آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۰۰

 • بورس شهریور روزی یک درصد

  دنیای اقتصاد: رکوردشکنی‌های شاخص بورس تهران در اولین جلسه معاملاتی این هفته نیز ادامه یافت. نماگر اصلی بازار، روز شنبه ۴۴۲۳ واحد صعود کرد و در نیمه دوم کانال ۲۹۴ هزار واحدی مستقر شد. به این ترتیب شاخص کل بورس طی یازده جلسه معاملاتی شهریور رشد ۱۱ درصدی را تجربه کرده و از ابتدای سال جاری بازدهی ۶۵ درصدی را به ثبت رسانده‌است. با نزدیک شدن به مرز حساس ۳۰۰ هزار واحدی این سوال پیش روی سرمایه‌گذاران است که آیا عبور از این سطح روانی به سهولت گذر از مقاومت‌های قبلی خواهد بود؟
 • کارنامه کارگزاری‌ها در مردادماه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بورس تهران در حالی با ثبت بازدهی ۵درصدی مردادماه را سپری کرد که در این ماه بررسی عملکرد کارگزاران بورس نیز درخشان بود.
 • اهرم کالایی صعود سهام

  دنیای اقتصاد: دماسنج اصلی بازار سهام روز گذشته پیرو روند پرشتاب صعودی خود از ابتدای شهریور، بار دیگر رکوردشکنی کرد. رشد ۴۴۲۳ واحدی شاخص کل بورس تهران، موجب شد فاصله این نماگر از ابرکانال ۳۰۰ هزار واحدی به کمتر از ۲ درصد برسد. به‌نظر می‌رسد رشد معنادار قیمت اغلب فلزات و نفت در بازار جهانی طی معاملات آخرین روزهای هفته گذشته، موجب اقبال دوباره بورس‌بازان به غول‌های کالایی بازار سهام شده است. به این ترتیب به نظر می‌رسد حتی در صورت ثبات قیمتی کامودیتی‌ها در سطوح فعلی، شرکت‌های کالایی بورس از ارزندگی بالایی برخوردار هستند.
 • تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر بازار سرمایه

  سنا: سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه برای تصمیم‌گیری درخصوص سرمایه‌گذاری، عوامل زیادی را مدنظر قرار می‌دهند. امروزه یکی از منابع مهم در فرآیند تصمیم‌گیری آنها اخبار و اطلاعات منتشر شده از طریق شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌های اجتماعی فعال در بازار سرمایه به یک بستر برای تبادل تحلیل‌های مالی و اقتصادی تبدیل شده‌اند. گروه آمار و تحلیل ریسک مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی، پژوهشی درخصوص تجارب سایر کشورها و مطالعات صورت گرفته در حوزه تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر بازار سرمایه انجام داده که خلاصه‌ای از آن در ادامه بیان شده است.
 • «سپ» ۶ ماهه ۳۱۷ ریال سود محقق کرد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش در دوره ۶ ماهه منتهی به پایان خردادماه امسال ۳۱۷ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. این شرکت در دوره مزبور بیش از ۷ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال درآمد عملیاتی داشته که این مبلغ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل رشد ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد. سود ناخالص شرکت نیز با ۱۸ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال ۹۷ بیش از یک‌هزار و ۲۶۷ میلیارد ریال بوده است. سود عملیاتی شرکت در همین دوره ۶ ماهه نیز بالغ بر یک هزار و ۱۷۲ میلیارد ریال بوده که از ۱۶ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار است. این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه مزبور مبلغ ۹۵۱ هزار و ۵۶۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است. سپ در حال حاضر رتبه ۲۳ را در میان ۱۵۰ شرکت ارائه‌کننده خدمات پرداخت دنیا از دیدگاه نشریه نیلسون ریپورت دارد.
 • سبزپوشی ۸۰ درصدی فرابورسی‌ها

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته برای سومین روز متوالی به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و این‌بار با رشد ۶۵/ ۱ درصدی در سطح ۳۸۳۳ واحد ایستاد تا سقفی جدید در کارنامه تاریخی این بازار ثبت شود. به این ترتیب با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به حدود ۷۰درصد رسید. دیروز از ۱۱۲ نماد معامله شده در این بازار سهام ۸۸ شرکت با رشد قیمت همراه شدند. طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی حدود ۹۵۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۷۸۳ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. رصد معاملات روز ‌شنبه فرابورس ایران نشان‌دهنده بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص این بازار از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی مارون، پالایش نفت لاوان و پالایش نفت شیراز در مجموع به میزان ۳۱ واحد است.
 • ذوب و فولادسازی جهان فولاد سیرجان در انتظار افتتاح رسمی

  گروه بنگاه‌ها : کارخانه «ذوب و فولادسازی جهان فولاد سیرجان» آماده افتتاح رسمی است. ظرفیت تولید این کارخانه به ۲/ ۱ میلیون تن در سال می‌رسد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، خط یک ذوب و فولاد‌سازی جهان فولاد سیرجان به همراه واحد اکسیژن، تولید آزمایشی را آغاز کرده و در انتظار افتتاح رسمی است.
 • معرفی ۲۰ ریسک کلیدی در حسابرسی داخلی

  شاهرخ شهرابی/ دانشجوی دکترای حسابداری دانشگاه تربیت مدرس محمد غواصی‌کناری/ دانشجوی دکترای حسابداری دانشگاه تهران
  در قسمت هفتم، ریسک‌های ناشی از «پروژه‌ها و نوآوری‌ها در سطح سازمان» و «مدیریت اثربخش استعدادها» مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه، نقش‌ها و الزامات حسابرسی داخلی در کمک به رهگیری و مدیریت ریسک در موضوعات مرتبط با «محیط کسب‌وکار و قوانین گمرکی» و «هم‌راستایی عملیات با اهداف و راهبرد سازمان» تشریح شده است.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر