آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • الگوی بورس‌بازی در فضای مه‌آلود

  علی صالحی نجف‌آبادی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس روز گذشته با عقب‌گرد ۲۱۸۹ واحدی به عدد ۲۰۹ هزار و ۱۵۵ واحد تنزل یافت. افت بیش از یک درصدی شاخص کل با توجه به رشد این نماگر در ساعات ابتدایی، بیش از هر چیز تحت تاثیر عوامل غیر‌بورسی و ریسک‌های غیراقتصادی رقم خورد. از سوی دیگر در سود بودن اکثریت قریب به اتفاق معامله‌گران بورسی و میل به ذخیره سود در شرایط افت قیمت‌ها با توجه به تجریه‌های قبلی، در تشدید این روند قابل ملاحظه تاثیر خود را بر جا گذاشت.
 • افزایش سرمایه، قطعی یا در اختیار

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : در برخی مجامع فوق‌العاده، تصویب افزایش سرمایه به‌صورت دو مرحله‌ای (و ندرتا بیشتر) برگزار می‌گردد. در این موارد معمولا مرحله اول به‌صورت قطعی تصویب می‌شود تا روال انجام آن و پذیره‌نویسی اولیه پس از مجمع شروع شود. مرحله (مراحل) بعدی هم در اختیار هیات مدیره قرار می‌گیرد تا در زمانی که سهامدار عمده و مدیران شرکت مناسب می‌دانند، اجرایی شود. یکی از عللی که سبب دو مرحله‌ای شدن افزایش سرمایه می‌شود، ملاحظات مربوط به مقام ناظر یعنی سازمان بورس است.
 • عقبگرد مجدد شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: سومین هفته اردیبهشت ماه با عقبگرد شاخص کل بورس تهران شروع شد. معاملات دیروز غالبا تحت‌تاثیر اخبار غیراقتصادی رقم خورد. با وجود اینکه تعداد بیشتری از کارشناسان و فعالان بازار پس از فروکش تب عرضه در هفته قبل انتظار صعود قیمت‌ها را داشتند، نگرانی از تاثیر اخبار ناملایم اقتصادی و غیراقتصادی در داخل کشور و در سطح بازار جهانی بهانه‌ای برای فشار بیشتر بر سهام بزرگ بازار و عقبگرد شاخص کل سهام شد.
 • دریافت مجوز رتبه‌بندی برای یک شرکت پردازش اطلاعات مالی

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در دو حوزه فعالیت‌های مالی و فناوری اطلاعات برای شرکت دانش‌بنیان پارت، مجوز رتبه‌بندی صادر کرد.
 • سعدمحمدی به ملی مس بازگشت

  گروه بنگاه‌ها: اردشیر سعدمحمدی سکان هدایت شرکت ملی مس را بر عهده گرفت. او به جای محمدرضا بنی اسدی‌راد که اخیرا بازنشست شده است، تکیه زد. جلسه معارفه وی با حضور اعضای هیات‌مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران و روسای ایدرو و ایمیدرو، دیروز در سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران برگزار شد. او که نخستین‌بار در دی‌ماه سال ۸۸ سکان هدایت شرکت مس را برعهده ‌گرفته بود، اظهار امیدواری کرد که با همکاری مجموعه مس،‌ ایمیدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسیر توسعه شرکت را بیش از گذشته ادامه دهد. اردشیرسعدمحمدی که در بخشی از سوابق کاری خود مدیرعاملی شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، ذوب‌آهن اصفهان و‌ هلدینگ توسعه معادن روی را دارد، تا پیش از احراز مدیرعاملی شرکت ملی صنایع مس، عضویت هیات‌عامل و همچنین معاونت توسعه طرح‌های معدنی و صنایع معدنی ایمیدرو را در اختیار داشت.
 • اعلام نحوه ارائه سرویس اطلاعات مشتریان سجام به کارگزاران

  روابط عمومی سمات: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، نحوه در اختیار گذاشتن سرویس اطلاعات مشتریان سجامی شده (Profile) به شرکت‌های کارگزاری را اعلام کرد. بر‌اساس مصوبه هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه نهادهای مالی از جمله مدیران صندوق‌ها و شرکت‌های کارگزاری که خدماتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، می‌توانند برای امور «شناسایی اولیه» و «کامل» مشتری نسبت به دریافت اطلاعات مورد‌نیاز از سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) اقدام کنند که در این صورت به دریافت مجدد این اطلاعات از مشتریان نیاز نخواهد بود.

بیشتر

بیشتر