آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۰۶

 • تک‌صدایی مخرب در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: هیجان فروشی که از نیمه‌های معاملات روز شنبه در بازار سهام پدیدار شد، طی روز گذشته با وسعت بیشتری ادامه یافت و دامن طیف بیشتری از سهام بورس تهران را گرفت. دیروز شاخص کل با افت آخرین قیمت سهام حدود ۸۵ درصد از شرکت‌های بورسی، حدود ۴/ ۲ درصد دیگر کاهش یافت و ضمن واگذاری پنج کانال دیگر به سطح ۲۰۴ هزار و ۶۹ واحد تنزل کرد. برخلاف روز شنبه که سهام صنایع کوچک بورسی از افت قیمت مصون ماندند، طی روز گذشته قریب به اتفاق سهم‌ها تحت‌تاثیر رفتار همگون معامله‌گران روند تقریبا یکدستی را تجربه کردند. تحمیل این موج دسته‌جمعی فروش در ریزش ۲ درصدی شاخص هم‌وزن تبلور یافت. تحلیلگران ریشه‌های آرایش یک‌جانبه معامله‌گران و همرنگی در دو سوی خرید و فروش را عمدتا به عمق کم بازار در بروز ریسک‌های غیرمنتظره نسبت می‌دهند. نکته مهم این است که در بورس تهران به دلیل ضعف ساختاری و فقدان ابزارهای مالی متنوع امکان سنجش انتظارات از دست می‌رود و مانند روزهای اخیر یک‌صدایی مخربی بر معاملات سایه می‌افکند.
 • تاریخ جدید برای اجرای تغییرات بازار پایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : چهارشنبه هفته گذشته اطلاعیه‌ای از سوی «مدیریت نظارت بر ناشران بازار فرابورس» درباره نماد شرکت «صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان» (قشرین) منتشر شد که در بخشی از آن به زمان احتمالی برای اجرای مقررات جدید بازار پایه اشاره شده بود. مضمون این نامه آن است که درصورت تداوم روند کنونی افشای اطلاعات شرکت و نوع اظهار‌نظر حسابرس نسبت به‌صورت‌های مالی، ممکن است نماد قشرین تا زمان اجرای مقررات جدید بازار پایه (که در این نامه پایان خرداد ذکر شده است) در بازار «ج» بازگشایی نشود. سپس قید شد که در این صورت احتمالا با تبدیل تابلوهای بازار پایه به سه رنگ «نارنجی» و «زرد» و «قرمز»، نماد مزبور (قشرین) در بازار «زرد» گشایش خواهد یافت. سال گذشته با انتشار مقررات جدید بازارپایه، زمان ۷۰ روزه‌ای برای اجرای آن در نظر گرفته شده بود که با اردیبهشت امسال مصادف می‌شد. مدتی قبل تاریخ اول خرداد ماه برای اجرای قوانین جدید ذکر ‌شد و اینک اگر در متن نامه فوق اشتباهی رخ نداده باشد، باید منتظر اجرای قوانین جدید در ابتدای تیرماه امسال باشیم. در گزارشی که از نظرتان می‌گذرد به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در بازار پایه پرداخته می‌شود تا کمکی هر‌چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.
 • ریزش پنج کانالی شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته ریزش شدیدتری را به نمایش گذاشت و پنج کانال دیگر عقب‌نشینی کرد. شاخص کل هموزن با اثرگذاری یکسان نمادها نیز تقریبا پابه‌پای شاخص کل افت کرد. همسویی دو شاخص در مسیر نزول حاکی از آن بود که فشار فروش دیروز، برخلاف اولین روز هفته جاری نه تنها شامل حال نمادهای بزرگ‌تر بازار شد، بلکه سهام بنگاه‌های کوچک‌تر را نیز در دام افت قیمتی انداخت. سرخ‌پوش شدن ۳۴ صنعت بورسی نیز در حالی که تنها شاخص چهار صنعت تک‌‌سهمی رشد یافته بود نیز مهر تاییدی بر این ادعاست.
 • ابزارهای متنوع پشتوانه تامین مالی

  سنا: در شرایطی که هم اکنون از نظر اقتصادی پدید آمده است حتی ابزارهای مصرفی هم تبدیل به ابزارهای سرمایه‌ای شده‌اند که این موضوع به ضرر اقتصاد است. از طرف دیگر هم دارایی‌های مالی جزئی از دارایی‌های سرمایه‌گذاری هستند که افراد می‌توانند به منظور حفظ ارزش دارایی‌های خود از این ابزارها استفاده کنند.

بیشتر

بیشتر