آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۲۰

 • چراغ سبز بورس به نقدینگی

  دنیای اقتصاد: معاملات دیروز بورس تهران با جهش ۹/ ۱ درصدی شاخص کل به پایان رسید. بازگشت نسبی آرامش به بازار سکه و ارز در کنار جذابیت سهام گروه‌های مختلف به رشد شاخص کل دامن زد و رکورد جدیدی با فتح قله ۱۴۲ هزار واحدی به ثبت رسید. ارزش معاملات بورس در ادامه مسیر صعودی خود در معاملات دیروز به سطح ۷۸۸ میلیارد تومان رسید. ادامه این رویه می‌تواند مهر تاییدی بر فرضیه کوچ نقدینگی از سمت بازارهای موازی و رقیب به سمت بورس باشد. پیش از این «دنیای‌اقتصاد» در گزارش‌های مختلف به جذابیت ویژه بورس در برابر دیگر بازارها اشاره کرده بود. پتانسیل صعودی باقیمانده در سهام نسبت به دیگر بازارها از توانایی بورس برای جذب نقدینگی حکایت دارد. طی معاملات روز گذشته نیز چشم‌انداز تعدیل سودآوری شرکت‌ها با کاهش قابل‌توجه ارزش ریال و عقبگرد قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، تقاضای سهام را تداوم داد تا شاخص کل سه کانال‌شکنی دیگر را در کارنامه خود ثبت کند. در شرایط کنونی گزارش‌های ماهانه و شش‌ماهه شرکت‌ها و اخبار مثبت از حذف رانت کالایی می‌تواند پشتوانه انتقال نقدینگی به بازار سهام باشد. همچنین این امید وجود دارد که سیاست‌گذار اجرای سیاست‌های توسعه‌ای مانند عرضه‌های اولیه را برای جذب بهینه نقدینگی به‌کار گیرد.
 • جریان‌شناسی پول‌ها در سهام

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: یکی از مهم‌ترین‌ مزایای بازار سهام نقدشوندگی بالا است. برای سنجش میزان نقدشوندگی نسبت‌های گوناگونی محاسبه می‌شود.
 • عبور شاخص سهام از مرز ۱۴۲هزار واحد

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد ۹/ ۱ درصدی شاخص کل و عبور آن از مرز ۱۴۲هزار واحد بود. در بازار دیروز انتشار شایعاتی در مورد آزاد‌سازی قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی موجب گرایش بازار به سمت گروه پتروشیمی شد. این وضعیت در کنار رشد قیمت سهام پالایشگاهی، در نهایت به رشد ۲هزار و ۶۰۶واحدی شاخص کل منجر شد. با این رشد شاخص در پایان معاملات به رقم ۱۴۲هزار و ۲۳۴واحد رسید. دیروز نمادهای پالایشگاه بندرعباس، هلدینگ‌های خلیج فارس، پتروشیمی پارس، نفت و گاز پارسیان و سرمایه‌گذاری غدیر در صدر نمادها با بیشترین اثر فزاینده در رشد شاخص کل قرار گرفتند. در مهم‌ترین‌ خبرهای موثر بر بازار دیروز بهروز نعمتی، سخنگوی هیات‌‌رئیسه مجلس درباره بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(FATF) در صحن علنی مجلس گفت: پیش از این نمایندگان بررسی این لایحه را به تعویق انداخته بودند. در جلسه اخیر هیات‌رئیسه مجلس تصمیم گرفته شد این لایحه در دستورکار مجلس قرار گیرد تا تعیین تکلیف شود.
 • چهار مصوبه بورسی شورای‌عالی اصل ۴۴

  ایبنا: مصوبات هجدهمین نشست شورای‌عالی اصل ۴۴ در چهار بند سرمایه‌گذاری در صندوق‌های پذیرفته شده در بورس، شناسایی وراث قانونی مشمولان فوت شده، وصول سود سهام عدالت و تکلیف شرکت‌های سرمایه پذیر اعلام شد. شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در هجدهمین نشست خود که در تاریخ ۲۲ مرداد ماه ۹۷ برگزار شد به استناد ماده ۴۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی موارد زیر را تصویب کرد.
 • «عطرین نخ قم » در آستانه عرضه اولیه

  گروه بنگاه‌ها: فردا سه‌شنبه، ۱۵ درصد سهام، شرکت عطرین نخ قم با نماد «نطرین» روی تابلو فرابورس می‌رود. در جلسه معارفه این شرکت که با حضور مدیران و اعضای هیات‌مدیره آن برگزار شد، جایگاه این شرکت در صنعت، میزان تولید، فروش و صادرات و همچنین وضعیت مالی «نطرین» تشریح و شرکت مزبور به‌عنوان ششمین شرکت جدید بازار آماده عرضه اولیه شد.
 • افزایش سرمایه «حفاری» از محل آورده نقدی

  گروه بنگاه‌ها: در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت حفاری شمال، تصویب شد که این شرکت از محل آورده خود افزایش سرمایه می‌دهد. در جلسه مجمع عمومی مذکور براساس رای‌گیری انجام شده اعضای هیات‌رئیسه، وحید باقری به‌عنوان رئیس مجمع، محمد نوین و حمید دیانت پی به‌عنوان ناظران مجمع و حمید‌رضا گلپایگانی به‌عنوان دبیر مجمع انتخاب شدند. بر‌اساس تصمیمات جلسه یادشده، افزایش سرمایه این شرکت از مبلغ ۲هزارو‌۶۰۵‌میلیاردو‌۸۰۱میلیون ریال به مبلغ ۵ هزار و ۲۱۰‌میلیارد و ۸۰۱ میلیون ریال (معادل ۱۰۰ درصد سرمایه فعلی ثبت شده شرکت) از طریق صدور سهام جدید با ارزش اسمی هر سهم ۱.۰۰۰ ریال، از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تصویب شد.
 • تداوم جهش شاخص در فرابورس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته با رشد ۷/ ۱ درصدی شاخص کل همراه شد. در بازارهای چندگانه این بازار دیروز حدود ۸۱۵‌میلیون سهم به ارزش ۴۳۱ میلیارد تومان معامله شد. در انتهای معاملات نماگر بازار در سطح یک هزار و ۶۴۲ واحدی متوقف شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال تا کنون به ۵۰ درصد برسد. افزایش تقاضای عمومی سهام، طی معاملات دیروز تداوم رشد قیمتی غالب نمادهای فعال در فرابورس را فراهم کرد. این موضوع نیز توقف تعدادی از این نمادها را به دلیل نوسان قیمتی بیش از ۲۰ درصدی در ۵ روز معاملاتی پی درپی به همراه داشت.

بیشتر

بیشتر