آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۳۲

 • صعود دسته‌جمعی بازار سهام

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: تداوم رکوردشکنی شاخص بورس طی معاملات روز گذشت، سقفی جدید در کارنامه این نماگر ثبت کرد. به این ترتیب دیروز به دنبال رشد ۵۹۹۴ واحدی شاخص سهام (معادل بیش از ۵/ ۳ درصد)، این نماگر در میانه کانال ۱۷۴ هزار واحدی قرار گرفت. این چهارمین رشد متوالی شاخص سهام به شمار می‌رود. در این مدت (از ابتدای هفته تا‌کنون)، نماگر بورس تهران با جهش ۱۱ درصدی، موفق به عبور از ۱۷ کانال شد. در این میان، ورود بی‌وقفه نقدینگی‌ تازه، ضمن رکوردشکنی تاریخی ارزش معاملات خرد سهام، بیش از ۵۰ درصد نمادهای بورسی را با صف‌های خرید پرحجم همراه کرد. در مجموع به نظر می‌رسد در شرایط کنونی ورود نقدینگی تازه، رونمایی از عملکرد شهریور شرکت‌های سهامی و سیگنال‌های مساعد سیاسی از سمت کشورهای اروپایی و تصویب لوایح مرتبط با FATF در مجلس، چهارمین جهش متوالی شاخص را طی این هفته رقم زده است.
 • تعلل پرخطر سیاست‌گذار بورسی

  دنیای اقتصاد: بازار سهام نیمه نخست سال جاری را با ثبت بازدهی بیش از ۶۶درصدی پشت سرگذاشت. روند صعودی مزبور در سومین روز از مهرماه نیز پرقدرت تداوم یافت. ارزش معاملات خرد سهام نیز هر روز رکورد تازه‌ای می‌زند. در این فضا حجم قابل توجهی از نقدینگی وارد معاملات سهام شده است. از این رو نقش سیاست‌گذار بورسی برای حفظ نقدینگی مزبور بیش از گذشته اهمیت دارد.
 • چگونه بورس ناجی اقتصاد می‌شود؟

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران در اوج رونق خود به سر می‌برد. این رونق چندان نشان از وضعیت اقتصادی کشور ندارد، بلکه دقیقا از وضعیت بی‌ثبات اقتصاد کشور حکایت دارد. سیل نقدینگی در کل اقتصاد کشور مشاهده می‌شود. در این شرایط گسیل نقدینگی به سمت سهام جای بسی خوشحالی دارد؛ نقدینگی به سمت بازاری هدایت شده که امکان کنترل آن با ابزارهای موجود فراهم است. مجموع ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس در ۱۰ روز معاملاتی اخیر به بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد. در این مدت شاخص کل بورس تهران رشد نزدیک به ۱۹ درصدی را تجربه کرده است. به‌طور قطع بازدهی قابل توجه حرکت نقدینگی به سمت سهام را منجر شده است. اما این رشد قیمتی تا حدود زیادی نگران‌کننده از وضعیت آینده است. در حالی‌که بازار عمق بسیار اندکی را دارد با هجوم نقدینگی رشدهای افسارگسیخته‌ای را تجربه می‌کند. اما در همین حین برنامه‌ریزی از سوی مقام ناظر و مقامات دولتی و حکومتی امکان استفاده از فرصت به وجود آمده در بورس تهران را فراهم می‌آورد.
 • توفان بورس ادامه دارد

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز سه‌شنبه نیز به رشد توفانی خود ادامه داد و با ثبت بازدهی بیش از ۵/ ۳ درصدی رکورد جدیدی را در بازار به ثبت رساند. به‌این ترتیب شاخص کل در روز گذشته با رشد ۵هزار و ۹۹۳واحدی به ۱۷۴هزار و ۶۱۸ واحد رسید. در بازار دیروز شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۵۴۷ واحدی به رقم ۱۸۶ هزار و ۳۶۸ واحد دست یافت.
 • جهش شش پله‌ای شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته معاملات فرابورس ایران با داد و ستد بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون سهام به ارزش ۶۸۹ میلیارد تومان، دنبال شد. غالب این نقدینگی در معاملات بازار اول و دوم جریان پیدا کرد. در نتیجه این معاملات، شاخص کل فرابورس با جهش بیش از ۲/ ۳ درصدی ( معادل ۶۳ واحد) سقف‌شکنی دیگری را رقم زد و در بالاتر از سطح ۲۰۱۲ واحدی متوقف شد. به این ترتیب بازدهی این بازار از ابتدای سال به بیش از ۸۳ درصد رسید.
 • جزئیات پرداخت سود در مهر ماه

  سمات: سرپرست امور تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالا شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از پرداخت بیش از ۳ هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق در مهرماه خبر داد. هادی علی‌پور با بیان مطلب فوق افزود: بیش از ۳ هزار و ۲۸۳میلیارد ریال سود انواع اوراق ماه جاری به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود. وی تصریح کرد: زمان سررسید اوراق اجاره شرکت‌های بازرگانی سایپا یدک، خدمات ارتباطی رایتل، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، دانا پتروریگ کیش، پتروامید آسیا، مخابرات ایران در مهرماه است که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سود این اوراق را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. علی‌پور ادامه داد: سود اوراق مشارکت دولتی و شرکت‌های پتروشیمی گچ‌ساران، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، لیزینگ ایران و شرق و لیزینگ امید و شهرداری‌های قم، مشهد در ماه جاری به حساب سرمایه‌گذاران واریز خواهد شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر