شماره روزنامه ۴۵۸۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۲۱

 • کورس بورس با ارز و سکه

  دنیای اقتصاد : روز گذشته شاخص سهام با جهش ۴۷۶۴ واحدی در مرز سطح تاریخی ۱۴۷ هزار ایستاد. امیدواری به انعکاس اثر جهش دلار بر سودآوری شرکت‌ها و متعادل شدن نسبی بازارهای ارز و سکه از مهم‌ترین دلایل افزایش تقاضا در بورس تهران است. امری که با وجود عرضه‌های سنگین از سوی سهامداران عمده مانعی برابر رشد قیمت‌ها نشد. با رشد روز گذشته بازدهی بورس تهران از ابتدای سال به بیش از ۵۰ درصد رسید. گامی که بازار سهام برای جبران عقب‌ماندگی خود در رالی بازارهای سال ۹۷ برداشته است.
 • طمع بورس‌بازان در بازار پایه

  علی صالحی نجف آبادی
  دنیای اقتصاد: عموما در بازارهای صعودی در ابتدای مسیر شاهد رشد سهامی هستیم که بیشترین پتانسیل رشد سودآوری برای آنها وجود دارد. اهرم دلار و کاهش ارزش پول ملی به‌عنوان اصلی‌ترین محرک رشد اخیر قیمت‌ها نیز در ابتدای مسیر منجر به رشد سهام شرکت‌های صادراتی در درجه اول شد. سپس شاهد رشد قیمت سهام مرتبط در مرحله دوم بودیم. شرکت‌هایی که با آزادسازی قیمت‌های داخلی یا احتمال آزادسازی قیمت‌ها می‌توانند به سودهای مناسبی برسند. از آنجا که قیمت محصولات نهایی براساس اصل هزینه فرصت و تطبیق سریع بازارها با نرخ دلار تجربه رشدهای ملموسی در چندوقت اخیر داشته است، اهالی بازار عموما بر این باورند که با توجه به تجربیات گذشته و آزادسازی تدریجی قیمت‌ها خواه ناخواه در این مسیر قرار خواهیم گرفت و این مهم در ادامه خود را در سودآوری شرکت‌ها نشان خواهد داد.
 • شاخص سهام در مرز ۱۴۷ هزار واحد

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در ادامه رکورد‌شکنی‌های اخیر خود توانست به سطح ۱۴۷هزار واحدی شاخص کل نزدیک شود.
 • تداوم رکوردشکنی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته اقبال سهامداران از بزرگان فرابورس ایران، نماگر این بازار را با جهش ۴۳ واحدی (معادل ۶۵/ ۲ درصد)، مواجه کرد. به این ترتیب در انتهای معاملات روز دوشنبه شاخص کل فرابورس ایران، بر سطح ۱۶۸۶ ایستاد و بازدهی خود از ابتدای شهریور را به بیش از ۴/ ۸ درصد رساند. اصلاح بهای سهام شرکت‌های بزرگ در روزهای اخیر در کنار موج ورود نقدینگی به بازار از عوامل اصلی رشد بالای تقاضا در سهام کالایی شناخته می‌شوند. دیروز بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون سهم به ارزش حدود ۶۰۰‌میلیارد‌تومان در بازارهای چندگانه فرابورس مورد معامله قرار گرفت.
 • اعلام آمادگی «تمدن» برای پذیرش صندوق‌ها در آی‌بی‌شاپ

  گروه بنگاه‌ها‌: مدیر‌عامل تامین سرمایه تمدن گفت: آمادگی پذیرش صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در IB SHOP داریم. محمودرضا خواجه‌نصیری در نشستی خبری افزود: دستورالعمل پذیرش صندوق‌ها را به IB SHOP تهیه کرده‌ایم و تاکنون ۱۰ صندوق ثبت‌نام کرده‌اند. وی با اشاره به اینکه از شهریور سال گذشته تاکنون این شرکت پنج اوراق سلف موازی را در بورس کالا منتشر کرده، گفت: در مجموع طی یک سال گذشته ۱۶۰۰ میلیارد تومان اوراق در بازار بدهی منتشر کرده‌ایم.
 • افزایش عیار سنگ‌آهن در «چادرملو»

  گروه بنگاه‌ها : مدیر مجتمع معدنی چادرملو ضمن تشریح وضعیت این شرکت، میزان ذخیره زمین شناسی معدن «کچاد» را بالغ بر ۴۰۰ میلیون تن و ذخیره استخراجی آن را بالغ بر ۲۹۰‌میلیون تن اعلام کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» سید‌محمد ابریشمی گفت: پیش‌بینی می‌شود طی ۳ تا ۴ سال آینده ذخایر معدن به اتمام برسد. وی دربازدید اعضای انجمن خبرنگاران بازار سرمایه از مجتمع «چادرملو» به تشریح وضعیت معدن پرداخت و گفت: هدف ما استخراج سنگ‌آهن با خلوص بالا است. در حال حاضر عیار سنگ‌آهن مزبور بالغ بر ۵/ ۵۳ درصد است که تلاش می‌شود با راهکارهای درنظر گرفته شده عیار سنگ‌آهن را به ۶۷درصد افزایش دهیم.

بیشتر

بیشتر