• چراغ سبز به استارت‌آپ‌های حمل‌ونقل

  دنیای‌اقتصاد: وزارت راه‌وشهرسازی در تازه‌ترین سیاست خود در حوزه حمل‌ونقل، به شکل‌گیری و توسعه استارت‌آپ‌های حمل‌ونقلی چراغ سبز نشان داد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، شکل‌گیری و توسعه استارت‌آپ‌های حمل‌ونقلی هم‌اکنون درحالی به یکی از سیاست‌های موردتاکید در وزارت راه‌وشهرسازی تبدیل شده که متولی حوزه حمل‌ونقل کشور در دولت معتقد است شکل‌گیری و توسعه استارت‌آپ‌های حمل‌ونقلی در نهایت می‌تواند به حل‌وفصل بخش قابل‌توجهی از مشکلات موجود در این حوزه در تمام بخش‌ها اعم از حمل‌ونقل دریایی، جاده‌ای، ریلی و هوایی بینجامد.
 • نگریستن به شهر فرودگاهی به‌عنوان یک بخش توسعه‌ای ضرورت دارد

  صنعت حمل‌ونقل و امکانات لجستیکی کشور، زیرساختی اساسی و ابتدایی برای توسعه اقتصادی پویا است. جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته اقدامات مناسبی به‌منظور ایجاد و گسترش این زیرساخت مهم انجام داده است. شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به‌عنوان یک منطقه ویژه اقتصادی با ظرفیت بالای سرمایه‌پذیری یکی از مهم‌ترین بسترهای توسعه‌ای است که همواره درحال پیشرفت است.به‌منظور بررسی آخرین وضعیت این منطقه ویژه اقتصادی و روند سرمایه‌گذاری در این منطقه، به سراغ سجاد کمالی‌پور معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری فرودگاه امام خمینی(ره) رفتیم. گفت‌وگوی «دنیای‌اقتصاد» با وی را در ادامه مطالعه می‌کنید.
 • واردات ۲۸۸ تن کالا به‌صورت حمل بار هوایی از طریق فرودگاه بین‌المللی پیام

  گروه بنگاه‌ها: درحال‌حاضر و با هماهنگی‌های صورت گرفته ۲۸۸ تن کالا، محصولات اولیه غذایی، IT و ICT از طریق مجموعه هوایی (کارگو) به‌صورت ماهانه وارد فرودگاه بین‌المللی پیام می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌‌المللی پیام و بنا بر اعلام بخش بازرگانی معاونت هوانوردی ماهانه ۲۸۸ تن کالا اعم از محصولات غذایی، محصولات IT و ICT از کشورهای آسیای میانه و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس وارد کشور می‌شود.بنابراین گزارش مجموعه فرودگاه بین‌المللی پیام جزو بزرگ‌ترین و مجهزترین فرودگاه‌های کشور برای حمل‌ونقل بار هوایی کارگو (واردات – صادرات) به‌شمار می‌آید.همچنین از این فرودگاه میوه و صیفی‌جات نیز به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به‌صورت بار هوایی (کارگو) صادر می‌شود.فرودگاه بین‌المللی پیام کرج به‌عنوان یکی از فرودگاه‌های مرز هوایی ایران به‌صورت ۲۴ ساعته فعال و در استان البرز، شهر کرج واقع است. این فرودگاه در سال ۱۳۷۱ برای انجام امور پستی و بار هوایی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در ادامه بخش آموزشی آن نیز دایر شد که درحال‌حاضر بزرگ‌ترین مرکز آموزشی خلبانی کشور به‌شمار می‌آ‌ید. همچنین بعد اخذ مجوزهای لازم و با تصویب هیات دولت بخش مسافری نیز در این فرودگاه شروع به کار کرده است.
 • اضافه شدن ۲ رام قطار به خطوط مترو تهران

  علی امام از اضافه شدن ۲ رام قطار با بدنه آلومینیومی از سری قطارهای C۵۰۰ به خطوط متروی تهران تا ۲ هفته آینده خبر داد و گفت: تغییر جنس بدنه واگن‌ها منجر به کاهش وزن آنها و صرفه‌جویی انرژی هنگام بهره‌برداری خواهد شد. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) علی امام از اضافه شدن ۲ رام قطار به خطوط مترو تهران خبر داد و گفت: تا ۲ هفته آینده این ۲ رام قطار که از مجموع قطارهای سری C۵۰۰ است، برای اضافه شدن به خطوط مترو به بهره‌برداری خواهد رسید.او با تاکید بر اینکه در ساخت این واگن‌ها از آخرین تکنولوژی‌های روز استفاده‌شده است، خاطرنشان کرد: در ساخت این قطارها به‌جای استفاده از بدنه «کربن – استیل» از بدنه آلومینیومی استفاده‌ شده که این تغییر در هر واگن ۲ تن و درمجموع ۱۴ تن بدنه قطار را سبک‌تر خواهد کرد.مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) تاکید کرد: این ویژگی هنگام بهره‌برداری منجر به کاهش مصرف برق و صرفه‌جویی در انرژی می‌شود. او درخصوص تغییرات داخلی و ظاهری این ۲ رام قطار گفت: طراحی داخلی این واگن‌ها با رفع برخی از نقاط ضعف، بهینه و شکیل‌تر شده و جنس مواد به‌کار گرفته شده نیز بهبودیافته است.امام افزود: ازجمله تغییرات ایجادشده در فضای داخلی قطارها حذف hand way در ورودی واگن‌ها جهت خالی نگاه‌داشتن محوطه ورودی و افزایش سهولت در ورود و خروج مسافر است.مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) در پایان عنوان کرد: این ۲ رام قطار از مجموع ۱۰ رام قطاری است که توسط شرکت واگن‌سازی تهران تهیه شده است. ۴ رام آن در گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و ۴ رام باقی‌مانده نیز در آینده به خطوط مترو تهران وارد می‌شود.
 • توضیح شرکت بهره‌برداری متروی تهران درخصوص نقص فنی در خط ۲ مترو

  مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه از نقص فنی پیش آمده در خط ۲ متروی تهران از شهروندان و مسافران عذر خواهی کرد و پیرو اطلاعیه قبلی با موضوع نقص فنی یکی از قطارهای خط ۲ که موجب نارضایتی برخی از مسافران این خط شد گفت: ما در شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه تمامی تلاش خود را می‌کنیم تا بهترین خدمات رسانی را ارائه دهیم.
 • کم‌توجهی به نیاز ریلی شهرها

  دنیای‌اقتصاد: رویکرد دوره کنونی وزارت راه‌وشهرسازی مبنی بر توسعه مبتنی بر اصول «TOD» به انتخاب ۳۰ ایستگاه راه‌آهن پرتردد برای اجرای پروژه‌های TOD در اطراف این ایستگاه‌ها منجر شد. هنوز نتیجه مطالعات در این خصوص و سرنوشت ایستگاه‌های انتخاب شده پس از اجرای پروژه‌های پیشنهادی در اطراف آنها مشخص نیست اما کارشناسان معتقدند یکی از مهم‌ترین اصول TOD چیدمان هدفمند کاربری‌ها به شکلی است که بتوان به توسعه شهری صفت «انسان‌محور» را نسبت داد. در این صورت باید انواع کاربری‌ها مختلط با کاربری مسکونی در اطراف ایستگاه‌های حمل‌ونقل همگانی جانمایی شود.
 • بازارگاه‌های دیجیتالی ابزاری برای افزایش راندمان حمل‌ونقل کشور

  صابر فاضل/ مدیرعامل سامانه هوشمند باروان
  سهم حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در مقایسه با دیگر شیوه‌‌های حمل‌ونقل کالا بیش از ۹۰ درصد است و بیش از ۴۰۰۰ شرکت حمل‌ونقل و ۳۵۹ هزار کامیون فعال وجود دارد. از هر ۱۰ کامیون ۹ عدد آن در مالکیت فردی است، این شرایط باعث می‌شود که پیدا کردن بار برگشت برای کامیون‌ها بسیار سخت و زمانبر باشد و درنتیجه باعث می‌شود تعداد زیادی از کامیون‌ها خالی به مبدا بازگردند. برای عبور از این مشکلات باید از ابتکارات ملی استفاده شود. نظام مدیریت حمل‌ونقل بار از شرکت محوری به دولت محور بدل شده و سپس رها شده است، از این‌رو دولت نیازمند یک استراتژی جدید است. این استراتژی جدید، استراتژی حمل‌ونقل بازارگاه محور یا به عبارت دقیق‌تر حمایت و توسعه بازارگاه‌‏های الکترونیکی بار است و ملاحظات ۶ شاخص توانمندساز را در خود دارد که به شرح زیر است: ۱- بهبود گردش کار، ۲- استفاده حداکثری از IT و ۳- توجه به انگیزه ذی‌نفعان،‌ ۴- استفاده بهینه از سرمایه‌های حمل‌ونقلی (ناوگان، زیرساخت‌ها،‌ نیروی انسانی و شرکت‌ها)، ۵- همسویی با سیاست‌های دولت ۶- اتکای بخش‌خصوصی.
 • واحد سیار معاینه فنی جایزه خشت طلایی را دریافت کرد

  ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در مراسم چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران با ارائه پروژه واحد سیار تک خطه مختص معاینه فنی خودروهای سبک موفق شد به‌عنوان یکی از برگزیدگان منتخب در بخش توسعه زیرساخت‌ها، حمل‌ونقل عمومی و خدمات شهری انتخاب شود.
 • افزایش سرمایه ۱۰۲درصدی یک شرکت بورسی حمل‌ونقل ریلی

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال افزایش سرمایه ۱۰۲ درصدی شرکت از محل تجدید ارزیابی هستیم، کارهای کارشناسی این موضوع انجام و گزارش توجیهی آن توسط بازرس و حسابرس قانونی شرکت تهیه شده و درحال مکاتبه و ارسال مدارک برای سازمان بورس برای اخذ مجوز سازمان بورس شده است.
 • خط ۷ متروی پایتخت موفق به دریافت جایزه خشت طلایی تهران شد

  شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه «مترو» در مراسم چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران برای ایجاد خط ۷ متروی پایتخت موفق به دریافت لوح تقدیر پروژه‌های برتر و تجارب شهری چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران شد.به گزارش روابط‌عمومی و بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) در مراسم چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران که امروز ۱۱ آبان با حضور جمعی از مقامات کشوری و مدیران شهری در برج میلاد برگزار شد، مهندس علی امام به‌عنوان مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه(مترو)لوح تقدیر پروژه‌های برتر و تجارب شهری چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران را در بخش توسعه زیرساخت‌ها، حمل‌ونقل عمومی و خدمات شهری برای ساخت و توسعه خط ۷ متروی تهران دریافت کرد.خط ۷ متروی تهران به طول ۲۷ کیلومتر با ۲۲ ایستگاه و ۱۰ ایستگاه فعال به‌عنوان عمیق‌ترین خط مترو تهران شناخته می‌شود که در ساخت آن برای اولین مرتبه در شبکه مترو تهران از ۲ دستگاه ماشین حفاری مکانیزه استفاده‌ شده است. این خط به‌دلیل اینکه قسمت‌هایی از آن از زیر خیابان مولوی می‌گذرد به لحاظ شرایط عبور از بافت تاریخی و فرسوده تهران شایان تقدیر و قابل‌توجه است.براساس این گزارش چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران با شعار ایجاد «شهرهایی هوشمند، تاب‌آور و زیست‌پذیر برای همه» به مناسبت روز جهانی شهرها، با همکاری سازمان‌های تخصصی بین‌المللی همانند برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، متروپولیس یا انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان، انجمن طراحان و برنامه‌ریزان شهری و منطقه‌ای یا ISOCARP و مجمع شهرداران آسیایی AMF برگزار شد.در این رویداد حدود ۲۰۰پروژه و تجربه شهری از داخل کشور و بیش از ۳۰۰ پروژه و تجربه از سایر شهرهای جهان مشارکت کرده‌اند که بیشتر آنها در حوزه معماری، شهرسازی، میراث فرهنگی و بازآفرینی شهری است.
 • ضربه یارانه‌ای به ناوگان حمل و نقل

  مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی تصویر بخش حمل‌ونقل را از دو منظر به روز کرد: میزان مصرف حامل‌های انرژی و عمر ناوگان. ارزش حامل‌های انرژی در بخش حمل‌ونقل با نرخ دلار ۱۱ هزار تومان حدود ۲۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود. عمر ناوگان هم از متوسط جهانی بیشتر است و هر چه زمان جلوتر آمده بهره‌وری بخش حمل‌ونقل نسبت به معیار جهانی پایین‌تر آمده است.
 • باید و نبایدهای ترانزیت ریلی کشور

  عباس مهرآیی/ معاون ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی شرکت ریل‌پرداز سیر
  توسعه حمل‌ونقل (ترانزیت) ریلی کشور را در قالب دو موضوع می‌توان تحلیل کرد؛ بخش اول شامل زیرساخت‌ها است (شبکه و لکوموتیو) که کاملا در اختیار بخش دولتی است. در این بخش دو اتفاق مهم در کشور درحال رخ دادن است که با وقوع آنها در آینده، وضعیت ترانزیت ریلی بهبود خواهد یافت. یکی موضوع احداث راه‌آهن چابهار-زاهدان است که ان‌شاءالله کمتر از یک‌سال آینده این اتصال را خواهیم داشت. با افتتاح این خط می‌توانیم بازار افغانستان و بخشی از بازار پاکستان را در بخش ترانزیت به‌دست بگیریم. متاسفانه بخش ترانزیت کشور در حوزه ریلی در سال‌های ۹۶ و ۹۷ کاهش داشته است.
 • موافقت هیات‌دولت با انتشار اوراق مشارکت برای مترو

  مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه(مترو)با اشاره به موافقت هیات‌دولت با انتشار ۱۶ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به منظور توسعه خطوط متروی تهران گفت: در راستای توسعه ناوگان متروی تهران مقرر شد با تخصیص حدود ۸۰۰ میلیون یورو از ظرفیت فاینانس ایران و چین، در روند تامین ۶۳۰ واگن برای شبکه متروی تهران تسریع صورت گیرد.
 • ضرورت افزایش سهم حمل ریلی در جابه‌جایی بار و مسافر

  عباس قربانعلی بیک /معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران
  برای توسعه راه‌آهن دو سند بالادستی با اهداف کمی داریم؛ یکی سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ درباره توسعه شبکه ریلی کشور و رسیدن به ۲۵هزار کیلومتر شبکه ریلی و دیگری قانون مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱۳۸۶ که بر این اساس باید سهم جابه‌جایی بار و مسافر توسط حمل‌ونقل ریلی به ترتیب به ۳۰ و ۲۰ درصد در کشور افزایش یابد. در صورتی که در بحث توسعه طولی شبکه ریلی کشور (احداث خطوط جدید) حدود ۵۰ درصد برنامه را با رسیدن به حدود ۱۳ هزار کیلومتر محقق کرده‌ایم؛ ولی در موضوع حمل بار توسط ریل کمتر از ۱۰ درصد سهم یا ۳۰ درصد تکلیف قانونی را محقق کرده ‌ایم.
 • پیش به‌سوی جهان بدون خودرو

  دنیای‌اقتصاد: طی سال‌های نخست قرن بیستم در کشورهای پیشرفته جهان، شهرها ماوای پروژه‌های عظیم مدرن‌سازی شدند، پروژه‌هایی که در همه آنها خودروها جایگاه ویژه و محوری داشتند. در این پروژه‌ها، شهرها با خیابان‌ها و اتوبان‌های جدید و فضاهای عمومی وسیع تغییر چهره دادند. چشم‌اندازی که بر پایه وابستگی به خودروهای شخصی در شهرها ترسیم شد، چندین نتیجه داشت: به نمایش در آمدن تمایز قومی و اقتصادی شهروندان، سوانح رانندگی بسیار زیاد، افزایش مسافرت‌ها در مسافت‌های طولانی، افزایش دمای کره‌زمین و انباشت گازهای آلاینده‌ای که ما هر روز نفس می‌کشیم.

بیشتر