شماره روزنامه ۶۰۳۳
|

 • توسعه حمل‏‌ونقل با ‏‌ سرمشق همسایه‏‌ها

  دنیای اقتصاد-رضا دهقان: پیشینه ایجاد یک ساختار حاکمیتی برای موضوع حمل‌ونقل در دوران معاصر به سال ۱۲۶۰ و وزارتخانه فوائد عامه دوره ناصرالدین‌‌شاه بازمی‌گردد. یکی از وظایف و کارکردهای این وزارتخانه، مدیریت طرق و شوارع بود. اکنون ۱۴۰ سال از شکل‌‌گیری این ساختار گذشته، اما کشور ایران همچنان فاقد یک سند جامع برای بخش حمل‌ونقل است و اسناد بالادستی حوزه حمل‌ونقل ایران در چهار بخش سیاست‌‌های کلی نظام در حوزه حمل‌ونقل، آمایش سرزمینی، سیاست‌‌های کلی برنامه هفتم توسعه و اقتصاد دریا محور پراکنده شده است. این پراکندگی اسناد بالادستی باعث شده هر سازمانی در بخش حمل‌ونقل به صورت جزیره‌‌ای کار خود را انجام دهد و نظام یکپارچه‌‌ای در این بخش شکل نگیرد و همین باعث شده پیشرفت‌‌ها در حالت‌‌های مختلف هوایی، دریایی، ریلی و جاده‌‌ای شفاف نباشد و همچنین مشخص نشود که افق حمل‌ونقل کشور به سمت کدام یک از این حالت‌‌ها در حال حرکت است.
 • دریافت گواهینامه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان

  هلدینگ دکا در بیست و دومین همایش ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، گواهینامه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را از دست وزیر صنعت، معدن و تجارت و‌‌‌ رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان دریافت کرد.
 • تخریبچی راه‏‏‌ها

  دنیای اقتصاد-رضا دهقان: راه‌‌‌ها یکی از گران‌‌‌ترین زیرساخت‌‌‌های کشور ما هستند که برای احداث آنها مبالغ هنگفتی هزینه شده است. جدا از هزینه‌‌‌های مطالعاتی، زیرسازی و نصب علائم و تجهیزات، آسفالت هر کیلومتر راه بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد ریال هزینه دارد. علاوه بر هزینه اولیه ساخت راه‌‌‌های کشور، سالانه ارقام بسیار زیادی هم برای نگهداری این راه‌‌‌ها از جمله نوسازی روکش آسفالت صرف می‌شود و این فرصت صادرات قیر را هم از کشور می‌گیرد.
 • افتتاح ۲۷ طرح و آغاز عملیات اجرایی ۲۳ پروژه بندری و دریایی

  ۲۷ پروژه دریایی و بندری با ارزش روز ۱۵‌هزار میلیارد تومان با فرمان وزیر راه و شهرسازی افتتاح و عملیات اجرایی ۲۳ پروژه زیرساختی به ارزش ۵۷‌هزار میلیارد تومان آغاز شد.
 • فناوری در حوزه مدیریت لجستیک

  قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در بازدید از بخش‌‌‌های مختلف هلدینگ لجستیک دکا اظهار کرد: سیستم جامع توزیع و لجستیک این مجموعه را در کمتر جایی دیده‌‌‌ام.
 • صدای «زیان» شرکت‌های ریلی شنیده شد

  دنیای اقتصاد-رضا دهقان: صنعت حمل‌‌‌ونقل ریلی کشور با مشکلاتی از جمله کمبود نیروی کشش، سرعت اندک سیر واگن‌‌‌ها، ‌تمایل نداشتن بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در این بخش، عدم‌تکمیل حلقه‌‌‌های مفقوده در کریدورهای ریلی، بهره‌‌‌وری اندک و... مواجه است. در نشست خبری که با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون وی در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌‌‌ونقل ریلی برگزار شده، مسائل و مشکلات این صنعت به بحث و بررسی گذاشته شد.
 • راهبرد گروه کشتیرانی در حمایت از ساخت داخل

  معاون توسعه ناوگان گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت یاد و خاطره رئیس‌‌‌جمهور شهید و دیگر شهدای خدمت، خاطرنشان کرد: در دوران دولت شهید آیت‌‌‌ الله رئیسی، اتفاقات بسیار مهمی در حوزه تولید داخل رخ داد که سفارش ساخت شناور به سازندگان داخلی در شمال و جنوب کشور از جمله آنهاست؛ همچنین چند صد دستگاه انواع واگن و یک‌هزار TEU کانتینر با همکاری تولیدکنندگان داخلی و گروه کشتیرانی در داخل تولید شده و در اختیار ناوگان قرار گرفته است و البته این روند مطابق با مشی و منش ایشان ادامه می‌‌‌یابد.
 • گسل مالی در راه روستایی

  دنیای اقتصاد-رضا دهقان: امروزه احداث، حفظ و بهره‌‌‌برداری مناسب از راه‌‌‌های روستایی در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از شاخصه‌‌‌های مهم توسعه‌‌‌یافتگی مطرح می‌شود، چرا که اثرات پایداری بر اقتصاد کشور دارد. در واقع با توجه به اینکه روستاها مولد محصولات کشاورزی و دامی‌‌‌ هستند، راه‌‌‌های روستایی فرصت حمل این محصولات را به بازار مصرف فراهم می‌‌‌کنند. از سوی دیگر امروزه پدیده مهاجرت از روستا به شهرها و به‌‌‌ویژه کلان‌شهرها که آثار و پیامدهایی نظیر کاهش تولید محصولات کشاورزی، حاشیه‌‌‌نشینی و بیکاری را به همراه داشته، حاصل کم‌توجهی به توسعه روستاها به‌‌‌ویژه در بخش راهسازی بوده است.
 • احداث ایستگاه آتش‏‏‌نشانی در راستای مسوولیت اجتماعی

  هلدینگ لجستیک دکا در راستای مسوولیت اجتماعی خود و در ادامه ایجاد زیرساخت‌‌‌های همه‌‌‌جانبه و تکمیل زنجیره ارزش، یک ایستگاه آتش‌‌‌نشانی و خدمات ایمنی را در شهرک صنعتی مورچه‌‌‌خورت اصفهان، تاسیس و تجهیز کرد.
 • لکوموتیوهای خارج از سرویس معضل اساسی حمل‌ونقل ریلی

  طول خطوط ریلی ایران امروز به حدود ۱۵‌هزار کیلومتر می‌‌رسد، اما چالش‌‌های کلان، ضعف‌‌های زیرساختی در تعمیر و نگهداری کشنده‌‌های ریلی و فقدان اولویت‌‌بندی صحیح باعث شده تا ایران به اهداف ترسیم شده در اسناد بالادستی نرسد و از مزایای سرشار حمل‌ونقل ریلی متناسب با ظرفیت‌‌های موجود بهره نبرد.
 • آدرس «ریل نقدینگی» در صنعت ریلی

  دنیای اقتصاد-رضا دهقان: در حال حاضر صنعت حمل‌ونقل ریلی دارای مشکلاتی است که نیازمند رسیدگی بوده و چشم‌‌انداز مطلوبی برای آن متصور نیست و باید اقداماتی برای خروج از این وضعیت انجام شود. به عقیده کارشناسان اقدامات واقعی شدن قیمت سوخت، حرکت به سمت استفاده از مزایای غیرمستقیم صنعت ریلی مانند صرفه‌‌جویی در سوخت و بازگشت آنها با کمک ابزارهایی مانند ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و تبصره ۱۸ به صورت نقدینگی می‌تواند به توانمندسازی صنعت حمل‌ونقل ریلی کمک کند.
 • تقدیر از جامعه کار و تولید حوزه لجستیک همزمان با روز کارگر

  هلدینگ لجستیک دکا در سی و پنجمین جشنواره «امتنان از نخبگان جامعه کار و تولید استان» به‌‌عنوان واحد نمونه و برتر، انتخاب و معرفی شد. به گزارش روابط عمومی دکا، هومن پشنگیان، مدیرعامل هلدینگ دکا لوح تقدیر و تندیس واحد نمونه را از دست مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت کرد.
 • جلب مشارکت‌‌‌های عمومی و سرمایه‌‌‌گذاری در فرودگاه‌‌‌های ایران

  معاون برنامه‌‌‌ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌‌‌ها و ناوبری هوایی ایران از برگزاری «رویداد بین‌‌‌المللی فرصت‌‌‌های سرمایه‌‌‌گذاری و جلب مشارکت‌‌‌های عمومی در فرودگاه‌‌‌های ایران» در تیرماه سال‌‌‌جاری خبر داد و گفت: هریک از فرودگاه‌‌‌های کشور دارای ظرفیت‌‌‌های سرمایه‌‌‌گذاری است که در قالب اطلس جامع سرمایه‌‌‌گذاری فرودگاه‌‌‌های کشور گردآوری شده و بناست در چنین رویدادی به سرمایه‌‌‌گذاران و بنگاه‌‌‌های اقتصادی ارائه شود.
 • قطار ترانزیتی روسیه به مقصد هندوستان، از مرز ریلی اینچه‌‌‌برون وارد کشور شد

  حمل بار ترانزیت از مبدأ روسیه به مقصد هندوستان از کریدور ریلی اینچه‌‌‌برون انجام شد.
 • هواپیمایی در دوراهی

  دنیای اقتصاد -رضا دهقان: صنعت حمل‌ونقل هوایی از مشکلاتی مانند تامین قطعه برای راه‌‌‌اندازی ناوگان زمین‌گیر، ‌‌‌ عدم‌یکپارچه‌‌‌سازی عرضه بلیت، ‌‌‌ کمبود صندلی-پرواز، ‌‌‌ ظهور ایرلاین‌‌‌های جدید با تعداد اندک ناوگان، توجه به سطح کیفیت خدمات در افزایش قیمت بلیت و بعضا عدم‌بهره‌گیری از افراد متخصص برای مدیریت ایرلاین‌‌‌ها مواجه است و برای عبور از آنها نیازمند چاره‌اندیشی جدیدی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر