آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۷۴

 • متلاطم‌ترین سال تاریخ بورس

  دنیای اقتصاد: سال ۹۷ را باید متلاطم‌ترین سال بورس تهران طی تاریخ فعالیتش دانست. بر اساس آمار موجود، نیمی از شدیدترین رشدها و نیمی از سهمگین‌ترین افت‌های روزانه شاخص کل سهام طی بیش از ۲۰ سال اخیر، در سال ۹۷ به وقوع پیوسته و همزمان با ورود حجم انبوه نقدینگی، رکورد حجم و ارزش معاملات خرد نیز در هم شکسته است. مطالعه عوامل موثر بر بازارها نشان می‌دهد که سیاست‌های نادرست پولی، ارزی و تجاری، خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها در کنار جنگ تجاری بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا در جهش‌ها و ریزش‌های سهمگین شاخص بورس تهران طی سال ۹۷ بیشترین تاثیر را بر جا گذاشته‌اند. در عین حال، تشدید ریسک‌های محیطی به‌ویژه در نیمه دوم سال بروز انحراف‌های رفتاری و تغییر مقطعی ذائقه بورس‌بازان را در پی داشته است.برآیند این نیروها سبب شد تا نرخ بازدهی بورس تهران طی سال ۹۷ به عدد ۸۳ درصد برسد.
 • سال ۱۰۱ درصدی فرابورس ایران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : امروز در حالی شاهد آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران در سال ۹۷ هستیم که پرونده این بازار با رشد بیش از ۱۰۱ درصدی آیفکس از ابتدای سال تا روز گذشته بسته می‌شود. به این ترتیب نماگر فرابورس پس از فراز و نشیب بسیار و ثبت رکود تاریخی ۲۲۴۱ واحد در روز ۹ مهرماه، سرانجام در پایان دادوستدهای روز گذشته در سطح ۵/ ۲۲۰۶ واحد قرار گرفت. معامله‌گران در این سال شاهد عرضه اولیه سهام ۱۵ شرکت در فرابورس ایران بودند، ضمن آنکه با عرضه اولیه ۲۰ سررسید اسناد خزانه اسلامی، شاهد گسترش قابل‌توجه بازار بدهی در سال ۹۷ بودیم.
 • رشد دو درصدی سهام در آستانه عید

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در آستانه فرارسیدن سال نو با جهش شاخص کل همراه شد و رشد ۲درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.
 • تصویب افزایش ۶۷ درصدی سرمایه سپ

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه پرداخت الکترونیک سامان۶۷ درصد افزایش یافت، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و به منظور اصلاح ساختار مالی، عملیاتی می‌شود. به گزارش روابط عمومی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت که ۲۶ اسفند ماه در سالن تلاش وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد، با توجه به صدور مجوز توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، دستور جلسه افزایش سرمایه قانونی از ۱۸۰۰ به ۳ هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته مورد موافقت سهامداران قرار گرفت.
 • انتشار «پرسش و پاسخ‌های کارگروه‌های تخصصی جامعه حسابداران رسمی ایران»

  دنیای اقتصاد: کتاب «پرسش و پاسخ‌های کارگروه‌های تخصصی جامعه حسابداران رسمی ایران» منتشر شد. کارگروه‌های تخصصی جامعه حسابداران رسمی ایران به‌عنوان مرجعیتی واحد برای پاسخگویی به پرسش‌های فنی و حرفه‌ای «حسابداران رسمی» درباره به‌کارگیری صحیح الزامات استانداردهای قانونی، مقرراتی و حرفه‌ای در زمینه حسابداری، حسابرسی، آیین اخلاق و رفتار حرفه‌ای و قوانین و مقررات مربوط توسط «حسابداران رسمی» است.
 • شکست بخورید و برخیزید

  دنیای اقتصاد: کتاب شکست بخورید و برخیزید توسط انتشارات «دنیای‌اقتصاد» منتشر شد. کتاب مزبور که در برگیرنده این مفاهیم است که «چگونه می‌‌توان در پس هر شکستی، قوی‌‌تر از گذشته برخاست؟» توسط اسکات آدامز به نگارش درآمده و از سوی شاهین احمدی ترجمه شده است. این کتاب، داستان موفقیت بسیار نامحتمل افراد در دل مجموعه‌ای از شکست‌های خجالت‌آور است.

بیشتر

بیشتر