آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • خروج بورس از محدوده هراس؟

  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران روز دوشنبه با رشد شاخص کل پایان یافت و عقبگرد روز شنبه را جبران کرد. در نتیجه، برآیند کل تحرکات بورسی در دو روز کاری این هفته به صفر رسید. از دیگر خصوصیات معاملات این روز جهش جبرانی قیمت در گروه‌هایی بود که در موج اصلاحی اخیر افت‌های شدیدتری را تجربه کرده بودند. در مجموع، نحوه تغییر جریان مالکیت سهام میان معامله‌گران حقیقی و حقوقی در کنار تعادل نسبی قیمت‌ها و همچنین عدم تشکیل صف فروش را می‌توان نشانه‌ای از خروج بازار سهام از فاز هراس دانست.
 • رکوردشکنی واسطه‌های بورسی در مهر

  دنیای اقتصاد – هدیه لطفی: بورس تهران در حالی نخستین ماه پاییز را با ثبت بازدهی ۲درصدی سپری کرد که در این ماه کارگزاری‌های فعال در بازار سهام، رکوردی جدید در کارنامه خود ثبت کردند. به‌طوری‌که واسطه‌های بورسی با ثبت مبادلاتی در حدود ۸۷هزار میلیارد تومان، بیشترین میزان معاملات ماهانه از فروردین سال ۹۷ تاکنون را تجربه کرده و رکورد جدیدی از خود برجای گذاشتند.
 • دلایل قرارگیری چادرملو در جایگاه پنجمین شرکت برتر بورسی

  گروه بنگاه‌ها: شناسایی شرکت‌های فعال‌تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام دادوستد شده)، تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهای دادوستد شده و دفعات دادوستد شده) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار است.
 • نقش کمیته حسابرسی در عملکرد ناشران پذیرفته شده بازار سهام

  محمود رضایی مدرس دانشگاه
  کمیته‌های حسابرسی یا Audit Committee از دهه ۴۰ در دنیا رواج یافتند. این کمیته‌ها اصولا محافظان سازمان‌ها (Gatekeeper) هستند که صادقانه در جهت شفاف شدن صورت‌های مالی و سایر عملکردهای مرتبط با عملیات شرکت گام بر می‌دارند.
 • جهش جبرانی چابک‌سواران بورسی

  دنیای اقتصاد: طی روز دوشنبه به‌رغم قرار گرفتن بین دو روز تعطیل شاهد افزایش حضور دوباره متقاضیان سهام در بورس تهران بودیم. به‌طوری که دماسنج اصلی بازار سهام با رشد ۲۵۲۰ واحدی افت روز شنبه را جبران کرد. در شرایطی که شاخص کل بورس تهران بیش از ۸/ ۰ درصد رشد کرد، نماگر هموزن که از تمام نمادها تاثیر یکسانی می‌پذیرد، با رشد بیش از ۲/ ۲ درصدی بار دیگر خبر از جنب‌وجوش سهامداران در صنایع چابک‌تر(از لحاظ حرکت قیمتی) بورسی می‌داد. به نظر می‌رسد ترکیب گزارش‌های نیمه نخست سال و مهر ماه شرکت‌ها به مذاق سهامداران خوش آمده و دوباره شاهد تحریک تقاضا برای خرید سهام هستیم.

بیشتر

بیشتر