به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، هسته اولیه شهرک اکباتان تهران در اوایل دهه ۵۰ شمسی ساخته شد و فازهای بعدی به تدریج تکمیل شد. در آن زمان اراضی اکباتان در واقع در حاشیه شهر تهران قرار داشت و شاید بتوان از بابت جانمایی در حاشیه شهر مادر یعنی تهران، ساخت بیش از چهارهزار واحد مسکونی طی یک پروژه و نیز پیش‌بینی مسکن قیمت‌مناسب برای قشر متوسط و مهاجران جدید پایتخت از این طریق، این پروژه را به «مسکن مهر» تشبیه کرد. البته فاصله اکباتان با هسته مرکزی شهر به اندازه مسکن مهر نبود و به همین خاطر این محله با توسعه تهران اکنون دیگر یکی از محله‌های غربی تهران محسوب می‌شود و نمی‌توان از آن به‌عنوان «حاشیه شهر» یاد کرد. در دهه ۵۰ بهای آپارتمان‌های شهرک اکباتان تقریبا یک‌سی‌ام بهای آپارتمان در مرکز تهران بود.

شهرک اکباتان که هنوز هم به‌عنوان بزرگ‌ترین شهرک مسکونی ایران شناخته می‌شود، در محدوده شهرداری منطقه ۵ تهران واقع شده و از شمال به اتوبان تهران - کرج، از جنوب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا و از غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی منتهی می‌شود. این شهرک از ۳۳ بلوک در قالب سه فاز تشکیل شده و ارتفاع بلوک‌ها ۵، ۹، ۱۲ و ۱۵ طبقه است. با توسعه این شهرک در قالب فاز سه و ساخت بلوک‌های جدید، تعداد واحدهای مسکونی این شهرک درحال‌حاضر به بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد می‌رسد و جمعیت آن بین ۶۳ تا ۱۰۰ هزار نفر برآورد شده است.

شاید اینکه آپارتمان‌های بیش از ۴۰ ساله شهرک اکباتان هنوز متقاضیان زیادی دارد و قیمت آن همپای بسیاری از محله‌های نیمه شمالی شهر افزایش یافته، تعجب‌برانگیز باشد اما استفاده از مصالح سیمانی و بتنی برای ساخت این شهرک سبب شده این ساختمان‌ها به یکی از پایدارترین سازه‌های مسکونی تهران تبدیل شوند. در چند دهه گذشته شهرک اکباتان از برخی امکانات حداقلی ضروری برخوردار نبود، اما درحال‌حاضر علاوه بر خطوط حمل‌ونقل عمومی، ایستگاه مترو،‌ بوستان، پاساژ، هایپرمارکت، مراکز فرهنگی، سینما، کلینیک و مراکز درمانی، به شبکه معابر نسبتا مطلوبی نیز تجهیز شده و همین عوامل سبب شده عده زیادی به سکونت در اکباتان رغبت نشان دهند. براساس پژوهشی که در سال ۹۰، بر روی این محله صورت گرفته‌ است، ۱۰۰ درصد خریدهای روزانه و ۹۳ درصد از خریدهای هفتگی اهالی اکباتان در درون شهرک تامین می‌شود.

سن بنا دخالت چندانی در قیمت‌گذاری فروش آپارتمان‌های شهرک اکباتان ندارد، بلکه «دسترسی» شاخص اصلی اثرگذار بر قیمت واحدهای فازهای مختلف است. بر این اساس قیمت هرمترمربع آپارتمان مسکونی در این شهرک بین ۱۱ تا ۱۷ میلیون تومان درحال‌حاضر متغیر است.