آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۷۷

 • پول‌های جدید در راه بورس

  دنیای اقتصاد: شاخص سهام با صعود روز گذشته، وارد محدوده ۱۸۸ هزار واحدی شد و به این ترتیب نسبت به کف قبلی خود در اواخر بهمن، ۳۲ کانال‌شکنی را به ثبت رسانده است. در ادبیات مالی این میزان رشد ۲۰ درصدی به معنای ورود به رونق رسمی (بازار گاوی) است. همزمان ارزش معاملات سهام به بیشترین سطح از آبان ۹۷ رسیده است که ورود پول‌های تازه به بورس را نوید می‌دهد. پیش از این نیز، مشارکت بالای سهامداران حقیقی در معاملات بورسی گزارش شده بود که تاکید می‌کند سرمایه‌گذاران جدید از این بازار استقبال کرده‌اند. وضعیت مناسب بازار جهانی در شرایط کنونی و همچنین حفظ سطوح فعلی نرخ دلار در بازار ارز از جمله دلایل بنیادی حمایت‌کننده از بورس است. در سوی دیگر، جاماندگی سهام از رشد تورمی سایر بازارها در سال گذشته پتانسیل پنهانی برای تداوم مسیر صعودی خواهد بود. بنا بر شواهد موجود، نااطمینانی‌های غیراقتصادی می‌توانند مانعی برای رونق بورس باشند. به‌طور کلی چهار مساله نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار جهانی، سیاست خارجی و سیاست‌گذاری داخلی مهم‌ترین متغیرهای اثرگذار بر فضای عمومی بورس محسوب می‌شوند. اکنون نیز با ورود احتمالی پول‌های تازه، جریان نقدینگی به‌عنوان بازی‌ساز پنجم نقش تعیین‌کننده‌ای بر کارنامه سهام خواهد داشت.
 • دامنه نوسان نامرئی در بازار پایه

  علیرضا توکلی*
  دنیای اقتصاد: در هفته پایانی سال گذشته و روزهای معاملاتی سال جدید، شاهد بازاری عمدتا مثبت همراه با رشد قیمت بسیاری از نمادها بودیم. پیش‌بینی برخی از فعالان بازار سرمایه آن است که سهامدارانی که سال‌ها در دوران رکود و تثبیت نرخ ارز، شاهد کاهش قیمت سهم‌های بنیادی خود بودند اینک شاهد رشد قیمت و بازدهی سهام خود هستند یا در آینده نزدیک خواهند بود.
 • رشد سهام در سایه عرضه‌های سنگین

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در حالی شاهد رشد ۸۳/ ۰درصدی شاخص کل بود که اکثر نمادهای عمده بازار در ساعات پایانی معاملات با عرضه‌های سنگینی مواجه شدند. به این ترتیب شاخص کل بورس با رشد ۱۵۳۹واحدی در محدوده ۱۸۸هزار واحدی متوقف شد.
 • حرکت آیفکس به سمت قله تاریخی

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: روز گذشته افزایش سطح عمومی تقاضا در بازارهای اول و دوم فرابورس، ارتفاع شاخص کل را از کانال ۲۴۰۰ واحدی عبور داد. به این ترتیب آیفکس با رشد ۸۳/ ۰ درصدی (معادل ۲۰ واحد) بر سطح ۵۴/ ۲۴۱۰ واحدی قرار گرفت و به نزدیکی بیشترین مقدار تاریخی خود بازگشت. جریان بالای نقدینگی معاملات خرد نیز در این روز قابل توجه بود. به‌طوری که بیشترین ارزش معاملات فرابورس ایران از پنجم آذر سال گذشته رقم خورد. روز گذشته بیش از یک میلیارد برگه بهادار به ارزش حدود ۵۲۰ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس دست به دست شد که بخش عمده آن در بازارهای اول و دوم به گردش درآمد.

بیشتر

بیشتر