• جزئیات آماری از شبکه راه‌های کشور

  دنیای‌اقتصاد: وزارت راه‌وشهرسازی در یک گزارش جامع عملکرد این وزارتخانه درحوزه ساخت راه‌های جاده‌ای را در سال ۹۷ منتشر کرد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» بر پایه اطلاعات دریافت شده از این گزارش نشان می‌دهد عمده هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در سال ۹۷ برای ساخت و توسعه راه‌ها در کشور محقق شده است. در این گزارش آخرین وضعیت طول آزاده‌راه‌ها، بزرگراه‌ها، راه‌های اصلی، فرعی، تعداد پایانه‌ها (باری، مسافربری، مرزی) و همچنین تعداد مجتمع‌های خدماتی و رفاهی و... اعلام شده است.
 • یکپارچه‌سازی سیستم حمل‌ونقل و ITS

  محمدمهدی شیران مدیر بازرگانی شرکت سامانه‌ساز دلفین آپادانا
  سیستم حمل‌ونقل هوشمند که به اختصار ITS خوانده می‌شود، به معنای به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات، برای بهبود عملکرد سیستم حمل‌ونقل است. کلمه ITS به مجموعه‌ای از ابزارها، امکانات و تخصص‌ها از قبیل مفاهیم مهندسی ترافیک، تکنولوژی‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مخابراتی اطلاق می‌شود که به‌صورت هماهنگ و یکپارچه به‌منظور بهبود کارآیی و ‌ایمنی در سیستم حمل‌ونقل به‌کار گرفته می‌شود.سیاست‌های حمل‌ونقل پایدار درصدد جست‌وجوی روش‌هایی است که امکان دسترسی مناسب را برای همه اقشار جامعه فراهم، هزینه‌های اقتصادی را تعدیل و زمینه آلودگی‌های زیست‌محیطی را کاهش دهد. از طرفی، تجارب کنونی حمل‌ونقل درون‌شهری در کشور ما و ادامه روند موجود، قرابت اندکی با چشم‌انداز حمل‌ونقل پایدار دارد. راهبرد حمل‌ونقل یکپارچه (Approach Transportation Integrated) با هدف یکپارچه‌سازی و هماهنگ کردن خدمات جابه‌جایی به منظور دستیابی به هدف حمل‌ونقل پایدار پیشنهاد شده است.
 • امضای بیش از ٦٠ تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان

  در حاشیه برگزاری نمایشگاه معرفی نیازهای فناورانه صنعت فرودگاهی بیش از ٦٠ تفاهم‌نامه همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده با شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به امضا رسید.به گزارش روابط‌عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، ‌این تفاهم‌نامه‌های همکاری در حوزه‌های خدمات فرودگاهی، تسهیلات و تجهیزات فرودگاهی، فناوری اطلاعات، ناوبری و کنترل پروازی بود که به امضای مدیران عامل شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و علی رستمی مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره، مهدی علی عسگری عضو هیات‌مدیره و حسن خوشخو معاون بهره‌برداری فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی ‌امام خمینی(ه) رسید. علی رستمی در حاشیه مراسم امضا بیش از٦٠تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی گفت: امضای ‌این تفاهم‌نامه‌ها برای استفاده از ظرفیت و توان مهندسی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی است که با حضور‌ این شرکت‌های خلاق علاوه بر صرفه‌جویی‌های ارزی و ریالی می‌توان سطح خدمات و ‌ایمنی فرودگاهی را بیش از پیش ارتقا داد.گفتنی است در‌ این دوره از نمایشگاه بیش از ٢٠٠ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های خدمات فرودگاهی_تجهیزات فنی و مهندس فرودگاهی و فناوری اطلاعات حضور داشتند که با همت صندوق نوآوری و شکوفایی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت نهاد ریاست‌جمهوری در محل صندوق مذکور در روزهای ١٢ و ١٣ آذرماه برگزار شد.
 • تلاش‌ یک شرکت حمل‌ونقل ریلی برای فعالیت ترانزیتی با کشورهای همسایه

  گروه بنگاه‌ها: تلاش یک شرکت حمل‌ونقل به منظور توسعه ارتباط ریلی با ترکیه با استفاده از واگن‎های ‌ایرانی نتیجه داد.امین پوربرخورداری، مدیرعامل شرکت رسان ریل پارس، با بیان‌ اینکه طرح ادامه مسیر قطار کانتینری چین –‌ایران به‌ ترکیه و در ادامه به اروپای غربی را ارائه کردیم، گفت: توسعه حمل‌ونقل ریلی بین‌المللی با استفاده از ناوگان‌ ایرانی دو اقدام اصلی با نگاه ملی در ‌این شرکت است.
 • بازار سالم و رقابتی شرط توسعه هوشمندسازی

  گروه بنگاه‌ها: به‌طور حتم وجود یک بازار رقابتی سالم و همچنین محیط کسب‌وکار امن، دو مولفه اساسی پیشرفت و توسعه اقتصادی از جمله پیشرفت و توسعه حمل‌ونقل هوشمند است.افشین کلاهی مدیرعامل شرکت ره‌نگار، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: متاسفانه فضای بازار برای شرکت‌هایی که در حوزه IT فعالیت دارند، آن‌طور که باید سالم، رقابتی و عادلانه نیست. با توجه به ‌اینکه غالب پروژه‌ها در ‌این حوزه B ۲ B است، دولت باید به‌عنوان کارفرمای اصلی‌ این پروژه‌ها ضمن رعایت عدالت و انصاف، نسبت به تعریف پروژه‌های کارشناسی شده و عملیاتی اقدام کند.
 • «جهش» به حمل‌ونقل پاک؛ چگونه؟

  دنیای اقتصاد: نسخه مطلوب حمل‌ونقلی برای جهش شهرهای درحال توسعه به مرحله «کاهش وابستگی به خودرو» معرفی شد. این نسخه با ارزیابی تجربیات جهانی سه راهکار را به شهرهای درحال توسعه معرفی می‌کند که در این بین دو راهکار مبتنی بر تاکید بر مزیت ذاتی این شهرها در زمینه رواج پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به شکل سنتی بوده و راهکار سوم نیز ابزارهای موثر در زمینه افزایش هزینه تردد با خودروی شخصی را تشریح می‌کند.
 • اولویت‌های هوشمندسازی حمل‌ونقل

  گروه بنگاه‌ها: افزایش ظرفیت حمل‌ونقل، افزایش بهره‌وری، صرفه‌جویی در انرژی و هزینه و از همه مهم‌تر کاهش ترافیک و تلفات جاده‌ای اولویت و اهداف ما در بحث هوشمندسازی حمل‌ونقل است.
 • زیر‌ساخت‌های لازم برای تبدیل به‌هاب اول باری منطقه درحال انجام است

  به موجب ماده ١٦٦ برنامه پنجم توسعه کشور، شهر فرودگاهی امام‌خمینی باید به‌ هاب اول باری و‌هاب دوم مسافری منطقه تبدیل شود. فرزاد یادگاریان، قائم‌مقام منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام‌خمینی با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: درحال‌حاضر ۲۰۰ هزار تن کالا در شهر فرودگاهی جابه‌جا می‌شود که باید در سند طرح جامع در سال ۲۰۴۶ رقم ۴/ ۱ میلیون تن جابه‌جایی داشته باشیم. درحال احداث زیرساخت‌های لازم برای این موضوع هستیم تا بتوانیم به این هدف برسیم.
 • تعرفه توافقی ارزی دیرکرد کانتینر شرکت‌های خارجی کاهش یافت

  گروه بنگاه‌ها: دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته«از کاهش تعرفه توافقی ارزی دیرکرد کانتینر شرکت‌های خارجی» از ۱۰ آذر ۹۸ خبر داد.
 • تحولات حمل‌ونقل با بهای جدید بنزین

  دنیای‌اقتصاد: گمانه‌زنی‌های چندماه اخیر برای افزایش قیمت بنزین، بالاخره رنگ واقعیت گرفت. دولت، جمعه ۲۴ آبان ماه، از میان حامل‌های مختلف انرژی قیمت بنزین را در دو سطح جدید تغییر داد. بر این اساس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد به ۳ هزار تومان رسید. به این ترتیب بنزین پس از سال‌ها از شکل «تک‌نرخی» به «دو نرخی» تبدیل شد. حسن روحانی، رئیس‌جمهور هدف از اصلاح قیمت بنزین را انتقال منابع از ۲۵ درصد اغنیای جامعه به ۷۵ درصد نیازمند اعلام کرده است. همزمان با این تصمیم، مهم‌ترین سوال میزان اثرگذاری افزایش قیمت این حامل انرژی، بر سایر بخش‌های اقتصادی به‌ویژه حمل‌ونقل است؟
 • مزایا و معایب استفاده از واگن آلومینیومی

  عباس قربانعلی‌بیک /معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران
  رسانه‌ها در هفته‌های اخیر از ترخیص ۷۰ دستگاه واگن مترو خبر دادند. بر این اساس اعلام شده که در ساخت این واگن‌ها به‌جای استفاده از بدنه «کربن-استیل» از بدنه آلومینیومی استفاده شده که این تغییر در هر واگن ۲ تن و در مجموع ۱۴ تن بدنه قطار را سبک‌تر خواهد کرد و این ویژگی هنگام بهره‌برداری منجر به کاهش مصرف برق و صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.
 • کسب جایزه توسط دو شرکت تابعه موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن

  گروه بنگاه‌ها: دو شرکت تابعه موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن در نخستین دوره ملی لجستیک و زنجیره تامین موفق به کسب جایزه شدند. به گزارش روابط‌عمومی موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن، نخستین دوره جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین با همکاری دانشگاه امیرکبیر، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی در مرکز همایش‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور مسوولان، استادان و شرکت‌های برتر برگزار شد که دو شرکت از شرکت‌های تابعه موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن برگزیده و موفق به کسب لوح تقدیر شدند.
 • توسعه حمل‌ونقل عمومی و جریان روان زندگی

  علی امام / مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه
  ضرورت دستیابی به حمل‌ونقل عمومی موضوعی است که وجود آن از زمانی که ‌«طهران» برای راه‌اندازی واگن اسبی و تراموا تلاش می‌کرد، احساس شد. با این تفاوت که امروز بیش از پیش می‌دانیم زندگی پرشتاب و مدرن امروز، بدون اولویت قرار دادن انسان به‌عنوان محور اصلی هر آنچه توسعه باید برای او رخ دهد، به دشواری فرساینده بدل می‌شود.
 • کاهش یک ساعته زمان اجرای طرح ترافیک و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا

  گروه بنگاه‌ها: از ابتدای آذرماه تا پایان سال جاری، زمان اجرای طرح‌های ترافیکی از ساعت ۱۹ به ساعت ۱۸ تغییر می‌یابد. کاهش یک‌ساعته زمان اجرای طرح شامل هر دو محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا می‌شود.به گزارش روابط‌عمومی شهرداری تهران، از ابتدای آذرماه تا پایان سال‌جاری، زمان اجرای طرح‌های ترافیکی از ساعت ۱۹ به ساعت ۱۸ تغییر می‌یابد. کاهش یک‌ساعته زمان اجرای طرح شامل هر دو محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا می‌شود.براساس این گزارش، این تصمیم با توجه به کوتاه شدن طول روز و به جهت تخلیه سریع‌تر ترافیک بزرگراه‌های شهر در ساعات شبانگاهی، برابر اختیارات قانونی شهرداری تهران و براساس هماهنگی صورت‌گرفته با پلیس راهور تهران اتخاذ شده است.
 • مانیفست حمل‌ونقل در «انگلستان ۲۰۵۰‌»

  دنیای‌اقتصاد- شادی آذری: روز ۱۳ نوامبر سال میلادی جاری،‌ سندیکای صنعت ریلی انگلستان مانیفست خود را برای آینده درازمدت این صنعت منتشر کرد. این بیانیه که دورنمای آینده حمل‌ونقل ریلی انگلستان را تا ۳۰ سال آینده به تصویر می‌کشد، راه‌های توسعه باثبات این صنعت را به‌صورت مفصل و با جزئیات تشریح کرده است. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این دورنمای ۳۰ ساله نقش پررنگ سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در آن است.

بیشتر