آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۳۸

 • معمای قیمت و ارزش در بورس

  دنیای اقتصاد-سلیمان کرمی: واکنش آنی قیمت سهام به اخبار می‌تواند نشان از توهم وجود قیمت‌های تعادلی در بازار داشته باشد. به این ترتیب معامله‌گران با فرض اشتباه از سطوح کنونی قیمت‌ها، آن را معادل قیمت تعادلی یا همان ارزش ذاتی در نظر می‌گیرند و واکنش را منطقی می‌گمارند. این در حالی است که نمی‌توان بدون توجه به روند قبلی قیمت‌ها، اطلاعات منتشرشده از عملکرد بنگاه را مبنای صرف خرید فروش قرار داد. در غیر این صورت قیمت سهام می‌تواند فاصله چشمگیری با واقعیت‌ها پیدا کند و در نهایت ریسک زیان را برای معامله‌گر افزایش دهد.
 • سکانس پرهیجان بورس‌بازی در مهر

  دنیای‌اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: بورس تهران معاملات اولین ماه پاییز را نیز مثبت به پایان رساند تا سال ۹۸ تا به اینجای کار هیچ ماه منفی به خود ندیده باشد. با این حال از میزان رشد شاخص کل این بازار کاسته شد و کمترین مثبت بورس در سال‌جاری به ثبت رسید. در این میان نگاهی به خالص تغییر مالکیت معامله‌گران نشان از تداوم خرید بازیگران خرد برای سومین ماه متوالی دارد. به این ترتیب در مجموع دادوستدهای مهرماه، یک هزار و ۲۲۳ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی معامله‌گران حقوقی به سبد سهام حقیقی‌ها افزوده شد. یکی از نکات قابل توجه این آمار اما چرخش زمین بازی معامله‌گران بود. به این ترتیب در‌حالی‌که طی ماه‌های گذشته سهامداران حقیقی عمده خرید خود را در سهام و گروه‌های کوچک بازار انجام می‌دادند، مهرماه گروه‌های بزرگ سهامی نیز در لیست خرید این دسته از معامله‌گران قرار گرفتند. این مهم در رشد ناموزون صنایع بورسی نیز خود را نشان داد. شرایطی که سبب شد تا در برابر رشد ۲ درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، ۷/ ۶ درصد افت کند.
 • سومین هفته منفی فرابورس

  دنیای اقتصاد-آرمان علایی: طی هفته گذشته شاخص کل فرابورس ایران ۲/ ۲ درصد افت داشت تا شاهد سومین هفته منفی متوالی در این بازار باشیم، به این ترتیب نماگر اصلی فرابورس از هشتمین روز مهر ماه که به بیشترین میزان خود رسیده بود تا آخر هفته گذشته بیش از ۱۲ درصد سقوط کرده است. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که طی این مدت متوسط افت قیمت نمادهای فرابورسی به ۱۷ درصد رسیده است. در همین حال شاهد افت ارزش معاملات فرابورس از ۱۳۷۲ میلیارد تومان در هفتمین روز مهر تا ۵۸۴ میلیارد تومان در روز ۲۸ مهر بودیم.
 • شتاب تند شاخص کل هموزن در مسیر نزولی

  دنیای اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد تداوم جو اصلاح و استراحت توام با تلاش معامله‌گران برای دستیابی به تعادل بود. در بازار هفته گذشته معامله‌گران همچنان با جوی منفی مواجه بودند و شاخص کل هموزن با ۵/ ۴ درصد عقب‌نشینی به رقم بازدهی ۱۴۵ درصدی در سال‌جاری رسید. شاخص کل نیز کاهشی معادل ۲۴/ ۱ درصد را تجربه کرد. شرایطی که سبب شد برای سومین هفته متوالی شاهد افت نماگر اصلی بازار سهام باشیم. در هفته گذشته همان‌گونه که تفاوت شاخص‌ها نیز نشان می‌دهد هر چند به لحاظ تعدادی شرکت‌های بیشتری با افت قیمت همراه بودند، اما شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازار به مدد گزارش‌های مناسب‌تری که منتشر کردند، توانستند در برابر افت بیشتر قیمت‌ها مقاومت کنند.
 • پنج محدودیت‌ معاملات گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن

  ایبنا: مدیر عملیات بازار فرابورس با صدور اطلاعیه‌ای رسمی محدودیت‌‌های پنجگانه معاملاتی گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن دو بانک مسکن و ملی را اعلام کرد.
 • فرابورس برای دومین سال متوالی نایب‌رئیس کمیته کاری فیاس شد

  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران: بیست‌وهشتمین مجمع سالانه فدراسیون بورس‌های آسیایی و اروپایی (FEAS) در مسقط پایتخت عمان برگزار شد و فرابورس ایران در جایگاه خود به‌عنوان نایب‌رئیس کمیته کاری و عضو هیات‌مدیره این فدراسیون باقی ماند. هم‌زمان با این مجمع، جلسات هیات‌مدیره، کمیته کاری و کمیته حسابرسی فدراسیون بورس‌های آسیایی و اروپایی نیز برپا شد که در انتخابات برگزار شده برای تعیین نایب‌رئیس کمیته کاری، فرابورس ایران برای دومین دوره متوالی توانست جایگاه نایب‌رئیسی این کمیته را به‌دست آورد.

بیشتر

بیشتر