آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۶۵

 • سرگیجه معامله‌گران در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات دیروز را با رشد تقریبی یک‌هزار واحدی آغاز کرد و برای مقاطعی به کانال ۱۸۴ هزار واحد قدم گذاشت، اما در پایان معاملات طی چرخشی هیجانی در محدوده منفی قرار گرفت. به این ترتیب، دماسنج بازار پس از سه روز کانال ۱۸۳ هزار واحدی را واگذار کرد و با افت ۵۳۰ واحدی به سطح ۱۸۲ هزار و ۶/ ۹۱۸ واحد تنزل کرد. نگرانی بورس‌بازان از آینده تحریم‌ها و تمایل بیشتر به نقد کردن سهام از عوامل تاثیرگذار در فشار فروش روز گذشته ارزیابی می‌شود. غلبه عرضه از سوی فعالان خرد سبب شد تا نقش حمایتی سهامداران عمده در بازار رفته‌رفته کمرنگ شود و شاخص از اوج روزانه خود فاصله بگیرد. از سوی دیگر، هیجان‌زدگی فعالان سهام با انتشار خبر اعاده لایحه CFT به مجلس برای رفع ایراد و ابهام، به عرضه‌های سهام دامن زد و شاخص کل را در آخرین ساعت معاملات به محدوده منفی کشاند.
 • مانیفست هشت ضلعی بورس تهران

  دنیای اقتصاد: تامین منابع مالی به‌ویژه منابع مالی بلندمدت از جمله موضوعاتی است که نه‌تنها در ایران که در بسیاری از کشورهای در‌حال‌توسعه و توسعه‌یافته به‌طور روزافزون مورد‌توجه قرار گرفته و خود را به یکی از مباحث چالش برانگیز و جذاب بازارهای مالی بدل کرده است. در ایران، به‌طور سنتی بار اصلی تامین مالی شرکت‌ها بر دوش بانک‌ها قرار دارد. به گفته مدیرعامل شرکت بورس تهران اما در دنیا، نیمی از تامین‌ مالی از طریق بازار پول و نیمی دیگر از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود. شرایطی که تاکید بر لزوم رشد و توسعه بازار سهام و ارتقای نقش آن در تامین مالی را یادآور می‌شود. مدیرعامل شرکت بورس تهران در گفت‌وگو با «ایسنا» با تاکید بر این مهم اظهار کرد: بورس تهران آماده‌ است تا ضریب نفوذ بازار سرمایه را افزایش داده و سرمایه‌گذاران بیشتری را اعم از خرد و کلان، حقیقی و حقوقی به بازار سرمایه جذب کند.
 • تناوب تجدید ارزش‌گذاری در استانداردهای حسابداری

  عباس وفادار حسابدار رسمی و کارشناس رسمی دادگستری
  به موجب استاندارد بین‌المللی حسابداری شماره ۱۶ با عنوان «املاک، ماشین‌آلات و تجهیزات» و نیز استاندارد حسابداری شماره ۱۱ ایران با عنوان «دارایی‌های ثابت مشهود» که از استاندارد بین‌المللی بالا اقتباس شده است، برای املاک، ماشین‌آلات و تجهیزات یا به عبارت دیگر، دارایی‌های ثابت مشهود، باید یکی از دو روش «بهای تمام‌شده» یا «تجدید ارزش‌گذاری» را به‌عنوان رویه حسابداری برای اندازه‌گیری بعد از شناخت اولیه آنها انتخاب کرد و در مورد تمام اقلام یک طبقه دارایی‌های ثابت مشهود به‌کار برد.
 • تداوم حرکت آیفکس در مسیر کاهشی

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته با تداوم تقابل عرضه و تقاضا روز کاری خود را شروع کرد. اما در میانه معاملات همزمان با انتشار خبری از سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر ایرادات و ابهامات وارد بر لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم شاهد افزایش فشار فروش از سوی معامله‌گران خرد بودیم. وضعیتی که سبب شد تا بازار روند نزولی به خود بگیرد. به این ترتیب دیروز شاخص کل با افت بیش از ۲۳ واحدی (معادل ۲/ ۱ درصد) در سطح ۶/ ۱۹۸۴ واحدی متوقف شد. در آستانه عملی شدن دور دوم تحریم‌ها بیش از ۸۹۲ میلیون سهم به بهای بالغ بر ۴۷۵ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه مورد معامله قرار گرفت.
 • برآیند منفی رفت و برگشت شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران دیروز شاهد تلاش معامله‌گران مدافع بازار در مقابل تاثیرات خبرهای مربوط به تحریم‌ها بود. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی وارد معاملات شدند که در صحنه سیاسی سیزده آبان از مدتها قبل به‌عنوان روز شروع موج دوم تحریم‌های آمریکا مورد توجه قرار گرفته بود. با این شرایط دیروز معاملات روند طبیعی خود را حفظ کرد و به‌رغم آنکه خبر عدم تایید لوایح کنوانسیون ضد‌پولشویی در شورای‌نگهبان و عودت آن به مجلس برای دقایقی بازار را دچار عدم تعادل کرد اما در نهایت با جمع‌آوری صف‌های فروش به‌ویژه در گروه بانکی بازار با شرایط منفی اما متعادل به کار خود پایان داد تا در هفته نیمه‌تعطیل کنونی شرایط متعادل بازار حفظ شود. از دیدگاه کارشناسان بازار احتمالا با توجه به تعطیلی پایان هفته همچنان شرایط متعادل خود را با نوسان کم شاخص در دو روز پیش‌رو حفظ خواهد کرد و پس از آن در هفته آینده مجدد به مدار حرکت براساس عرضه و تقاضا و خبرهای داخلی بازار باز خواهد گشت. در این شرایط دیروز در نهایت شاخص کل با کاهش ۵۳۰ واحدی (معادل ۳/ ۰ درصد) به رقم ۱۸۲ هزار و ۹۱۸ واحد رسید. شاخص کل هم‌‌وزن نیز با کاهش ۸/ ۰ درصدی، عدد ۲۷ هزار و ۹۰۰ واحد را به نمایش گذاشت.
 • نیاز سرمایه‌گذاری مناسب به تحلیل ریسک و امکان سنجی مناسب

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه‌گذاری مناسب نیازمند اولویت بندی علمی،تجزیه و تحلیل اطلاعات و ریسک و امکان سنجی مناسب است. محسن شریف مدیرعامل موسسه سپینود شرق با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: سرمایه‌گذاری منجر به سود نیازمند توجه به بسته‌های سرمایه‌گذاری است. وی با اشاره به فعالیت این شرکت در بخش مشاوره سرمایه‌گذاری فرآیند شناسایی فرصت‌ها افزود: اجزای یک بسته سرمایه‌گذاری خوب شامل امکان سنجی پروژه Feasibility study، ارزیابی صلاحیت Due diligence، تحلیل ریسک و پیشنهاد نحوه مشارکت Partnership، تسهیم دستاوردها و سود، سناریوهای قابل پیشنهاد و ارائه بررسی و پیشنهاد مشوق‌های سرمایه‌گذاری است.
 • نماد «وزمین» گشایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: نماد معاملاتی شرکت بانک ایران زمین «وزمین» در تابلوی پایه فرابورس ایران گشایش یافت. براساس اطلاعیه سازمان بورس، محدودیت حجمی (حداکثر تعداد اوراق در هر سفارش) در نماد معاملاتی مذکور به میزان ۵۰ هزار سهم تعیین شده است. طبق آخرین تصمیمات مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده، اعضای هیات‌مدیره این بانک شامل عبدالمجید پورسعید، مجتبی شیروانی هرندی، سعید قربانی، بهروز زارع و علی‌رضا قیطاسی است. طبق آخرین صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده این بانک، سرمایه شرکت چهار هزار میلیارد ریال است. براساس این گزارش جمع درآمدهای مشاع «وزمین» برای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۱۳۹۶، ۱۷ درصد رشد نسبت به سال مالی ۹۵ داشته است. «وزمین» سود خالص خود را برای سال ۹۶ مبلغ ۳۰۰ میلیارد و ۶۳۷ میلیون ریال اعلام کرده است. سود خالص هر سهم برای سال مالی ۹۶ مبلغ ۷۵ ریال است.
 • انتشار کتاب «تحلیل بنیادی طلا»

  دنیای اقتصاد: کتاب «تحلیل بنیادی طلا» به قلم بهنام بهزادفر در ۲۳۶صفحه توسط انتشارات بورس منتشر شد. در سال‌های اخیر تمایل به تحصیل دانش روز و کسب اطلاعات چه در سرمایه‌گذاران سنتی و چه در سرمایه‌گذاران نسل جدید، به‌عنوان یک نیاز احساس شده است. در بازارهای مختلف اعم از بورس، مسکن، ارز و... اشتیاق به تحلیل رخدادهای مالی در عموم سرمایه‌گذاران به وضوح مشاهده می‌شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر