آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۹۴

 • قله نوردی بورس تهران

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات دیروز با رشد فراگیر قیمت‌ها به رکورد بی‌سابقه دیگری دست یافت. همزمان با صفوف طولانی خرید در سهم‌های کوچک و متوسط، تشکیل جبهه قدرتمند تقاضا در نماد شرکت‌های بزرگ کالایی اعم از فلزات و پالایشی‌ها بر شتاب رشد شاخص کل تاثیر ملموسی بر جا گذاشتند. دماسنج اصلی سهام در این روز، با گسیل مستمر پول‌های خرد که روز گذشته به نحو قابل‌توجهی قوت گرفت، حدود ۲ درصد افزایش یافت و برای اولین بار وارد کانال ۲۰۹ هزار واحد شد. به این ترتیب، متوسط بازدهی بورس تهران از ابتدای سال ۹۸ تا انتهای معاملات دیروز از رقم قابل ملاحظه و بی‌رقیب ۱۷ درصد گذشت. همزمان با این اتفاق، شاخص هم‌وزن (با اثر یکسان نمادها) بازدهی خود از ابتدای سال را به عدد ۳۰ درصد نزدیک کرد تا نشانه‌ای بر سبقت چشمگیر سهام گروه‌های کوچک‌تر باشد. واگرایی این دو نماگر و بازدهی بیشتر سهام کوچک‌تر را می‌توان بازتابی از اثر اهرمی خبر افزایش نرخ‌های فروش بر سودآوری بنگاه‌های کوچک‌تر و از طرف دیگر، موانع و ریسک‌های متعدد پیرامون شرکت‌های بزرگ و عمدتا صادراتی بورس تهران دانست.
 • فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس

  علیرضا توکلی*
  دنیای اقتصاد : هفته گذشته و در جریان برگزاری نمایشگاه فاینکس برخی سهامداران بازار پایه از فرصت حضور مسوولان سازمان بورس استفاده کرده و نکات مورد نظر خود در زمینه مقررات جدید بازار پایه را با رئیس سازمان بورس و معاونانش در میان گذاشتند. واقعیت آن است که شخصیت‌های حقوقی بازار فعالیتی در خرید و فروش سهام بازار پایه ندارند و بالطبع از این کانال بازخوردی به مسوولان سازمان بورس نمی‌رسد. عمده فعالان بازار پایه سهامداران جزئی هستند که شهرت چندانی هم نداشته تا احیانا در جلسات هم‌اندیشی یا نظرخواهی احتمالی دعوت شوند و نظرات خود را با مدیران یا کارشناسان سازمان بورس در میان بگذارند.
 • پایداری آیفکس در مسیر صعود

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل فرابورس همگام با افزایش تقاضای چشمگیر سهامداران خرد گام بزرگی به سوی صعود برداشت و در سطح ۳۹/ ۲۵۶۸ واحدی قرار گرفت. به دنبال انتشار گزارش‌های عملکرد ماهانه شرکت‌ها و تقویت جریان اطلاعات در میان فعالان بازار، رشد قیمت سهام منطقه وسیع‌تری از بازارهای اول و دوم را در بر گرفت و بیش از ۸۰ درصد نمادهای فرابورسی را سبزپوش کرد. از سوی دیگر، بازدهی بازار بدهی به میزان ۴/ ۰ واحد درصد عقب‌نشینی کرد. حضور مداوم فشار فروش در بازار تسهیلات مسکن نیز متوسط قیمت اوراق «تسه» را مجددا کاهش داد.
 • جهش چهار کانالی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: در بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در حالی شاخص با جهش نزدیک به ۲ درصدی همراه شد که شاهد جریان قوی از نقدینگی از سوی افراد حقیقی و حقوقی به سمت بورس هستیم. طی معاملات روز گذشته معامله‌گران شاهد تشکیل صف‌های خرید در اکثر نمادهای عمده بازار بودند. این صف‌های خرید ناشی از سه دلیل ورود نقدینگی تازه، انتظار برای افزایش بهای ارز و انتشار گزارش‌های مطلوب از شرکت‌ها برای عملکرد فروردین ارزیابی می‌شود. در همین حال با انتشار آمار رشد تورم اشتیاق عمده‌ای در بازارها به ویژه بازارهای کالایی برای خرید محصولات شرکت‌ها به چشم می‌خورد که این مساله نیز خود به دلیل دیگری برای رشد بازار تبدیل شده است. در این شرایط دیروز شاخص کل به مدد رشد نمادهای فولاد مبارکه، پالایشگاه‌های اصفهان و بندرعباس و گل گهر توانست به رشد ۳۹۵۶ واحد (معادل ۹/ ۱درصد) دست یابد. به این ترتیب شاخص کل دیروز در پایان معاملات رقم ۲۰۹هزار و ۲۴۳واحد را تجربه کرد. در بازار دیروز شاخص کل هموزن نیز ۷/ ۱ درصد رشد کرده و به رقم ۴۲ هزار و ۵۷۷ واحد رسید.
 • تفویض برخی اختیارات به بورس‌ها

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص اقدامات انجام شده در سال گذشته این سازمان به واگذاری برخی اختیارات به بورس‌ها اشاره کرد و گفت: هدف از واگذاری این وظایف به بورس‌ها، نخست ایجاد رقابت سالم بین بورس و فرابورس به دلیل نزدیکی این دو بازار است.

بیشتر

بیشتر