آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۰۱

 • ریزش ۹ کانالی بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته برای دومین روز متوالی به حرکت در مسیر نزولی ادامه داد و این‌بار با افت ۸۲۳۷ واحدی (معادل ۷/ ۳ درصد) تا کانال ۲۱۵ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. این بیشترین درصد ریزش شاخص سهام از ۱۵ مهر ۹۷ (۲/ ۴ درصد) بود. در این میان هیجاناتی که عمدتا از عوامل غیراقتصادی نشأت می‌گرفت، سبب شد تا بار دیگر شاهد بروز رفتار گروهی میان سهامداران باشیم. بازی مجدد ترامپ در جنگ تجاری و افزایش تعرفه‌ها برای ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد و در نتیجه دریافت سیگنال‌های منفی از بازار جهانی، گمانه‌زنی‌هایی درخصوص اقدامات آمریکا در خاورمیانه و البته شناسایی سود از سوی معامله‌گران پس از رشد‌های پرشتاب اخیر، همگی دست به دست هم دادند تا شاخص سهام، پنجمین افت سنگین در تاریخ ۵۰ ساله این بازار را تجربه کند.
 • هفت تحلیل از اصلاح بازار سهام

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل بورس با ۸۲۳۷ واحد ریزش، پنجمین افت بزرگ تاریخ خود را ثبت کرد. مادامی که انتظار اصلاح سهام پس از جهش‌های متوالی وجود داشت، بیانیه بولتون و توییت ترامپ در رابطه با جنگ تجاری به نگرانی‌ها دامن زد و افت بورس را شدت بخشید. تشدید هیجانات، عمده سهام را با صف فروش مواجه کرد. با وجود این، تحلیل هفت کارشناس بازار سرمایه از اتفاق نظر آنها در رابطه با طبیعی بودن روند اصلاحی و عدم‌تغییر مسیر رونق بورس حکایت دارد.
 • سنگین‌ترین افت سهام طی هفت ماه

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : روز گذشته بورس تهران در حالی کار خود را آغاز کرد که از سویی آثار تلاطم‌آسای توییت ترامپ در بازارهای جهانی، شاخص‌های سهام جهانی و قیمت نفت را گرفتار موج کاهشی کرد و از سوی دیگر، انگیزه شناسایی سود را با قدرت بیشتری در معاملات سهام منعکس کرد. امری که باعث شد شاخص کل بورس تهران بزرگ‌ترین‌ گام اصلاحی خود را در سال جدید بردارد و۹ کانال عقب‌نشینی کند. به این ترتیب شاخص کل، با افت حدود ۷/ ۳ درصدی بر سطح ۲۱۵ هزار و ۸۲۱ واحدی قرار گرفت. ارتفاع شاخص کل هم‌وزن (با احتساب اثرگذاری یکسان نمادها) نیز تقریبا ۸/ ۲ درصد کاهش یافت که از عقب‌نشینی فراگیر تقاضا در تمامی صنایع بورس تهران خبر می‌داد. در عین حال، ریزش سنگین‌تر شاخص کل حکایت از فشار شدید فروش در سهام شرکت‌های بزرگ در مقایسه با سهم‌های کوچک داشت.
 • افزایش دمای ریسک در فرابورس

  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس طی روز گذشته با افت عمومی قیمت بر تابلوی سهام و ادامه رشد ملایم متوسط نرخ سود در بازار بدهی به پایان رسید. شاخص کل فرابورس در روزی که بهای سهام ۹۰ درصد تعداد نمادهای معاملاتی بازارهای اول و دوم کاهش یافت، یک و نیم درصد عقب نشست و در ارتفاع ۲هزار و ۶۲۳ واحدی قرار گرفت. دامنه وسیع افت قیمت‌ها در این روز حاکی از هیجان‌زدگی بسیاری از سهامداران و پیروی از موج دسته‌جمعی فروش بود. این حرکت اصلاحی که از روز یکشنبه در فرابورس نمودار شد، طی معاملات دیروز شدت بیشتری به خود گرفت. علاوه بر متغیرهای درونی، به نظر می‌رسد ریزش شاخص‌های جهانی سهام هم در تشدید عمومی عرضه سهام فرابورسی موثر بوده است. از سوی دیگر، قیمت اوراق خزانه در بازار بدهی در اغلب سررسیدها افزایش یافت و نرخ سود موثر را متعاقبا تحت فشار گذاشت؛ با وجود این، متوسط نرخ سود در این بازار رشد ملایمی را به ثبت رساند. اوراق تسهیلات مسکن نیز روز گذشته همسو با اوراق خزانه عموما در مسیر صعودی حرکت کرد. مجموعه این رفتار حاکی از ریسک‌گریزی اهالی فرابورس و افزایش تقاضا برای دارایی‌های امن‌تر نظیر اوراق خزانه است.
 • کاهش تولید در «فاسمین»

  گروه بنگاه‌ها: تولید شمش روی شرکت کالسیمین در فروردین سال جاری نسبت به اسفند سال قبل با کاهش ۶۴ درصدی همراه است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در حالی که قیمت جهانی سرب و روی در سه ماه اخیر به‌طور متوسط حول و حوش ۲ هزار و ۷۶۰ دلار است، تولیدات این شرکت در فروردین با کاهش ۹۷ درصدی مقدار فروش شمش روی و عدم فروش کنسانتره سرب مواجه بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر