آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۳۳

 • خروج سهام از مدار کنترل؟

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته جاری شاهد تشدید موج تقاضا و هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید سهام بود که در نهایت با تشکیل یک موج پیوسته و بسیار قدرتمند صعودی، رشد ۱۵ درصدی شاخص کل را رقم زد. به این ترتیب بازدهی بورس از ابتدای سال به ۸۸ درصد رسید. آنچه در روند فعلی قابل مشاهده است غلبه سهامداران حقیقی در بخش تقاضا و عدم تفکیک‌گذاری بین سهام و صنایع مختلف در موج اخیر صعودی است؛ وضعیتی که معمولا دلالت بر نشانه‌های هیجان افراطی و احتمال در پیش بودن روند اصلاحی در کوتاه‌مدت می‌کند. با این حال، با تداوم رکوردشکنی‌های ارز در بازار موسوم به آزاد کماکان توجیه بنیادی رشدهای فعلی بازار پابرجا باقی مانده؛ هر‌چند سرعت و وسعت رشد کنونی می‌تواند باعث افزایش نوسان و تلاطم بازار در کوتاه‌مدت ناشی از تصمیم‌گیری‌های هیجانی سرمایه‌گذاران شود.
 • هفته ۱۵ درصدی بورس تهران

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات دیروز را با رشد بیش از ۶۰۱۷ واحدی (معادل بیش از ۴/ ۳ درصد) شاخص کل به پایان رساند. این جهش ۶ کاناله، شاخص سهام را در ارتفاع ۱۸۰ هزار و ۶۳۶ واحدی قرار داد تا سریال سقف شکنی این نماگر همچنان ادامه داشته باشد. بازدهی بورس تهران در هفته جاری از ۱۵ درصد نیز فراتر رفت. این بیشترین رشد هفتگی شاخص کل طی تاریخ فعالیت بورس تهران به شمار می‌رود. حجم نقدینگی قابل توجه در بازار سهام بدون تفکیک خاصی رشد دسته جمعی و بی وقفه قیمت‌ها را به دنبال داشته است. با این حال دیروز تطابق روند قیمت برخی سهم‌ها با گزارش‌های ماهانه، نشانه‌ای هرچند کمرنگ از رویکرد بازار به تفکیک صنایع مختلف بورسی را منعکس کرد. نشانه این تفکیک هشداری برای سهامداران فعال در بازار است. جایی که تطابق روند قیمت سهم با واقعیت صورت‌های مالی می‌تواند زیان سنگینی را به سهامداران هیجانی تحمیل کند. این امر خاصه در مورد شرکت‌هایی که اخیرا صرفا تحت تاثیر دنباله روی از موج‌های نقدینگی و بدون دلیل بنیادی مورد اقبال بوده‌اند، بیشتر حائز اهمیت است.
 • شاخص فرابورس در قله جدید

  دنیای اقتصاد: نماگر فرابورس ایران در پایان معاملات روز گذشته با رشد بیش از ۵۸ واحدی (معادل ۹/ ۲ درصد) در سطح ۲۰۷۱ واحدی ایستاد تا این نماگر معاملات هفته جاری را با رشد بیش از ۴/ ۱۱درصدی به پایان برساند. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۹/ ۸۸ درصد رسید. طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی ۱۲۷۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۸۸۶ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند.
 • امکان انتشار اوراق بدهی بدون رکن ضامن

  سنا: با مجوز سازمان بورس و در پی راه‌اندازی اولین شرکت رتبه‌بندی، امکان انتشار اوراق بدهی برای شرکت‌هایی که حائز رتبه اعتباری مناسب باشند بدون رکن ضامن فراهم شد. این موضوع می‌تواند کمک شایانی برای تسهیل انتشار اوراق و کاهش هزینه‌های انتشار باشد. علی بیگ‌زاده، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، ضمن اعلام این موضوع از ابلاغ مصوبه اخیر هیات مدیره سازمان در این رابطه خبر داد و گفت: با مجوز سازمان بورس و در پی راه‌اندازی اولین شرکت رتبه‌بندی، امکان انتشار اوراق بدهی برای شرکت‌هایی که حائز رتبه اعتباری مناسب باشند بدون رکن ضامن فراهم شد و این موضوع می‌تواند کمک شایانی برای تسهیل انتشار اوراق و کاهش هزینه‌های انتشار باشد.
 • توسعه بازار سرمایه از سمت استارت‌آپ‌ها

  روابط عمومی فرابورس: مدیرعامل فرابورس ایران در جمع استارت‌آپ‌های حوزه فین‌تک با بیان اینکه با دانش، پویایی و داینامیک‌بودن محیطی که در اکوسیستم استارت‌آپ‌ها مشاهده می‌شود، پتانسیل رشد اقتصادی ایران بسیار مثبت ارزیابی می‌شود، گفت: هرچند بازار سرمایه در حوزه تکنولوژی نیاز به کار و توسعه بیشتر دارد اما یکی از حوزه‌هایی که ‏فین‌تک‌ها می‌توانند با ورود به آن به بازار سرمایه کمک کنند، رگ‌تک است که می‌تواند در زمینه بهبود ‏قوانین پذیرش شرکت‌ها در بورس و نظارت بر کیفیت افشای اطلاعات آنها کارساز باشد.‏

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر