هیوندای اکسنت / کرمان موتور

سدان کامپکت و کوچک اکسنت که توسط کرمان موتور تولید می‌شود سومین نسل از این اتومبیل مشهور کره‌ای است که سالانه فروشی بالغ بر ۲۵۰ هزار دستگاه در سرتاسر جهان دارد. این خودرو که از انتهای سال ۲۰۱۷ جای خود را به نسل تازه‌ای داده یکی از سدان‌های موفق هیوندای است که در هفت کشور مختلف در اقصی‌نقاط جهان مثل کارخانه اولسان کره، کارخانه لاگوس نیجریه، تاسیسات هیوندای در سنت پترزبورگ و کارخانه هیوندای تایوان تولید شده و در طول یک دوره زمانی ۶ ساله توانسته بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه در خاک آمریکا فروش داشته باشد. این خودرو با داشتن موتوری ۴سیلندر، ۱۶۰۰سی‌سی و تنفس طبیعی که قدرتی معادل ۱۲۲ اسب بخار دارد از هندلینگی عادی برخوردار بوده که به معنی کشش متوسط موتور و شتاب نسبتا پایین است. وزن اکسنت ۱۱۰۰کیلوگرم و مصرف سوخت این خودرو به صورت ترکیبی ۶لیتر است ضمن اینکه خودرو به یک جعبه دنده ۴ سرعته اتوماتیک هم مجهز است. ابعاد خودرو کوچک‌تر از سراتو است و طول و عرض و ارتفاع اکسنت معادل ۳۷/  ۴، ۷۰/  ۱ و ۴۷/  ۱ متر است. کل تولید پارسال این خودرو در ایران در سال ۹۶ حدود ۱۲۵۰ دستگاه بوده است.

کیا سراتو آپشنال /   سایپا

این خودرو یک سورپرایز بزرگ برای بازار ایران در سال ۹۶ بود که با تیراژی معادل ۲۵ هزار دستگاه همه خودروهای رقیب خود در این کلاس اعم از مزدا۳، هیوندای الانترا، کیا سراتو ۲۰۱۷ وارداتی و تویوتا کورولا را شکست داد. سدان کوچک کیا که با طول، عرض و ارتفاع ۵۳/  ۴، ۷۷/  ۱ و ۴۶/  ۱ متر جزو جادارترین محصولات این رده از بازار است به یک موتور ۲لیتری ۱۵۶ اسبی، لیست کامل تجهیزات اتاق و نیز باک سوخت ۵۲ لیتری مجهز است. وزن سدان کره‌ای مونتاژ سایپا ۱۳۰۰ کیلوگرم و شتاب آن حدود ۹ ثانیه است ضمن اینکه به جعبه دنده ۶سرعته خودکار و پدال شیف‌تر هم مجهز است. ۶کیسه هوای ایمنی، سانروف و کروز کنترل از دیگر امکانات سراتو آپشنال مونتاژ سایپا بوده که باعث برتری این خودرو بر رقبای دیگر کره‌ای و ژاپنی شده است.

  نتیجه

تشخیص و انتخاب در این مقایسه سخت نیست. بین این دو خودرو سراتو آشکارا محصول بهتر و ارزان‌تر و مجهزتری است ضمن اینکه به‌واسطه ساخت داخل بیشتر از هزینه تعمیر و نگهداری کمتری هم برخوردار است.