آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۶۴

 • سرگیجه بورس در جهت‌یابی

  دنیای اقتصاد: دماسنج اصلی بازار سهام در حالی هفته را با رشد ۵/ ۲ درصدی به پایان رساند که بعد از یک دوره رونق چشمگیر و کسب بازدهی بیش از ۴۰ درصدی مدتی است که سمت‌وسوی نامشخصی را در پی گرفته و در روندی پرتلاطم شاهد تکرار روزهای مثبت و منفی است. موضوعی که نشان می‌دهد معامله‌گران به‌نوعی دچار سردرگمی شده‌اند. ریشه این سرگیجه به تقابل دیدگاه‌ها بازمی‌گردد که معمولا به نقاط عطفی در بازار تبدیل می‌شوند. یک طرف با استناد به گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها اعتقاد دارد بازار هنوز به نقطه اشباع نرسیده و قرار است مسیر صعودی خود را ادامه دهد؛ در حالی که دیدگاه دوم با اشاره به متغیرهای کلان، قائل به اتمام ظرفیت رشد بازار سهام بوده و افزایش بیشتر قیمت‌ها را توجیه‌پذیر نمی‌داند. برآیند این نظرات ناهمسو دو پیام مهم برای فعالان بورسی دربردارد؛ اول آنکه در بازه فعلی جریان ورود نقدینگی، ارزش معاملات بورس تهران بیش از پیش اهمیت دارد و باید مورد رصد دقیق معامله‌گران قرار گیرد. دومین نکته آن است که این تقابل دیدگاه‌ها فرصت را برای بازنگری در سبد سهام سرمایه‌‌گذارانی که تداوم رشد بازار را ناگزیر می‌دانند، فراهم آورده است.
 • رشد محتاط شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته به مسیر صعودی بازگشت و با رشد حدود ۲۲ واحدی (معادل ۷/ ۰ درصد) در سطح ۳۲۹۲ واحدی ایستاد تا تنها یک درصد تا شکست سقف تاریخی خود در ۲۳ تیرماه فاصله داشته باشد. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۸/ ۴۵ درصد رسید. طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی افزون بر یک میلیارد و ۲۴۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۸۵۸ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. در این میان میانگین نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی بدون تغییر محسوسی در کانال ۲۲ درصدی باقی ماند.
 • کم‌واکنشی سهام به کارنامه‌های بهاری

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته جاری به لطف دریافت گزارش‌های مثبت از عملکرد فصلی شرکت‌های کالامحور بار دیگر به مدار مثبت بازگشت و با ثبت رشد ۵/ ۲ درصدی، بازدهی بازار سهام از ابتدای سال به بیش از ۴۱ درصد رسید. به این ترتیب، با وجود بازگشت از ریزش ناگهانی هفته قبل، شاخص کل نتوانست قله جدیدی را در هفته جاری فتح کند. در این شرایط، گروهی از کارشناسان معتقدند برخورد صف تقاضا با عرضه‌های سنگین عمدتا از سوی بازیگران حقوقی موجب شده تا به رغم دریافت اخبار مثبت بنیادی از شرکت‌های بزرگ، مسیر رشد بازار سهام در کوتاه‌مدت پر چالش باشد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر