شماره روزنامه ۴۶۱۳
|

 • نقشه بازسازی جاده‌های ۲۵ استان

  دنیای اقتصاد: جزئیات مربوط به خسارت ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی شبکه حمل‌ونقل کشور در پی وقوع سیلاب اخیر در نوروز ۹۸ اعلام شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، وزارت راه و شهرسازی در یک گزارش رسمی، با محاسبه میزان خسارت وارد شده به زیرساخت‌های حمل‌ونقلی براثر بروز سیلاب اخیر، آمار مربوط به این خسارت‌ها را در ۲۵ استان کشور برآورد و اعلام کرد. براساس این گزارش که در اختیار «دنیای اقتصاد» قرار گرفته است، به دنبال بارندگی شدید و وقوع سیل در کشور در روزهای پایانی سال ۹۷ و روزهای آغازین سال ۹۸، خسارتی بالغ بر ۴ هزار و ۱۳۱ میلیارد و ۸۰۳ میلیون تومان به زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای ۲۵ استان کشور (شامل تخریب ابنیه، جسم راه و علائم و تجهیزات ایمنی، ماشین‌آلات و ساختمان راهدارخانه‌ها) وارد شده است.
 • هزینه سنگین بر دوش حمل‌ونقل ریلی

  شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی اخیرا موظف شده‌اند بابت هزینه‌های حق دسترسی به شبکه ریلی و استفاده از نیروی کشش، نسبت به دادن ضمانت‌نامه به شرکت راه‌آهن اقدام کنند که این ضمانت‌نامه هزینه سنگینی بردوش شرکت‌های حمل‌و‌نقل ریلی می‌گذارد.
 • سال بازسازی واگن‌های مسافری

  گروه بنگاه‌ها: بخش بزرگی از واگن‌های مسافری کشور سن بالایی دارند و ۹۸ سال بازسازی واگن‌ها است. محمد رجبی، مدیر عامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: تلاش می‌کنیم واگن‌هایی با سن ۴۰ سال را سر پا نگه داشته و دوباره بازسازی کنیم، اما هدف اصلی ما طی دو سال آینده بازسازی واگن‌هایی با سن بیش از ۳۰ سال است.
 • سرنوشت هواپیماهای برجامی

  دنیای اقتصاد: دو پلان جایگزین برای نوسازی ناوگان هوایی کشور معرفی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد صنعت هواپیمایی کشور پس از توقف جریان ورود هواپیماهای جدید به‌دلیل اعمال مجدد تحریم‌ها می‌تواند از طریق «احیای هواپیماهای خارج شده از مدار فعالیت» و «خرید هواپیماهای دست دوم در قالب قراردادهای جدید» خود را احیا کند.
 • مشکل سوخت کامیون‌های ایرانی در آن‌سوی مرز

  گروه بنگاه‌ها: بخش حمل‌ونقل بین‌المللی زمینی کالا در تامین سوخت مشکل دارد. درحال‌حاضر کامیون‌های ایرانی حامل بار صادراتی از ایران، به‌جز دریافت سهمیه سوخت به هنگام خروج از کشور (غیر از میزان ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر سهمیه به نرخ جایگاه) بقیه نیاز خود را به قیمت کشورهای همسایه دریافت می‌کنند. محمدجواد عطرچیان، دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: این مقدار سهمیه بسته به مقصد کامیون‌ها متفاوت است مثلا وقتی مقصد، کشورهایی مانند آذربایجان،‌ ارمنستان،‌ ترکمنستان، ‌افغانستان و عراق باشد حدود ۵۰ لیتر و برای ترکیه ۱۵۰ لیتر تعلق می‌گیرد. این درحالی است که مخزن باک یک کامیون حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتر گنجایش دارد.
 • محدودیت‌های مشکل‌آفرین در واردات واگن باری و مسافری

  گروه بنگاه‌ها: با وجود مزایای بسیار زیاد حمل‌ونقل ریلی، متاسفانه توسعه این شبکه به کندی انجام می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات عدم واردات کافی واگن‌های مسافری و باری است.
 • انعقاد قرارداد بازسازی ۵۰ دستگاه واگن پارسی

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت ریلی «مهتاب سیرجم» گفت: قراردادی با شرکت «اریکو» منعقد کرده‌ایم مبنی براینکه ۵۰ دستگاه از واگن‌های پارسی توسط این شرکت بازسازی شود. مدیرعامل شرکت ریلی مهتاب سیرجم اظهار کرد: ۱۲۸ دستگاه انواع واگن مسافری شامل واگن‌های پارسی و آلمانی در ناوگان ریلی این شرکت فعال است. یاوری اظهار کرد: ‌به غیر از مسیر ریلی تهران - مشهد بقیه خطوط مسافری ما در مسیرهای جنوب است؛ در حال حاضر خطوط مسافری ما در مسیرهای تهران - شیراز، تهران - اهواز، تهران - اندیمشک، اهواز - مشهد تردد می‌کند.

 • تکمیل‌ راه‌آهن اردبیل تا سال ۹۸ به شرط تامین مالی

  خبرگزاری فارس: معاون ساخت و توسعه راه‌‌آهن با بیان اینکه پروژه خط‌ آهن میانه- اردبیل در گذشته به دلیل شرایط کوهستانی مسیر، مطالعات دقیقی نداشت و این موجب کندی عملیات ساخت شد، گفت: این خط به شرط جذب منابع مالی و اختصاص بودجه تا سال ۹۸ به اتمام می‌رسد. سیدمسعود نصر آزادانی درباره سرنوشت تکمیل خط‌آهن ‌‌میانه- اردبیل اظهار کرد: این خط‌آهن از میانه تا اردبیل به طول ۱۷۰ کیلومتر یکی از مسیرهای سخت از نظر توپوگرافی برای اجرا است. وی ‌بیان‌ کرد: در این مسیر ۲۳ کیلومتر تونل وجود دارد و حدود ۷ کیلومتر پل بزرگ در این مسیر احداث خواهد شد‌؛ در حال حاضر ‌‌۱۶ کیلومتر تونل این مسیر حفاری شده است.

 • ایجاد ۲۰ هزار کیلومتر خط آهن با هدف‌گذاری موجود محقق نمی‌شود

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت ریلی «نورالرضا» با بیان اینکه دولت باید از سازندگان و متخصصان داخلی در عرصه ریلی حمایت کند، گفت: ۲۰ هزار کیلومتر خط آهن علاوه بر خطوط موجود نیاز داریم که با هدف ساخت سالانه ۳۰۰ کیلومتر ریل به این زودی‌ها محقق نمی‌شود. احمدرضا صبری در نشست خبری اظهار کرد: در حال حاضر ۶۴ دستگاه واگن مسافری شامل ۵ رام قطار در ناوگان شرکت ریلی مسافری نورالرضا فعال است و در برخی شرایط تعداد قطارهای ما به ۶ رام افزایش می‌یابد. مدیرعامل شرکت ریلی «نورالرضا» با بیان اینکه واگن‌ها از چین خریداری شده است، اظهار کرد: تلاش کردیم در قالب مهندسی معکوس روی واگن‌های آلمانی، چرخ‌ها، محورها و ترمزها را از این طریق تهیه کنیم اما همه قطعات در کشور چین مونتاژ شده است.

 • تاکید بر رفع مشکلات فاینانس پروژه برقی‌سازی راه‌آهن تهران- مشهد‌

  معاون اول رئیس‌جمهوری در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی بر موضوع توسعه شبکه ریلی و حل فاینانس پروژه‌های ریلی از جمله پروژه برقی‌سازی خط‌آهن تهران ـ مشهد تاکید کرد‌. ‌به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران‌‌ جلسه شورای مدیران‌ استان خراسان رضوی ‌با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد. ‌مدیرکل راه‌آهن خراسان درباره این جلسه گفت:‌ پیرو سفر معاون اول رئیس‌جمهوری به منظور افتتاح پروژه‌های مصوب هیات دولت در سفر سال گذشته به استان خراسان، جلسه شورای استان با حضور وی، وزیر نیرو و هیات‌ همراه و مجمع نمایندگان‌‌ استان خراسان رضوی برگزار شد.

 • راه‌آهن؛ ظرفیتی که جدی گرفته نشد

  گروه‌ بنگاه‌ها، ملیحه ابراهیمی: «کاهش ۷ برابری مصرف سوخت»، «۵۰ برابر ایمنی بیشتر»، «۲۰ برابر آلودگی کمتر (به ازای هر تن بار)»، سهم ناچیز در آلودگی صوتی»، «ظرفیت جابه‌جایی بالاتر»، «رفاه و راحتی بیشتر»، «استهلاک و هزینه تعمیر و نگهداری کمتر» و «صرفه اقتصادی بالا» از جمله مزیت‌های حمل و نقل ریلی به نسبت جاده‌ای و در برخی موارد حمل و نقل هوایی ا ست؛ امروزه استفاده از حمل و نقل ریلی در زمینه انتقال مسافر و کالا در دنیا به دلیل مزیت‌های آن بسیار محبوب و رو به توسعه است، همچنین گرانی حمل و نقل هوایی و نارسایی شبکه حمل و نقل جاده‌ای به ویژه ضریب ایمنی پایین راه‌ها و افزایش سرعت و بهبود امکانات رفاهی قطارها موجب شده تا کشورهای پیشرفته و پرجمعیت دنیا نسبت به سرمایه‌گذاری و توسعه شبکه ریلی خود بیش از گذشته اقدام کنند؛ به طوری که سرانه مصرف سالانه سفر ریلی در کشورهای اروپایی همچون دانمارک، استرالیا، آلمان، هلند و بریتانیا به ترتیب ۳۸ درصد، ۸/ ۳۰درصد، ۶/ ۲۳ درصد، ۵/ ۲۲ درصد و ۹/ ۱۹ درصد است؛ این در حالی است که این آمار در ایران به ۳/ ۰درصد در سال ۲۰۰۸ می‌رسد.

 • براساس شرایط بازار عرضه اولیه را آغاز می‌کنیم

  سنا: شرکت کشتیرانی جنوب برای عرضه اولیه در فرابورس اعلام آمادگی کرد. جلسه معارفه شرکت کشتیرانی جنوب خط ایران با حضور اعضای هیات مدیره و نماینده سهامدار عمده در شرکت کشتیرانی ایران برگزار شد. بر اساس این گزارش، مدیر عامل و نایب رئیس هیات مدیره شرکت کشتیرانی جنوب در خصوص این شرکت اظهار کرد: کشتیرانی جنوب خط ایران مسوولیت مدیریت راهبری و سرمایه‌گذاری در ترمینال های کانتینری بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر را از سوی سازمان بنادر و دریانوردی کشور به عهده گرفت و با توجه به اهمیت فراوانی که این بخش از صنعت حمل و نقل دریایی در ایمنی و تسریع عملیاتی کالا در سطح جهان دارد و نیز اقبال روزافزون واردکنندگان و صادرکنندگان کالا به کانتینریزه کردن محمولات خود داشته‌‏اند، بنابراین این‏ شرکت با بینش خاص به موضوع سرمایه‏‌گذاری‏های عظیم در خرید تجهیزات استراتژیک سرمایه‏‌گذاری در بنادر و احداث تاسیسات ارائه خدمات متنوع کانتینری پرداخته است.

 • اولین جشنواره فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای

  اولین جشنواره فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای (موبایلی)، عکس، داستان کوتاه،کاریکاتور، شعر و ایده‌پردازی در آستانه سومین نمایشگاه حمل و نقل ریلی، صنایع و تجهیزات وابسته برگزار می‌شود. راه‌آهن جمهور‌ی اسلامی ایران با هدف برقراری تعامل و ارتباط دوسویه با مخاطبان، بهره‌‌مندی از نظرات و ایده‌های اصحاب فرهنگ و هنر و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی نسبت به مزایا، ویژگی‌ها و امکانات راه آهن، اولین جشنواره فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای (موبایلی)، عکس، داستان کوتاه، کاریکاتور، شعر و ایده‌پردازی را با موضوعات

  راه آهن و سفر، راه آهن و خانواده، راه‌آهن و محیط زیست، راه‌آهن و ایمنی، راه‌آهن و توسعه و راه آهن و انرژی برگزار می‌کند.

 • سومین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌و‌نقل ریلی برگزار می‌شود

  سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت حمل‌و‌نقل ریلی و صنایع وخدمات وابسته از ۲۷ تا ۳۰ اردیبهشت به مدت ۴ روز با حضور و مشارکت سازمان‌ها، نهادها و چندین شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در این نمایشگاه که بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی خاورمیانه محسوب می‌شود، ده‌ها شرکت بزرگ داخلی و خارجی نوین‌ترین تکنولوژی‌ها، تجهیزات، صنایع و خدمات حوزه صنعت حمل‌و‌نقل را ارائه و در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهند داد.

 • پیش‌بینی رشد ۱۵۰ درصدی ترانزیت ریلی کالا در سال ۹۴

  دنیای اقتصاد: معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت شرکت راه‌آهن با اشاره به رشد ۵۰ درصدی حمل کالاهای ترانزیتی در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۴، اظهار کرد: هدف‌گذاری شرکت راه‌آهن برای سال ۹۴ رشد ۱۵۰ درصدی در حمل کالاهای ترانزیتی است. حسین عاشوری در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به وضعیت رشد ترانزیت کالاها از سوی شرکت راه‌آهن ایران به‌رغم تحریم‌های حاکم بر کشور افزود: در حوزه حمل‌ونقل ریلی طی سال‌های ۸۸ تا ۹۲ روند ترانزیت ریلی کاهشی بوده است و با توجه به تحریم و نگرانی صاحبان بار از ناامنی ناشی از تحریم‌ها بخشی از بارهایی که ممکن بود از سوی ایران به کشورهای دیگر ترانزیت شود از مسیرهای دیگری حمل شد و وضعیت ترانزیت کالا از سوی راه‌آهن ایران کاهش یافت.

بیشتر