آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۰۴

 • جایگاه بورس در رالی۹۸ بازارها

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته در حالی افت نزدیک به ۴ درصدی را تجربه کرد که نرخ دلار در بازار ارز تهران با رشد حدود ۷ درصدی مواجه شد. در شرایط معمول افت ارزش ریال و به تبع آن افزایش اسمی درآمدهای شرکت‌های صادراتی سیگنالی برای افزایش سود خالص و به تبع آن حمایت بنیادی از سهام محسوب می‌شود. علت رویه معکوس بازارها برای معامله‌گران بورس تهران چندان غریب نیست و رویه معکوس نرخ دلار در بازار آزاد و قیمت سهام را می‌توان در نتیجه افزایش ریسک‌های غیراقتصادی دانست.
 • دو رکورد در هفته منفی فرابورس

  دنیای اقتصاد: روند هفتگی قیمت‌ها در فرابورس ایران از تلاطم سهام و حکمفرمایی ثبات در بازار بدهی حکایت داشت. شاخص سهام فرابورسی پس از رکوردشکنی در اولین روز هفته قبل، در ادامه با دو افت شدید در روزهای میانی هفته مواجه شد و سرانجام در مقیاس هفتگی ضمن بازگشت از قله تاریخی، کاهش ۴/ ۱ درصدی را به ثبت رساند. رکورد تازه ارزش معاملات و رشدهای متوالی شاخص، استعداد شناسایی سود و اصلاح قیمت‌ها را در سهام فرابورسی پرورش داد. در ادامه، بروز شوک‌های بیرونی نظیر افت شدید قیمت‌های جهانی و همچنین سیل اخبار منفی از فضای سیاسی نقش پررنگی در ایجاد نگرانی در بین سهامداران و شدت‌بخشیدن به خروج پول‌های تازه‌وارد و افت قیمت‌ها ایفا کرد. اما فروشندگانی که در تب عرضه سهام خود را نقد کرده و سرمایه‌های خود را از جریان معاملات بیرون بردند، طی آخرین روز کاری هفته با بازگشت آرامش به بازار، در حسرت رشد دوباره قیمت‌ها ماندند. بر خلاف، فراز و نشیب پردامنه بهای سهام، در تابلوی موازی وضع به گونه‌ای متفاوت رقم خورد. قیمت اوراق خزانه در بازار بدهی تغییر چندان ملموسی پیدا نکرد تا میانگین نرخ بازده حول عدد ۲۳ درصد نوسان کند و در روز پایانی هفته روی مرز ۹/ ۲۲ درصد آرام بگیرد.
 • هفته استراحت شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران با ثبت افت ۴درصدی در هفته گذشته توانست هفته‌ای همراه با اصلاح و استراحت را نمایان کند. به این ترتیب شاخص کل بورس با ریزش ۸۷۶۵واحدی در مجموع هفته‌ای که گذشت به سطح ۲۱۱هزار واحدی بازگشت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر