آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۲۷

 • رونق‌سنجی بورس با سه نشانه

  دنیای اقتصاد: پس از استراحت یک‌روزه، شاخص سهام روز گذشته مجددا افزایشی شد و با صعود ۲۳۶۲ واحدی به کانال ۱۵۸ هزار واحد وارد شد. فارغ از نوسان نماگر بورس، سه نشانه از رونق در این بازار مشهود است. نخستین مساله تداوم قدرت معاملات با ارزش روزانه فراتر از هزار میلیارد تومان است. همچنین پتانسیل افزایش سودآوری شرکت‌های بورسی و علائم پر شدن سقف انتظارات در بازارهای موازی از جمله مسکن، ارز و طلا از دیگر محرک‌هایی است که باعث شده است نقدینگی تازه به سمت بازار سهام حرکت کند.
 • سازوکار مغفول در بازار بدهی

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: عملیات بازار باز در حالی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ شیوه‌های اجرایی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی به‌ویژه سیستم بانکی مطرح است که متاسفانه در اقتصاد ایران هنوز به‌کار گرفته نشده است. بررسی تجارب کشورهای مختلف در زمینه سیاست‌گذاری پولی نشان از آن دارد که بانک‌های مرکزی از شیوه‌های اجرایی گوناگونی برای دستیابی به اهدافی که دارند استفاده می‌کنند که در این میان عملیات بازار باز(Open market operation)، جایگاه ویژه و منحصر به فردی در سیاست‌گذاری مزبور دارد و ابزار اصلی بانک مرکزی برای دستیابی به اهداف خود به خصوص در زمینه توسعه و کنترل بازار بدهی محسوب می‌شود.
 • رکوردشکنی مجدد «آیفکس»

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس در جریان معاملات دیروز به لطف رشد تقاضا در عموم صنایع به مسیر صعودی بازگشت و بیش از ۳/ ۲ درصد افزایش یافت. با قرار گرفتن آیفکس در قله جدید ۱۸۳۷ واحدی بازدهی این بازار از ابتدای سال به بیش از ۵/ ۶۷ درصد رسید.
 • بازگشت سهام به مدار صعود

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران پس از تجربه اصلاح قیمت‌ها در معاملات روز یکشنبه هفته جاری دیروز مجددا به روند صعودی بازگشت. دیروز معامله‌گران با اتکا به نقدینگی قابل ملاحظه موجود در بازار شاهد غلبه تقاضا بر عرضه سهام بودند. در این شرایط شاخص کل بازار سهام با رشد بیش از ۵/ ۱ درصدی (معادل ۲هزار و ۳۶۲واحد) مواجه شد و در پایان معاملات به رقم ۱۵۸هزار و ۷۲واحد رسید.
 • «تاپکیش» برای عرضه در فرابورس معرفی شد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت تجارت ‌الکترونیک ‌پارسیان کیش در حالی روز شنبه ۳۱شهریور ماه شاهد عرضه ۱۰درصدی سهام خود در بازار دوم فرابورس است که روز گذشته به معارفه شرکت با حضور مدیران و اعضای هیات‌مدیره پرداخت. علیرضا بهمنی، مدیرعامل شرکت تجارت ‌الکترونیک ‌پارسیان کیش درخصوص عرضه اولیه سهام گفت: شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش با نماد «تاپکیش» به‌عنوان نود و چهارمین شرکت در بازار دوم فرابورس در گروه تجارت و عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتوری پذیرش و درج نماد شد.
 • پیشنهادهای ۶گانه برای توسعه ارتباط بورس و سینما

  سنا: نشست خبری مدیران شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و بنیاد سینمایی فارابی روز یکشنبه برگزار شد. در این جلسه محورهای ۶گانه‌ای به‌عنوان پیشنهاد برای توسعه و ارتباط هرچه بیشتر بورس و سینما مطرح شد؛ برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ویژه اهالی و دست اندرکاران سینما، تولید فیلم نامه و سناریوهایی با موضوعات بورسی، ورود به حوزه کودک و نوجوان در قالب تهیه انیمیشن، کارتون، فیلم و مذاکره با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تدوین فیلم نامه با محوریت بازار سرمایه، بررسی و آموزش انواع روش‌های تامین مالی در حوزه فیلم و سینما از طریق بازار سرمایه و مشارکت در تهیه پژوهش‌هایی درخصوص اقتصاد سینما از جمله مهم‌ترین صحبت‌های مطرح شده در این نشست بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر