آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • صعود بورس در جدال نیروها

  دنیای اقتصاد: بورس تهران طی معاملات روز گذشته به رغم فشارهای محیطی به حرکت رو به رشد خود ادامه داد. شاخص کل سهام که از روز دوشنبه ضمن رهایی از فشار عمومی عرضه، وارد مدار صعودی شده بود، دیروز ۳ هزار و ۹۹۵ واحد دیگر افزایش یافت و بار دیگر به کانال ۲۱۱ هزار واحدی راه یافت. با وجود اینکه عوامل مثبت و منفی متعددی ارزش سهام بورس تهران احاطه کرده اما طی روز گذشته برتری نیروهای مثبت در دو سوی معاملات موجب جهش قیمت طیف گسترده‌ای از سهم‌ها شد. گرچه آتش جنگ تجاری وضع بازارهای جهانی را ملتهب کرده و معادلات سیاسی منطقه نیز حاوی سیگنال مساعدی نبود اما اهالی بورس تهران در جریان معاملات دیروز در سمت خرید مشارکت موثرتری از خود نشان دادند و در عقب‌نشینی فروشندگان زمینه را برای ارتقای متوسط قیمت تقریبا تمام صنایع بورسی فراهم کردند. صعود بورس در جدال نیروها را می‌توان در قالب سه برداشت بررسی کرد: برداشت اول حاکی از وزن‌دهی بیشتر سهامداران به دلار به‌عنوان عامل تعیین‌کننده است. در حالی که سناریوی دوم رشد قیمت‌ها را حاصل تاثیر پردامنه پول‌های تازه‌وارد می‌داند. در برداشتی دیگر می‌توان رشد دیروز شاخص را نتیجه تفاسیر محافظه‌کارانه اهالی بورس از تحرکات منطقه‌ای تلقی کرد.
 • برخورد ویترینی اقتصاد با بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران طی سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر در ارزش بازار، شاخص کل، ارزش و حجم معاملات بوده است. این امر با ایجاد شفافیت بیشتر در بازار و همچنین معرفی ابزارهای مالی جدید در اوراق بدهی مانند صکوک اجاره، صکوک مرابحه و امثال آن، ابزار مشتق مانند قرارداد آتی سبد سهام، قراردادهای اختیار معامله تک سهم و اوراق اختیار فروش تبعی حاصل شده است. در این میان بررسی ترکیب بازارهای مالی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نشان می‌دهد که با وجود رشد بورس و بازار سرمایه در سال‌های گذشته همچنان فرصت رشد زیادی در بازار سرمایه به‌ویژه بازار بدهی وجود دارد.
 • تداوم حرکت سهام در مسیر صعود

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل بازار سهام به‌رغم سایبانی ریسک‌های غیراقتصادی، در ادامه مسیر صعودی جلسه معاملاتی دوشنبه گام گذاشت. از این رو، دیروز شاخص کل رشد دیگری در حدود دو درصد رقم زد و بر سطح ۲۱۱ هزار و ۷۴۶ واحد ایستاد. در چنین شرایطی، شاخص کل‌ هم‌وزن که با فرض اثرگذاری یکسان سهام محاسبه می‌شود، رشد شتابنده‌تری را به نمایش گذاشت و بیش از سه درصد افزایش یافت. امری که حاکی از اقبال بیشتر فعالان بازار نسبت به سهام بنگاه‌های کوچک‌تر بازار بود.
 • تجدید ارزیابی دارایی ها، حمایت از تولید

  احسان قادری حسابدار رسمی
  در تجدید ارزیابی هیچ نوع معامله فروش، انتقال یکجانبه، انتقال مالکیت یا منافع استفاده از دارایی، ورود و خروج وجه نقد یا معادل آن و... اتفاق نمی‌افتد. در تجدید ارزیابی توان عملیاتی یا مالی واحد اقتصادی تغییر نمی‌کند و صرفا ارزش دارایی‌های موجود به لحاظ ارائه اطلاعات مفید و مربوط به‌روزرسانی می‌شود. همچنین در تجدید ارزیابی فرآیند تحقق درآمد کامل نمی‌شود.
 • تمدید فعالیت صندوق «ندای امید»

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری ندای امید با حضور تمام سهامداران آن برگزار شد. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» بنا به دستور جلسه این مجمع، درخصوص دوره فعالیت صندوق، مقرر شد تا فعالیت صندوق سرمایه‌‌گذاری نیکوکاری ندای امید به مدت ۸ ماه و تا تاریخ دوم آبان‌ماه امسال تمدید شود. ارکان صندوق در سال‌مالی جاری شامل کارگزاری آبان (مدیر صندوق)، حسابرسی فاطر (متولی صندوق)، انجمن حمایت از بیماران سرطانی غرب استان تهران (مدیر اجرای صندوق) و موسسه حسابرسی و خدمات مالی ارقام‌نگر (حسابرس صندوق) هستند.
 • تحقق سود تامین سرمایه نوین

  گروه بنگاه‌ها: تامین سرمایه نوین در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۹۷ توانست ۵۵۹ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، «تنوین» در این دوره افزایش سرمایه ۲۷ درصدی را به ثبت رسانده و با لحاظ این سرمایه جدید سود هر سهم نسبت به سال قبل ۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بیشتر

بیشتر