آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • درجه انحراف انتظارات بورسی

  امیرهوشنگ نوایی
  دنیای اقتصاد: طی دو هفته‌ اخیر ۳ دسته داده تحلیلی مهم در رابطه با مسیر اطلاعاتی بازار سهام منتشر شد. این سه بسته اطلاعاتی را به ترتیب پیش‌بینی سود مورد اجماع تحلیلگران، صورت‌های مالی فصل بهار بنگاه‌ها و نهایتا گزارش عملکرد ماهانه این شرکت‌ها در تیر تشکیل می‌دهد. سوال مهمی که باید به آن پاسخ داد آن است که برآورد‌های تحلیلگران تا چه اندازه بر واقعیت‌های حاکم بر بازار منطبق است و تا چه اندازه می‌توان به این داده‌ها اتکا کرد. در این گزارش سود محقق‌شده بنگاه‌های بورسی با سودبرآوردی تحلیلگران که هفته پیش از آن منتشر شد، مقایسه شده است. در آخرین روزهای تیرماه ۵۲ گروه تحلیلی آخرین برآورد خود از سودآوری فصل بهار و سال مالی جاری بنگاه‌های بورسی را ارائه دادند. بعد از حذف پیش‌بینی سود از صورت‌های مالی شرکت‌ها، برآورد مورداجماع به‌عنوان مبنای قابل‌اتکایی مورد استفاده گروه‌های تحلیلی و بازیگران فعال بورسی قرار گرفته است. از این منظر بازخوانی نتایج واقعی و انتظارات تحلیلگران می‌تواند راهنمای مناسبی برای سنجش انتظارات تحلیلگران از بورس باشد.
 • حق‌تقدم‌های سهام در نقش آپشن

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: گاهی دیده می‌شود در یک نماد خاص، خریداران به حق‌تقدم آن روی خوش نشان می‌دهند حتی اگر چند ماه قبل در حراج حق‌تقدم همان سهم، عده‌ای از دارندگان استفاده‌نشده آن زیان قابل‌توجهی کرده باشند.
 • هفته گزارش‌های خوب در بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با پایان فصل مجامع و انتشار گزارش‌های مطلوب شرکت‌ها برای عملکرد فصل بهار با رشد ۵/ ۲درصدی شاخص کل همراه شد.

بیشتر

بیشتر