آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۹

 • صعود بورس نزول سکه و ارز

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: پس ازیک هفته پرتلاطم دیروز بازارها در شرایط متعادل‌تری آغاز به کار کردند. به این ترتیب نرخ دلار ۵۰۰ تومان کاهش یافت و سکه نیز افت ۱۵۰ هزارتومانی را به نمایش گذاشت. بسیاری معتقدند حداقل در کوتاه‌مدت این دو بازار به سقف خود رسیده‌اند. امری که موجب عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران شد. دراین روز شاخص بورس جهش ۴/ ۱ درصدی را تجربه کرد تا پیش‌بینی‌ها نسبت به جبران عقب‌ماندگی بورس از دیگر بازارها رنگ تحقق بگیرد. امری که اصلاح سیاست‌گذاری و عدم دخالت در قیمت‌گذاری را می‌طلبد.
 • توسعه بازار سرمایه با ورود ETN

  دنیای اقتصاد: طراحی و ورود ابزارهای نوین مالی به بازارهای سرمایه‌گذاری یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین‌ راهکارهای رشد و ارتقای بورس‌ها به شمار می‌آید. بازارهای مالی پیشرفته و به‌خصوص بورس‌های مطرح دنیا همواره به دنبال ایجاد نوآوری‌ها و طراحی ابزارهای مالی جدید هستند، تا به این ترتیب نه تنها جوابگوی سلیقه اکثریت سرمایه‌گذاران این بازار باشند، بلکه با ورود این ابزارها، به پوشش ریسک و در نهایت توسعه بازار سهام کمک کنند.
 • صعود ۲/ ۲ درصدی «آیفکس»

  دنیای اقتصاد: روز گذشته با فروکش کردن هیجانات بازار ارزی در پی اعلام بانک مرکزی مبنی بر افزایش عرضه ارز به شکل اسکناس در صرافی‌ها، آرامش به معاملات سهام بازگشت. این امر منجر به افزایش تقاضای عمومی سهام شد و رشد دسته‌جمعی شاخص صنایع فرابورسی را در پی داشت. اثرات حذف سقف قیمتی فرآورده‌های نفتی و خو‌ش‌بینی نسبت به آینده کنترل قیمتی فلزات اساسی در معاملات دیروز نیز تداوم یافت. طی معاملات روز گذشته، یک میلیارد سهم به ارزش ۶۸۱ میلیارد تومان در فرابورس ایران مورد داد و ستد قرار گرفت و شاخص کل را به اندازه ۳۵ واحد (بیش از دو درصد) افزایش داد. به این ترتیب، رشد «آیفکس» از ابتدای شهریور به بیش از چهار درصد رسید. در انتهای این داد و ستدها نماگر بازار بر سطح یک هزار و ۶۱۵ ایستاد. نزدیک به ۶۰ درصد خرید و فروش‌ها در بازار اوراق با درآمد ثابت انجام شد؛ ۲۰ درصد باقی مانده در بازار اول و دوم به گردش درآمد و مابقی در سایر بازارهای ETF، تسهیلات مسکن و... جریان پیدا کرد.
 • ورود «صندوق در صندوق» به بازار سرمایه

  سنا: با توجه به اهداف و استراتژی‌های سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ایجاد بسترها و ابزارهای نوین در بازار سرمایه، نوع دیگری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه کشور معرفی می‌شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری «صندوق در صندوق» (Fund of Funds) در بازار سرمایه خبر داد و گفت: با توجه به اهداف و استراتژی‌های سازمان مبنی بر ایجاد بسترها و ابزارهای نوین در بازار سرمایه، نوع دیگری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه کشور معرفی می‌شود. شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان مطلب فوق جزئیات مقررات «صندوق در صندوق» را تشریح کرد و به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: پیش از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حداکثر مجاز به سرمایه‌گذاری ۵ درصد از ارزش کل دارایی‌های خود در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بودند. این در حالی است که صندوق‌های جدید می‌توانند کل دارایی‌های خود را در سایر صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کنند.
 • جهش شاخص سهام در آغاز هفته

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران معاملات نخستین روز کاری هفته را با رشد قابل ملاحظه ۴/ ۱ درصدی شاخص کل آغاز کرد.
 • مراقب غیرمجازهای بازار سرمایه باشید

  روابط عمومی فرابورس ایران: معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران درخصوص افرادی که فاقد مجوزهای لازم برای انجام امور مربوط به کارگزاران هستند و وجوه مازاد بر هزینه‌های سازمان بورس را برای انجام معاملات اخذ می‌کنند، هشدار داد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر