آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۰۹

 • شکاف ذهنی بورس‌بازان

  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران در روز گذشته با عقب‌نشینی شاخص کل به پایان رسید. فعالان سهام در آخرین روز کاری هفته با حضور بیشتر در سمت عرضه سهم‌های بزرگ، نماگر اصلی بازار را ۷۲۸ واحد تنزل دادند. این انتظار وجود داشت که پس از ثبت دو رشد متوالی قابل ملاحظه، گروهی از معامله‌گران که در منطقه سود یا نقطه سربه‌سر قرار داشتند، به انگیزه حفظ سود کسب شده از گزند ریسک‌های موجود در سمت فروش فعال‌تر شوند. این اتفاق در شرایطی که بازار جهانی و فضای سیاسی منطقه همچنان مستعد التهاب است، در عرضه‌های روز گذشته انعکاس محسوسی پیدا کرد. در این روز، با وجود افت دماسنج اصلی سهام، قیمت بسیاری از سهم‌های کوچک و متوسط به رشد خود ادامه داد. به‌طور کلی، نحوه آرایش معامله‌گران گویای وجود جذابیت در طیفی از سهام، در عین عدم اطمینان‌های نهفته در پیوند بورس با بازارهای جهانی و ریسک‌های سیاسی در خاورمیانه بود.
 • نوسان کم‌عمق آیفکس در محدوده منفی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران، پس از تجربه رشدی چهار درصدی در میانه هفته، افت کم‌عمقی را به نمایش گذاشت و حدود ۲/ ۰ درصد عقب نشست. از سویی همگام با کاهش محدود بازدهی شاخص کل فرابورس، متوسط بازدهی بازار بدهی نیز به ۵/ ۲۲ درصد کاهش یافت و کمترین مقدار ۱۸ روز اخیر را رقم زد. در شرایط فعلی به‌نظر می‌رسد به سبب تشدید ریسک‌های محیطی، شناسایی سود کوتاه‌مدت در اولویت معامله‌گران قرار گرفته است. امری که سبب شد تا دیروز نیز پس از گذشت دقایقی از آغاز معاملات، صف‌های فروش سنگین شده و قیمت نیمی از سهام فرابورسی در محدوده منفی قرار گیرد. هر چند در ادامه شاهد تعادل عرضه و تقاضای سهام بودیم، تعادلی که عمدتا به جذابیت سهم‌ها برای خرید بازمی‌گردد.
 • تصویب تقسیم ۲۰۰ ریال سود به ازای هر سهم سهند

  گروه بنگاه‌ها: در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنایع لاستیکی سهند تقسیم ۲۰۰ ریال سود به ازای هر سهم به تصویب رسید. به گزارش «دنیای اقتصاد» در این مجمع داود رحمانی، مدیر عامل این شرکت به تشریح عملکرد سهند در سال مالی ۹۷ پرداخت و گفت: در سال ۹۶ تولید تسمه نقاله در «پسهند» معادل یک هزار و ۲۸۳ تن بود که در سال ۹۷ به یک هزار و ۹۵۰ میلیون تن افزایش یافت. وی با اشاره به این مطلب که در تلاش هستیم تا با اجرای طرح توسعه به سبد محصولات سهند تنوع ببخشیم، تصریح کرد: طرح توسعه تولید تسمه نقاله سیمی در دستور کار قرار دارد که این طرح حاشیه سودی نزدیک به ۲۵ درصد برای سهند به همراه خواهد داشت. رحمانی گفت: تامین مالی طرح مزبور در حال بررسی است و با نظر هیات مدیره تا شهریور ماه امسال تعیین تکلیف خواهد شد.
 • تقسیم سود هزار ریالی برای هر سهم ارفع

  گروه بنگاه‌ها: شرکت آهن و فولاد ارفع در مجمع عمومی عادی سالانه خود برای هر سهم یک هزار ریال سود تقسیم کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت آهن و فولاد ارفع با حضور صاحبان ۹۳ درصد سهام برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷ تشکیل شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر