متروهای آسیا و اقیانوسیه کرد. در این جلسه درخصوص راه‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا و تجارب شرکت‌های مختلف در این خصوص گفت‌وگو شد و روش‌های پیشگیرانه جهت عدم ابتلای پرسنل و مسافران به این بیماری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این کنفرانس کشورهای مختلفی از جمله چین، سنگاپور، روسیه، مالزی، ژاپن، استرالیا، اندونزی و ایران شرکت داشتند. گفتنی است از جمهوری اسلامی ایران، شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه و شرکت بهره‌برداری متروی مشهد حضور داشتند و به ارائه اقدامات، تبادل تجربیات و موضوعات مختلف درمورد ویروس کرونا و روش‌های مقابله با آن پرداختند.
 • ۸ آنتی‌کرونا برای سفر و ترانزیت

  دنیای اقتصاد: شبکه حمل‌ونقل بار و مسافر از دو مسیر، در برابر ویروس مرگبار مقاوم می‌شود.گزارش «دنیای‌اقتصاد» از جزئیات برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در دولت برای افزایش تاب‌آوری شبکه ملی حمل‌ونقل در برابر کرونا حاکی است: ۸ تدبیر ضدویروسی در بخش‌های مختلف این شبکه دست‌کم از هفته گذشته استارت خورده است به‌طوری‌که انتظار می‌رود از یکسو «احتمال آلودگی مسافران و همچنین کالاهایی که با این شبکه جابه‌جا می‌شوند به‌ویروس کرونا کاهش پیدا کند» و از سوی دیگر «خسارت شرکت‌ها و کلیه خدمات‌دهنده‌های حوزه حمل‌ونقل از رکود جابه‌جایی‌ها ناشی از کرونا تا حد امکان جبران شود.»
 • لزوم نیاز به افزایش سرعت قطارهای مسافری در ایران

  عباس قربانعلی‌بیک /معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران
 • بهره‌برداری از ۴ ایستگاه جدید در انتظار همکاری شبکه بانکی

  علی امام از افتتاح ۴ ایستگاه مترو و ۲ ورودی ایستگاه‌های مهدیه و نواب در نیمه اول سال ۹۹ خبر داد و گفت: این اقدام در صورتی محقق می‌شود که شبکه بانکی پس از ۷ ماه ۹۱۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت را که نزد خود نگه داشته‌اند، آزاد کنند. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) علی امام، مدیرعامل این شرکت از افتتاح ۴ ایستگاه مترو در نیمه اول سال آتی در صورت تامین منابع مالی خبر داد.
 • لزوم و امکان سنجی توسعه شبکه حمل‌ونقل ریلی

  مجید بابایی/ دبیر سابق انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی
 • زمان تکمیل آزادراه «شمال»

  دنیای اقتصاد: زمان افتتاح و بهره‌برداری از دو قطعه میانی آزادراه تهران- شمال اعلام شد.به گزارش «دنیای اقتصاد»،بنا بر دستور رئیس‌جمهوری و اعلام وزیر راه وشهرسازی،پایان دولت دوازدهم به‌عنوان زمان افتتاح قطعات ۲ و ۳ آزادراه تهران-شمال به منظور بهره‌برداری و تکمیل کل آزادراه اعلام شد.با افتتاح قطعه یک آزادراه تهران-شمال به طول ۳۲ کیلومتر در روز سه شنبه ششم اسفند ۹۸، هم‌اکنون دو قطعه از چهار قطعه آزادراه تهران-شمال به مرحله بهره‌برداری رسیده است.این در حالی است که هم‌اکنون دو قطعه میانی آزادراه یعنی قطعات ۲ و ۳ ناتمام مانده و از پیشرفت فیزیکی کمی برخوردار است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر