آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۳۹

 • شباهت و تفاوت بورس ۹۸ با ۹۲

  دنیای اقتصاد-بهزاد بهمن‌نژاد: بازار سهام از اواخر مهر وارد فاز اصلاحی شد و تحلیلی مبنی بر مقایسه رفتار بورس تهران با پایان رونق سال ۹۲ رایج شد. در نگاه کلی، جهش سودآوری ناشی از رشد نرخ ارز و تورم در کنار ورود پرشتاب پول‌های تازه شباهت‌های انکارنشدنی دو دوره یادشده است. اما در جزئیات تفاوت‌های محسوسی بین شرایط سهام امسال با سال ۹۲ وجود دارد که بدون توجه به آنها احتمال انحراف در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد. وضعیت نامتوازن نسبت قیمت به درآمد، شرایط بازارهای رقیب و قیمت‌ها در بازار جهانی از جمله وجود تمایز دو بازه زمانی مزبور محسوب می‌شوند.
 • اکران پاییزی ضعف ساختار بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد – هدیه لطفی: نوسان‌های شدید بازار سهام در حالی نخستین ماه پاییز را با بازدهی ۲درصدی بورس همراه کرد که نشانه‌های این افت و خیزها در عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز قابل رویت است. به‌طوری‌که حدود نیمی از صندوق‌های سهامی که معیار دقیق‌تری از عملکرد نماگر اصلی بازار سهام را دارا هستند، با زیان مواجه شدند. به این ترتیب با ثبت عملکردی منفی توسط اصلی‌ترین واسطه‌های بورسی، ضعف ساختاری بازار سرمایه به نمایش گذاشته شد.
 • مزایای استفاده از سبدگردان برای سرمایه‌گذاری در بورس

  گروه بنگاه‌ها: یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مزایای استفاده از سبدگردان برای سرمایه‌گذاری در بورس، وجود این نهاد برای توسعه فعالیت در بازار سرمایه را ضروری دانست. عباسعلی حقانی‌نسب رئیس هیات‌مدیره سبدگردان هدف، درباره اهمیت سبدگردان در اتصال جامعه به بازار سهام به «دنیای‌اقتصاد» گفت: سبدگردان با داشتن افراد با تجربه و کارشناس حرفه‌ای در بازار بورس بر اساس خصوصیات سرمایه‌گذار مثل سطح ریسک‌پذیری و سرمایه شخص، سبدی مناسب برای او تشکیل داده و به‌صورت مستمر آن را مدیریت می‌کند.
 • کارنامه ۶ ماهه مجموعه صنایع شیر در بازار سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: هفت زیرمجموعه بورسی صنایع شیر ایران گزارش عملکرد دوره ۶ ماهه خود را منتشر کردند. پگاه اصفهان، پگاه گلستان، پگاه آذربایجان‌شرقی، پگاه فارس، پگاه خراسان، پگاه آذربایجان‌غربی و پگاه گلپایگان در این گزارش‌ها میزان سودآوری و دلایل تغییر در عملکرد ۶ ماهه امسال را منتشر کردند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، شیر پاستوریزه پگاه اصفهان در دوره ۶ماه منتهی به شهریورماه به ازای هر سهم ۷۵۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۳درصد رشد داشته که عمدتا به‌خاطر افزایش ۹۶درصدی فروش است. پگاه اصفهان براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به شهریور امسال مبلغ ۱۷۱ میلیارد و ۵۹۳ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین در دستور کار هیات‌مدیره شرکت قرار گرفته است.
 • نگاهی به سودآوری کارگزاری‌ها در سال ۹۷

  سنا: واحد امور اعضا و اشخاص وابسته به اعضای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گزارشی وضعیت صورت‌های مالی صنعت کارگزاری را اعلام کرد. طبق این گزارش صنعت کارگزاری در سال ۹۷ حدودا ۶۶۵ میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است. بنا بر گزارش حاضر، بالاترین میانگین سود خالص در طول ۵ سال گذشته مربوط به سال ۹۷ و کمترین مربوط به سال ۹۴ است که رقم سود خالص صنعت کارگزاری در سال ۹۷ نسبت به دوره قبل رشد ۱۷۱ درصدی داشته است.
 • شروع منفی هفته نیمه تعطیل بازار سهام

  دنیای اقتصاد: هفته نیمه تعطیل بورس تهران با افتی در حدود ۸/ ۰ درصدی شاخص کل آغاز به کار کرد. در همین حین نماگر هموزن هم چنین افتی را تجربه کرد تا شاهد تاثیر یکسان فضای منفی ایجاد شده در بازار بر تمام نمادهای بورسی باشیم. در چنین شرایطی با افت عمومی قیمت‌ها در بازار سهام برای دومین جلسه معاملاتی پیاپی، شاهد تشدید روند زیگزاگی دماسنج اصلی بورس تهران هستیم. رفتار مواج قیمت سهام از نیمه مهر ماه با رسیدن شاخص کل بورس تهران به سقف تاریخی ۳۲۷ هزار واحدی آغاز شد. طی این ۱۴ جلسه معاملاتی تا روز شنبه دماسنج اصلی بورس تهران ۸ بار با افت مواجه شده و ۶ بار هم سعی داشته تا به سطوح بالاتر دست یابد. البته برآیند کلی این رفتار سینوسی با فشار ۳/ ۷ درصدی بر نماگر اصلی بازار سهام همراه شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر