آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۹۹

 • جعبه سیاه سود در بورس تهران

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص سهام رشدهای پرشتابی را طی یک سال و نیم اخیر تجربه کرده است و احتمال تداوم این رویه در ادامه نیز وجود دارد. با چنین وضعیتی کسب سود به استراتژی مشخصی نیاز نداشت و حتی معامله‌گران با آگاهی کمتر نسبت به متغیرهای اثرگذار بر ارزش‌گذاری سهام، سود بیشتری را کسب کردند. در حالی‌که این معامله‌گران درکی از ریسک و اثر آن بر قیمت سهام ندارند، عدم قطعیت‌ها و موج نقدینگی به کمک آنها آمده تا اتفاقا ناآگاهی‌شان از ریسک‌های موجود باعث شود که سود بیشتری کسب کنند.
 • بازگشایی نمادهای بازارپایه‌ در دقیقه نود

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: رویدادهای هفته گذشته را می‌توان اوج اثرگذاری بازارپایه بر کل بازار سرمایه دانست. در این میان دو روز از هفته گذشته شاهد دو موقعیت متفاوت و جالب بازار اصلی و بازارپایه نسبت به هم بودیم. روز شنبه تقریبا سراسر بازارپایه منفی ۱۰ درصد و بقیه بازار یعنی تابلوهای اصلی بورس و فرابورس (تا زمانی نزدیک به پایان بازار) در مثبت ۵ بودند. اما چند روز بعد ورق برگشت و در روز سه‌شنبه درحالی‌که بیشتر نمادهای بازارپایه در منفی ۳ معامله می‌شدند، تابلوهای اصلی بورس و فرابورس نیز در منفی ۵ غوطه‌ور بودند. برخی به شوخی می‌گفتند سهامداران بازارپایه روز شنبه دوست داشتند سهمشان در بازار اصلی بود، اما روز سه‌شنبه این وضعیت برعکس شد. علت این تغییر ۱۸۰ درجه‌ای اعلام مدیرعامل فرابورس برای کاهش دامنه نوسان در بازارپایه «ب» و «ج» به ۳ درصد تا روز چهارشنبه بود که طی مصاحبه مطبوعاتی روز شنبه صورت گرفت.
 • آرایش بازیگران بورسی در دومین هفته شهریور

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران در حالی با ثبت بازدهی ۱/ ۴ درصدی در دومین هفته شهریورماه روبه‌رو شد که بررسی تغییر مالکیت‌ها در این بازار نیز نشان از خریدهای پرحجم سهامداران خرد دارد؛ به‌طوری‌که بازیگران حقیقی در این هفته خالص خرید بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند.
 • ثبت بازدهی ۴ درصدی در کارنامه هفتگی بورس

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته به‌رغم روبه‌رو شدن با نوسان‌های مربوط به بازار پایه، توانست به رشد شاخص ادامه دهد. به این ترتیب شاخص کل بازار سهام در هفته گذشته با رشد ۱۳/ ۴ درصدی همراه شد و توانست مرز ۶۰ درصدی رشد در سال‌جاری را پشت‌سر بگذارد. بر این اساس بازدهی فوق‌العاده ۴/ ۶۲ درصدی از ابتدای سال‌جاری تاکنون در کارنامه بورس تهران ثبت شد. این در حالی است که در بازارهای موازی آرامش و عدم‌بازدهی به چشم می‌خورد. به همین دلیل بخشی از نقدینگی فعال در بازارهای موازی راهی بورس شده و به‌صورت سنتی بازار سرمایه پس از جذب بخشی از این نقدینگی با تبعات حضور نقدینگی در بازار مواجه شده است.
 • تکالیف مصوب ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی برای حسابرسان

  عباس وفادار / حسابدار رسمی
  ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در تاریخ ۲۸اسفند سال ۹۷ آیین‌نامه‌ پیشگیری از انباشت مطالبات بانکی را تصویب کرد. این آیین‌نامه دارای ۵۸ ماده و ۳ فصل (شامل مقدمه، سامانه‌ها و رتبه‌بندی اعتباری) و تکالیف فراوانی برای دستگاه‌های ذی‌ربط است. در این راستا هشت سامانه‌ای که به موجب این آیین‌نامه باید ایجاد شوند عبارتند از: ۱. سامانه نظام هویت سنجی الکترونیک بانکی (نهاب)، ۲. سامانه شناسایی روابط اشخاص (ذی‌نفع واحد و اشخاص مرتبط)، ۳. سامانه جامع صورت‌های مالی، ۴. سامانه ملی اعتبار‌سنجی، ۵. سامانه ثبت الکترونیک اسناد رسمی، ۶. سامانه تعهدات رسمی، ضمانت‌ها و اموال مقید شده اشخاص، ۷. سامانه جامع ثبت معاملات و ۸. سامانه متمرکز اطلاعات و تسهیلات (سمات). این آیین‌نامه دربرگیرنده تکالیف بسیار مهمی برای حسابرسان (جامعه حسابداران رسمی ایران و موسسات حسابرسی و حسابرسان شاغل انفرادی عضو آن و نیز سازمان حسابرسی) است که به نظر می‌رسد یا اقدامی در مورد آن صورت نگرفته یا این اقدامات هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. در این نوشتار برآنیم تا تنها مروری بر تکالیف مرتبط با حسابرسان در این آیین‌نامه داشته باشیم:

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر