آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۶۴

 • جمع صفر نیروها در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: در حالی که انتظار می‌رفت بازار سهام با شکاف به وجود آمده در جبهه تحریم‌های نفتی واکنش مثبتی نشان دهد، اما این انتظار رنگ واقعیت نگرفت و بورس تهران معاملات نخستین روز هفته را با برآیند تقریبا صفر شاخص کل پشت‌سر گذاشت. افزایش نماگر اصلی بازار طی روز گذشته تحت تاثیر جدال نیروهای متقابل به ۸۱ واحد محدود شد و به این ترتیب، این شاخص برای سومین روز متوالی در کانال ۱۸۳ هزار واحدی باقی ماند. جریان دادوستدهای دیروز نشان داد که حرکت جدی‌تر شاخص مستلزم پایه‌های مستحکم‌تری در فضای کلی حاکم بر سهام است. پس از رونمایی از کارنامه بنگاه‌ها طی نیمسال نخست، سه‌گانه تحریم‌های نفتی، نوسان پردامنه قیمت‌ها در بازارهای جهانی و همچنین بلاتکلیفی سیاست‌گذار در حوزه ارز از عوامل تعیین‌کننده روند آتی قیمت‌ها طی روزهای آتی قلمداد می‌شوند که هر نشانه مثبت یا منفی از آن می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد.
 • دو گام نوین در فرابورس ایران

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: فرابورس ایران در روز شنبه در حالی شاهد برگزاری جلسه معارفه شرکت پتروشیمی قائد بصیر بود که از دو گام جدید در راستای توسعه و افزایش نظارت در این بخش بازار سرمایه، رونمایی شد. بر این اساس روز گذشته معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران به تشریح سازوکار سامانه‌های داخلی این شرکت به‌نام «فراسا» پرداخت که سامانه‌ای نظارتی بر نحوه خرید و فروش کارگزاران و معامله‌گران مربوط به آنها خواهد بود. به‌طوری‌که سامانه مزبور نحوه و میزان خرید و فروش کارگزاری‌ها و سهامداران را کنترل خواهد کرد. همچنین نحوه بازارگردانی و بررسی امکان فعالیت و به‌کارگیری صندوق‌های بازارگردانی و پوشش ریسک گام جدید دیگر فرابورس در راستای توسعه هرچه بیشتر عنوان شد.
 • تقابل عرضه و تقاضا در فرابورس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : معاملات هفته جاری فرابورس در حالی آغاز شد که تداوم تقابل دو نیروی عرضه و تقاضا در روند شاخص کل بازار پدیدار بود. در نهایت با برابری تقریبی این دو نیرو، آیفکس با افت نزدیک به ۱۰ واحدی در نزدیکی سطح ۲۰۰۸ آرام گرفت. افزون بر ۸۷۷ میلیون سهام به ارزش بالغ بر ۳۲۷ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس مورد معامله قرار گرفت. با نزدیک شدن به موعد عملی شدن دور دوم تحریم‌ها، محافظه‌کاری سهامداران بیش از پیش نمود پیدا می‌کند. این در حالی است که آخر هفته گذشته دو خبر مهم منتشر شد که بسیاری از کارشناسان را به صعودی شدن مسیر بازار سهام امیدوار کرد.
 • تکرار اشتباه در سهام بانکی؟

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران در ماه‌های اخیر رشدهای پرشتابی را تجربه کرده است. در این میان جهش قیمتی نمادهای بانکی جالب توجه است. بهانه رشد سهام این گروه همراستا با بازار است. جهش ارزی که اقتصاد کشور در ۱۰ ماه اخیر تجربه کرده است عامل برخی از تحولات در صورت‌های مالی بانک‌ها شده و دستاویزی برای اهالی بازار تا در سمت خرید سهام بانکی فعال شوند.
 • لازم‌الاجرا بودن دستورالعمل‌های اصلاحی از اوایل آذر

  سنا: مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، از لازم الاجرا بودن اصلاحات انجام شده در دستورالعمل‌های افشا، پذیرش و معاملات بورس و فرابورس و همچنین ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت از اوایل آذر ۹۷ خبر داد. سعید محمدعلیزاده در این خصوص اظهار کرد: اصلاحات انجام شده برای آگاهی فعالان بازار و همچنین اعمال تغییرات در سامانه معاملات و سامانه کدال لازم‌الاجراست.
 • بازار سهام بی‌توجه به تحریم‌ها

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران در آستانه شروع دور جدید تحریم‌های ایالات متحده شرایط متعادلی را پشت سر گذاشت. به این ترتیب در بازار دیروز به‌‌رغم تبلیغات منفی فراوان در مورد شروع تحریم‌ها، معامله‌گران شرایط متعادلی را پشت سر گذاشتند. در همین حال انتظار می‌رود با توجه به روند تحولات گذشته، شروع دور جدید تحریم‌ها بر بازار تاثیری نگذارد. هر چند بازار با اعلام ابهام‌آلود شمول ۳۰۰ شرکت جدید ایرانی در تحریم‌ها مواجه است. این تحریم پر‌تعداد ممکن است برخی از شرکت‌های بازار سرمایه را در برگیرد. در حال حاضر بازار سرمایه در انتظار سیاست‌های وزرای جدید اقتصاد و صنعت است تا در آستانه رخداد تحولات مهم سیاسی، نقشه راه حرکت آتی کشور را مشخص کند.
 • توزیع سود سهام بورس تهران از طریق سامانه سجام

  سمات: نخستین بار سود سهام بورس اوراق بهادار تهران از طریق اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) میان سهامداران توزیع شد. اطلاعات سهامداران حقیقی و حقوقی بورس تهران از سامانه سجام استخراج و سود سهام این بورس به حساب آنها واریز شد. این در حالی است که قبل از این مشکلاتی برای دریافت اطلاعات هویتی، ارتباطی و بانکی سهامداران بورس انرژی وجود داشت که این امر باعث شده بود سود سهام این شرکت در زمان مقرر به حساب سهامداران پرداخت نشود.
 • تصویب کلیات «وارانت» در کمیته فقهی سازمان بورس

  ایکنا: دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: کلیات «وارانت» از نظر کمیته فقهی به تایید رسید اما جزئیات مصوبه این کمیته، بعد از تنظیم مصوبه و ابلاغ آن مشخص می‌شود. مجید پیره، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، درباره مصوبات جلسه گذشته این کمیته گفت: جلسه اخیر کمیته فقهی به بررسی سهام درخواستی جهت انتشار اوراق اجاره و همچنین بررسی ابعاد فقهی «وارانت» اختصاص داشت. وی ادامه داد: درخصوص موضوع اول، سهامی که درخواست شده بود در انتشار اوراق اجاره به‌عنوان دارایی مبنای انتشار این اوراق قرار بگیرد در جلسه کمیته فقهی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از مجموع درخواست‌هایی که در اختیار این کمیته قرار داشت، هفت مورد به تصویب رسید که شرایط لازم برای احراز صلاحیت‌های مورد نیاز برای اجاره قرار گرفتن را داشتند اما بقیه آنها از نظر فقهی صلاحیت کافی نداشتند که مبنای انتشار اوراق اجاره قرار گیرند.

بیشتر

بیشتر