آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۷۸

 • سورپرایز فروشندگان بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات روز گذشته را نیز در مسیر صعودی به پایان رساند. این در حالی بود که طی ساعات آغازین معاملات به سبب افزایش فشار فروش از سوی معامله‌گران شاهد ثبت ارقامی منفی برای این نماگر بودیم. شرایطی که سبب شد تا شاخص کل با افت بیش از ۱۴۰۶ واحدی، با عقب‌نشینی دو کانالی مواجه شود. در ادامه سیگنال‌های مثبت ارسالی از بورس کالا و بازار جهانی، مسیر قیمت‌ها را تغییر داد. تغییر مسیری که نتیجه آن رشد ۵۱۹‌واحدی (معادل ۳/ ۰ درصد) و قرار گرفتن این نماگر در میانه کانال ۱۸۸ هزار واحدی بود. در این میان افزایش چشمگیر ارزش معاملات و رسیدن به سطوح ۹۰۰ میلیارد تومانی که نشانی از ورود پول‌های تازه‌نفس به بورس دارد، اثر قابل‌توجهی بر تغییر مسیر شاخص سهام داشت. به این ترتیب بازدهی شاخص کل سهام از ابتدای سال تاکنون از ۵/ ۵ درصد فراتر رفت.
 • سبزپوشی یکدست صندوق‌های بورسی در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: نوسانات حاکم بر بازار سهام در سال ۹۷، ثبت بازدهی ۸۶درصدی شاخص کل را به دنبال داشت. در این شرایط صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مطابق با روال معاملاتی خود، توانستند روندی همگام با شاخص کل بورس و در بعضی موارد با بازدهی بیشتر از این نماگر را به نمایش گذارند. به‌طوری‌که تمامی صندوق‌های فعال در بازار سال ۹۷ را سبزپوش سپری کردند.
 • رفت و برگشت «آیفکس»

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : فرابورس ایران پس از بازدهی بیش از ۱۴ درصدی طی ۱۲ جلسه معاملاتی اخیر با انگیزه بالای شناسایی سود از سوی سهامداران، معاملات روز گذشته را آغاز کرد و به همین دلیل نماگر کل این بازار در ابتدای کار افت کرد. اما با بروز اثرات مثبت بنیادی در برخی از سهم‌های بزرگ و افزایش تقاضا در گروه‌های کالایی، افت شاخص دوام چندانی نیافت و در نهایت به محدوده مثبت بازگشت. تابلوهای اول و دوم از حیث جذب نقدینگی سرآمد سایر بازارهای فرابورسی بود؛ به‌طوری که معاملات این بازار طی روز گذشته، حدود ۳۸ درصد از خرید و فروش‌های حدود ۴۹۵ میلیارد تومانی در بازارهای چندگانه فرابورس را به خود اختصاص داد. از طرف دیگر، متوسط نرخ بهره بازار بدهی مجددا اندکی عقب‌روی را تجربه کرد و در عین حال، از شدت فشار عرضه در بازار تسهیلات مسکن نیز کاسته شد.
 • دو نیمه متفاوت معاملات سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته به‌رغم درگیری با عرضه‌های سنگین توانست با اقبال به سمت گروه پالایشگاهی به رشد شاخص ادامه دهد. در بازار دیروز معامله‌گران پس از عرضه‌های سنگین روز یکشنبه در آغاز معاملات عرضه‌های سنگینی را تجربه کردند اما با گذشت زمان بازار توانست براین عرضه‌ها غلبه کند و در نهایت با اقبال معامله‌گران به سوی گروه پالایشی شاخص با رشد به کار خود پایان دهد. در گروه پالایشی و پتروشیمی دیروز بازگشایی بازارهای جهانی نفت و تداوم حضور نفت برنت در ورای مرز ۷۰دلار برای هر بشکه دارای اهمیت بود.در این شرایط شاخص کل با رشد نمادهای پالایشگاه‌های اصفهان، تهران و بندرعباس به همراه نمادهای مپنا و ملی مس در پایان معاملات توانست به رشد ۵۱۹واحدی معادل ۲۸/ ۰ درصد دست یابد و در پایان معاملات به رقم ۱۸۸هزار و ۵۹۲واحد برسد. دیروز شاخص کل هموزن نیز توانست با رشد ۱۲۵واحدی معادل ۳۴/ ۰ درصد در پایان معاملات به رقم ۳۶هزار و ۷۴۳واحد برسد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر