• ناجی صاحبان «بار» از جابه‌جایی‌های گران

  دنیای‌اقتصاد: صنایع و تولیدکنندگان انواع کالا در کشور گران‌ترین شبکه حمل‌ونقل را برای «جابه‌جایی محصول و مواد اولیه» انتخاب کرده‌اند اما این، یک انتخاب کاملا اجباری و متضاد از شیوه مرسوم حمل‌ونقل کالا در جهان است.نتایج یک آسیب‌شناسی از سوی متولی حوزه راه و حمل‌ونقل در دولت نشان می‌دهد: صاحبان «بار» از یک‌سو و صنایع نیازمند تامین مواد اولیه از سوی دیگر به‌دلیل مشکلات و نارسایی‌های پنج‌گانه در حمل‌ونقل ریلی مجبور به استفاده افراطی (گسترده) از شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای هستند درحالی‌که کاملا به مزایای به‌کارگیری «ریل» برای جابه‌جایی بار مطلع هستند.برنامه‌ریزی‌هایی که در پی این آسیب‌شناسی، صورت گرفته است «ایجاد شبکه‌ ملی (توزیع استانی) مراکز لجستیک» را به‌عنوان ناجی صاحبان بار و کالا از جابه‌جایی‌های گران معرفی کرده است که بر این اساس، این مراکز در نقش رفع‌کننده مشکلات حمل ریلی باعث هدایت بار به شبکه ریل خواهد شد.
 • خسارات سنگین تاخیر برقی کردن راه‌آهن تهران - مشهد

  عباس قربانعلی‌بیک معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران
  در تدوین اسناد مناقصه طرح برقی‌کردن راه‌آهن تهران- مشهد در سال ۱۳۸۶، برای کاهش زمان سیر لکوموتیو و واگن از حدود ۱۲ ساعت به حدود ۶ ساعت، سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت منظور شد. در این مناقصه در سال ۸۷، کنسرسیوم ایرانی با همکاری زیمنس و آلستوم با پیشنهاد کمتر از ۸۰۰ میلیون یورو برنده شد.
 • تایید سوزن‌های تولیده شده صنایع ریلی ایران توسط راه‌آهن جمهوری اسلامی

  به گزارش روابط‌عمومی موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن، شرکت صنایع ریلی ایران (ایرید) از شرکت‌های زیرمجموعه موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن سوزن‌هایی تولید کرده که در صنایع ریلی، نقش تغییر مسیر قطارها، جابه‌جایی خطوط حرکت قطارها و مدیریت ورود و خروج قطارها در ایستگاه‌ها را برعهده دارد.
 • راه‌اندازی ورودی شمال غربی ایستگاه میدان شهدا تا چند روز آینده

  علی امام از راه‌اندازی ورودی شمال غربی ایستگاه تقاطعی میدان شهدا در خطوط ۴ و ۶ تا چند روز آینده خبر داد.
 • استفاده از قطار سه واگنه مخصوص فرودگاه در خط فرودگاه امام‌خمینی(ره)

  قطارهای سه واگنه با طراحی ویژه فرودگاهی و مناسب برای مسافران دارای جایگاه ویژه برای حمل چمدان و بار مسافران در خط فرودگاه امام‌خمینی(ره) مورد استفاده قرار گرفت. به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه این قطار سه واگنه از قطارهای رزرو خط فرودگاه مهرآباد بود که به خط فرودگاه امام‌خمینی(ره) منتقل شد. با برنامه‌ریزی انجام شده و استفاده بهینه از قطارهای موجود در جهت رفاه حال مسافران با به‌کارگیری قطار سه واگنه در خط فرودگاه امام‌خمینی(ره) قطار هفت واگنه‌ای که تاکنون در این خط سرویس‌دهی می‌کرد، به ظرفیت خط یک متروی تهران اضافه شد. خط یک متروی تهران، یک خط درون‌شهری به طول ۵/ ۳۷ کیلومتر با ۲۹ ایستگاه است که ایستگاه متروی تجریش در آغاز خیابان شریعتی را به ایستگاه متروی کهریزک در جنوب غربی بهشت زهرا می‌رساند. این خط در ایستگاه متروی شهید بهشتی با خط ۳، در ایستگاه متروی شهدای هفتم تیر با خط ۶، در ایستگاه متروی دروازه دولت با خط ۴، در ایستگاه متروی امام‌خمینی(ره) با خط ۲ و در ایستگاه متروی میدان محمدیه با خط ۷ تقاطع دارد.
 • زمان‌بندی افتتاح مترو در شهرهای جدید

  دنیای‌اقتصاد: متولی شهرهای جدید در دولت جزئیات اتصال ریلی ۱۳ شهر جدید کشور به شبکه مترو و شبکه حمل‌ونقل ریلی سراسری کشور را اعلام کرد. مسوولان حمل‌ونقل شهرهای جدید در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد»، با تشریح جزئیات مربوط به وضعیت هر کدام از شهرهای جدید کشور به لحاظ وضعیت مطالعات مربوط به احداث مترو، پیشرفت فیزیکی هر کدام از این پروژه‌ها، طول خطوط مترو طراحی‌شده و میزان منابع مالی موردنیاز و اختصاص یافته برای هر کدام از شهرهای جدید، برآورد زمانی ساخت و افتتاح خطوط مترو در ۱۳ شهر جدید کشور را اعلام کردند.
 • تعلیق شبکه ریلی یکپارچه

  استفاده از امکانات ریلی کشور به شکل یکپارچه از اهداف بزرگ مدیریت شهری و بخش راه کشور در سال‌های اخیر بوده و ناگفته پیداست که چنین رخدادی تا چه اندازه به بهره‌وری بیشتر شبکه کمک می‌کند. این موضوع یعنی شبکه ریلی یکپارچه و اتصال ریلی تهران به شهرهای حومه در سال ۹۶ با امضای یک توافق‌نامه سه‌جانبه بین شهرداری تهران، ‌شرکت راه‌آهن و شرکت عمران شهرهای جدید در دستور کار قرار گرفت و قرار بود امسال بخشی از آن به بهره‌برداری برسد اما شرکت قطارهای حومه‌ای که بنا بود متولی احداث قطارهای پیرامونی به کلان‌شهرها و پیگیر این تفاهم‌نامه مشترک در شرکت راه‌آهن باشد، هنوز تشکیل نشده است.
 • بخش ریلی مزیت نسبی در انتقال بارهای ترانزیت دارد

  کشور ایران به‌دلیل ‌قرارگرفتن در مسیر کریدور اصلی شمال-جنوب از مزیت نسبی مناسبی در انتقال بارهای ترانزیت کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه به آب‌های آزاد بین‌المللی از طریق خلیج‌فارس و کشورهای خاورمیانه و شرق اروپا برخوردار است.
 • پیشنهادهای بودجه‌ای شرکت مترو به کمیسیون عمران مجلس برای سال ۹۹

  علی امام با تشریح پیشنهادهای ارائه شده از سوی شرکت مترو برای بررسی جزئیات لایحه پیشنهادی بودجه دولت در سال ۹۹ در بخش حمل‌ونقل ریلی درون شهری به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت موافقت نهایی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با این پیشنهادها امکان بهره‌برداری از ۲۰ایستگاه مترو در کمتر از دو سال آتی وجود دارد. در غیر این‌صورت از یک‌سو حجم عظیمی از سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته از بودجه عمومی برای توسعه خطوط ۶ و ۷ در زیر زمین معطل مانده و مردم با افزایش قیمت سوخت و کمبود واگن با سختی‌های بسیار بیشتری نسبت به سال‌های قبل در پایتخت برای تردد مواجه می‌شوند.به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) علی امام مدیرعامل این شرکت با اشاره به بررسی لایحه بودجه دولت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با تصمیم‌گیری‌های صورت‌گرفته در کمیسیون عمران درخصوص بودجه حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری جهت ارائه به صحن مجلس عنوان کرد: در لایحه بودجه دولت اوراق مشارکت در نظر گرفته شده برای حمل‌ونقل ریلی ۵ هزار میلیارد تومان است.
 • فرمول راهداری ارزان

  دنیای‌اقتصاد: چهار مزیت روکش‌های بتنی در مقایسه با روکش‌های آسفالتی رایج در پروژه‌های راه‌سازی کشور سبب شده وزارت راه‌وشهرسازی فرمان بتنی شدن رویه‌های ۱۰ درصد از راه‌های در دست ساخت کشور تا پایان برنامه ششم توسعه (سال ۱۴۰۰) را صادر کند. در همین راستا با گشایش قطعه یک آزادراه تهران – شمال در آینده نزدیک، یکی از معابر روکش بتنی کشور زیر بار ترافیکی قرار خواهد گرفت. علاوه بر این یک قطعه ۸۰ کیلومتری از آزادراه بیرجند – قائن و نیز یک قطعه از آزادراه اصفهان – شیراز از جمله پروژه‌هایی است که ساخت آنها با روکش بتنی در دستور کار قرار دارد. البته با گذشت شش سال از این تصمیم، هنوز سهم راه‌هایی که با رویه بتنی آماده بهره‌برداری شده، بسیار ناچیز است؛ در این میان تجربه ساخت یک باند بتنی در فرودگاه مهرآباد تهران و نیز باند فرودگاه تبریز در سال‌های اخیر و به دنبال تغییر رویکرد وزارت راه‌وشهرسازی به سمت جایگزینی بتن به جای قیر و آسفالت در راه‌سازی به نتیجه رسیده است. دوام و مقاومت بالای بتن و نیز کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌های نگهداری معابر در صورت روسازی بتنی، استفاده از این رویه‌ها به‌جای آسفالت را به‌عنوان فرمول راهداری ارزان‌قیمت معرفی کرده است.
 • کمبودهای ریلی در بنادر موازنه حمل‌ونقل را به سمت جاده تغییر می‌دهد

  گروه‌بنگاه‌ها: کمبودهای ریلی در بنادر و فرسودگی شبکه و زیرساخت‌ها به‌عنوان مهم‌ترین نقاط ورود و خروج کالا به کشور، توان رقابتی حمل ‌ونقل ریلی را با محدودیت مواجه می‌کند. در چنین شرایطی و با نظر به سرمایه‌بری کمتر زیرساخت‌های جاده‌ای نسبت به سیستم ریلی به‌طور غیرمستقیم و ناخواسته موازنه به سمت جاده تغییر پیدا می‌کند و در نهایت خسارت‌ها و هزینه قابل‌تاملی به اقتصاد کشور وارد می‌شود.عبادالله فروزش، مدیرعامل شرکت راه‌آهن حمل‌ونقل با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: به‌عنوان نمونه در بندرشهید رجایی با بیش از ۲ هزار هکتار وسعت که سالانه بیش از ۸۰ میلیون تن کالا در آن جابه‌جا می‌شود ولی سهم شبکه ریلی کم بوده و با تلاش‌های دولت یازدهم، سهم این بندر از مجموع عملیات حمل‌ونقل ریلی بنادر کشور به حدود ۲۵ درصد رسیده است.
 • بازارگاه‌های الکترونیکی پل ارتباطی شرکت‌های حمل‌ونقل و رانندگان

  گروه بنگاه‌ها : برخی از بازارگاه‌های الکترونیکی قصد حذف هیچ کدام از مهره‌های کلیدی صنعت حمل‌ونقل را ندارند و تنها به‌عنوان پل ارتباطی شرکت‌های حمل‌ونقل و رانندگان عمل می‌کنند.
 • راه‌اندازی قطار ارومیه- مشهد

  در راستای توسعه خدمات‌دهی به هموطنان گرامی برای سفر به مشهد مقدس، اقدام به راه‌اندازی قطار ارومیه- مشهد و بالعکس کردیم.
 • ۹چالش صنعت هوایی کشور

  ۹ چالش صنعت هوایی کشور شناسایی شد. مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی مهم‌ترین معضلات کنونی حمل‌ونقل هوایی در کشور، به بررسی راهکارها و روش‌های رفع آنها پرداخته است.
 • ایستگاه متروی مولوی افتتاح و بهره‌برداری شد

  گروه بنگاه‌ها: ایستگاه مولوی در خط ۷متروی تهران امروز به بهره‌برداری رسید. علی امام، مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درباره این افتتاحیه گفت: این ایستگاه در خط ۷ متروی تهران قرار دارد و از نظر کاهش بار ترافیکی در منطقه ۱۲ و بازار اثرگذاری چشمگیری خواهد داشت. وی گفت: ایستگاه متروی مولوی در مجموع دارای دو ورودی است که امروز ورودی جنوبی با رعایت اصول ایمنی لازم به بهره‌برداری رسید.

بیشتر