آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۷۵

 • آغاز بهاری بورس تهران

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در ایام نوروز نیز به مسیر صعودی خود ادامه داد و بازدهی ۷/ ۳ درصدی را تجربه کرد. مطابق با انتظارات «دنیای اقتصاد» سهام طی هفته‌های معاملاتی اخیر رشدهای پیاپی را تجربه کرده است. پس از ثبت صعود ممتد در ۱۴ روز متوالی در آخرین روز معاملاتی ایام نوروز شاخص کل افت اندکی را به ثبت رساند و در نتیجه شاخص کل از میانه اسفند تاکنون بازدهی ۱۴ درصدی را به ثبت رساند. در گزارش‌های «دنیای اقتصاد» در هفته‌های پایانی سال گذشته به انتظار برای رونق معاملات بورس و پیشتازی سهام در مقایسه با دیگر بازارها اشاره شده بود. مطابق با انتظارات معامله‌گران با آگاهی نسبت به واقعیت‌های بنیادی در سمت خرید سهام فعال شدند. پس از رشدهای اخیر می‌توان گفت تنها بخشی از جاماندگی بورس از دیگر بازارها مانند دلار جبران شد. همچنان می‌توان گفت پتانسیل ادامه صعود بورس مهیا است و متغیرهای بنیادی اثرگذار بر سودآوری شرکت‌ها فضا را برای ادامه رشد قیمتی سهام فراهم آورده است.
 • افزایش سرمایه‌های نوروزی بازار سهام

  علیرضا توکلی*
  دنیای اقتصاد : در روزهای پایانی سال گذشته بسیاری از سهامداران چشم به سایت کدال دوخته بودند تا از ثبت افزایش سرمایه سهام‌ خود از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها مطمئن شوند، زیرا برداشت غالب از قانون این بود که برای بهره‌مندی از معافیت مالیاتی باید مراحل ثبت افزایش سرمایه در سال ۱۳۹۷ به پایان برسد. برخی از شرکت‌ها تا آخرین روز کاری سال ۱۳۹۷ اعلامیه ثبت افزایش سرمایه خود را در کدال منتشر و برخی از شرکت‌ها هم سهامداران را در حالت بیم و امید راهی تعطیلات نوروزی کردند.
 • پیشروی فرابورس از دو جبهه

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران به‌رغم سال‌‌های قبل و برخلاف انتظار بسیاری از اهالی بازار، فضای نیمه‌تعطیل ایام نوروز را با رونق چشمگیر سهام پشت سر گذاشت. شاخص کل این بازار طی تنها ۵ روز کاری توانست بازدهی قابل ملاحظه ۵/ ۶ درصدی را ثبت کند و در ارتفاع بی‌سابقه ۲ هزار و ۴۰۵ واحدی بایستد. این روند صعودی که از روزهای پایانی سال گذشته آغاز شده بود با حفظ سطح نسبتا بالای ارزش معاملات در جریان روزهای نیمه‌تعطیل ادامه یافت. اخبار مساعد از بازار جهانی در کنار عدم بروز ریسک محیطی و همچنین ارزندگی طیف وسیعی از سهم‌های فرابورسی را می‌توان از دلایل استقبال اهالی بازار از سهام طی این دوره برشمرد. از سوی دیگر، رشد تقاضا در بازار بدهی ضمن ارتقای قیمت‌ها به عقبگرد یک واحد درصدی متوسط نرخ بازدهی در اسناد خزانه منجر شد.
 • عیدی۷/ ۳ درصدی بورس به سرمایه‌گذاران

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران ۵روز ابتدای سال ۱۳۹۸را با رشد ۶هزار و ۶۲۲واحدی معادل ۷/ ۳درصد به پایان رساند. بازار سهام سال ۹۷با بازدهی ۸۶درصدی در شاخص کل و همچنین بازدهی ۹۱درصدی شاخص کل هم‌وزن را در حالی به پایان رساند که معامله‌گران هر‌چند بازدهی متناسب با بازارهای طلا و ارز به‌دست نیاوردند، اما در مقایسه با بازارهای نظیر سپرده بانکی و اوراق مشارکت و همچنین بخش عمده بازار املاک موفق‌تر ظاهر شده و توانستند بازدهی بیش از تورم رسمی را به ثبت برسانند.
 • لزوم افزایش قدرت بورس برای تامین مالی شرکت ها

  باشگاه خبرنگاران جوان: علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران گفت: بورس اوراق بهادار تهران با نگاهی به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و با توجه به جایگاهی که به‌عنوان هماهنگ‌کننده اصلی فعالیت‌های بازار سهام و اوراق بهادار بر عهده دارد، اولین رکن بازار سرمایه است که برنامه‌ریزی استراتژیک را به‌عنوان وظیفه اصلی مدیریت ارشد اقتصاد ایران انجام می‌دهد. صحرایی درخصوص نمای کلی بورس تهران گفت: صنایع بورسی امسال به ۴۰ صنعت افزایش پیدا کرده‌اند و ابزارهای مالی موجود در بورس تهران شامل سهام و حق‌تقدم، آتی تک‌سهم، آتی سبد سهام، اختیار معامله سهام، اختیار فروش تبعی، اوراق مشارکت، انواع صکوک، صندوق‌های قابل معامله و صندوق زمین و ساختمان است.
 • حضور پررنگ‌ استارت‌آپ‌های بازار سرمایه در فین‌استارزپلاس

  سنا: مدیرعامل فرابورس ایران از حضور استارت‌آپ‌های فین‌تک در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه امسال در حوزه‌های مختلف خبر داد.
 • منطقی‌تر شدن روند بازار با راه‌اندازی آتی سبد سهام

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار قراردادهای آتی روی سبد سهام را مزیتی بزرگ برای تعادل‌بخشی به بازار سهام دانست و گفت: از آنجا که این ابزار در مقایسه با دیگر ابزارها تنوع بیشتر و ریسک کمتری دارد انتظار می‌رود موفق‌تر از دیگر ابزارها عمل کند.

بیشتر

بیشتر